Gniazdko tuya brak pomiaru kWh

A to była pełna kopia zapasowa czy częściowa?


nazwą się nie sugeruj - tak sobie po prostu nazwałem ręcznie wykonywanego snapshota by wiedzieć jaka wersja HA core jest w środku (oprócz całości konfiguracji)

Backupy generowane automatycznie przy okazji aktualizacji komponentów systemu nie zawierają całości konfiguracji.

No to lipa, tylko kopie automatyczne. To jak naprawić?
Na razie “nic” tam nie mam, kompletuję sprzęt jeszcze więc tylko jakieś próby automatyzacji w node red, zatem mogę jakiś reset do ustawień fabrycznych zrobić

Nie ma czegoś takiego jak “ustawienia fabryczne”, po świeżej instalacji będziesz miał po prostu całkowicie nie skonfigurowanego HA, więc zrób sobie lokalne kopie (tj. takie które przechowujesz na swoim komputerze, a nie w instalacji HA) tego co będziesz chciał ewentualnie przywrócić (nie muszą to nawet być kopie wykonane z poziomu systemu backupów, w zasadzie istotne konfiguracje czegokolwiek dają się upchnąć w pliki tekstowe).

Przykładowe rozwiązanie na przyszłość- pełne lub częściowe backupy w chmurze google tworzone automatycznie w/g harmonogramu, który sam ustalisz w/g własnych potrzeb - u siebie na systemie w którym grzebię często mam pełne (tak naprawdę nie pełne tylko częściowe, ale zawierające wszystko co uważam za konieczne do odbudowy systemu w razie draki) i robię je co 5 dni; a na systemie, który pracuje od dawna dość samodzielnie co 2 tygodnie (i tam przechowywana jest pełna kopia, bo nie mam tam śmietnika typu multimediów w udostępnianych katalogach).

PS Ponieważ jednak sam najlepiej wiesz co robiłeś, to jest szansa cofnąć zmiany bez likwidacji całości konfiguracji o ile tylko pamiętasz co robiłeś.

Właśnie wróciłem ze wszystkim w odwrotnej kolejności zgodnie z poradą Krzysztofa_K, dużo tego nie było i nic nie pominąłem. Czy coś wynika z logów które wrzuciłem?

Wynika tylko, że jest problem z dostępem do sprzętu koordynatora.
Ponieważ to CC2531 to sprawdź w innej instalacji czy działa
(generalnie dobrze jest mieć 2 instalacje HA - jedną “produkcyjną” w której masz minimum śmieci i minimalną konfigurację potrzebną do działania użytkowego oraz drugą “eksperymentalną” do zabawy/nauki i typowego grzebactwa wraz z wypróbowywaniem radykalnie różnych rozwiązań, jeśli wykorzystujesz wirtualizację na dostatecznie mocnym sprzęcie to po prostu odpal kolejną VM, jeśli natomiast masz natywny HAOS to przyda się druga maszyna do zabawy - może to być zabytkowy komputer albo nawet słabe RPi - przez jakiś czas wykorzystywałem do tego RPi0, ale tak naprawdę rozsądnym minimum jest RPi3).

CC2531 ma niestety niezbyt dobrą sławę (podejrzewam, że jest wytwarzany z odpadów produkcyjnych bo swojego flashowałem 2x zanim to się udało jak trzeba - pamięć flash za pierwszym razem nie skasowała się poprawnie, a na różnych forach wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami gdzie powtórne flashowanie pomogło w przypadku niestabilnych CC2531), jeśli masz taką możliwość po prostu wgraj mu firmware na świeżo
http://forum.jdtech.pl/Watek-cc2531-flashowanie-i-wspolpraca-z-ha

HA stoi na proxmoxie, więc muszę drugą postawić.
Jaka jest realna alternetywa dla CC2531, bo jak szukałem sprzętu to był raczej polecany (nie na tym forum), Conbee 2?
Z flashowaniem sobie dam spokój, raczej mnie przerasta.

Echhh - wystarczyło zakomentować wpisy a nie tak drastycznie.
Przełóż sticka do laptopa/PC i zobacz czy zareaguje ( wykrycie urządzenia plus miganie LED-a )

Laptop go widzi, led świeci, nie miga

Czyli jest OK. Wsadzaj do PX z powrotem i dodaj go jeszcze raz w PX( będzie na czerwono ) i restart HA ( będzie na czarno ). Dodaj go po nazwie a nie po porcie USB.

Poszedł z powrotem, od razu świeci na zielono, w PM usunąłem, potem dodałem ponownie (był cały czas po nazwie). Restart HA i bez efektu: 502
w logach Z2M to samo
Zigbee2MQTT:error 2021-11-29 22:58:34: Error: Error while opening serialport ‘Error: Error: No such file or directory, cannot open /dev/ttyACM0’
Czy mu czegoś nie brakuje: dev/ttyACM0

Daj Supervisor => System = > i 3 kropeczki na HOST = > Sprzęt.
Poszukaj gdzie go HA widzi.
Nie sugeruj się moim zrzutem :
image

Odinstaluj i zainstaluj ponownie Z2M

CC2531 powinien wyglądać jakoś tak (to bare-metal na RPi)
cc2531
ale skoro to VM to trzeba w systemie hosta najpierw udostępnić port z hosta do VM
(więc być może wygląda on wtedy inaczej)

@Krzyszof_K ten twój się przedstawia jako QinHeng Electronics, zapewne chodzi o CH340 więc producent się nie wysilił, bo to nazwa mostka USB do serial… (czyli jak podejrzewam jest to CC2652?)

U mnie wygląda to tak

cc2531

Restart Z2M nic nie dał

Nad tym pochylę się do południa, za późno już. Dzięki za zaangażowanie.

Yeesss , tak to ten dongiel XD

Czyli system HA go widzi, tylko co dalej?

To czas na kuracje wstrząsową czyli sprzątanie.
Sprawdź czy usunąłeś z configurations.yaml wpisy dotyczące ZHA - wystarczy że je “wyłączysz” jak masz poniżej:

#zha:
#  zigpy_config:
#    network:
#      channel: 25             # What channel the radio should try to use.
#      channels: [15, 20, 25]  # Channel mask

Usuń ZHA ( jeśli Ci umkło) , Z2M , poprzez File Editor ( lub poprzez Sambe ) usuń również po nim pozostałości:

image
To są te katalogi.
Z poziomu File Editora jest tylko ciut trudniej bo on nie potrafi usuwać nie pustych katalogów.
Restart HA i ponownie zainstaluj Z2M.

Configuration.yaml posprzątany, usunięty cały katalog zigbee2mqtt, tego zigbee.db nie znalazłem. Odinstalowałem z2M, mosquitto broker, restart, ponowna instalacja, restart i…
nic.
W logach Z2M nadal mam:
[11:50:31] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core …

zigbee2mqtt@1.22.0 start
node index.js
Zigbee2MQTT:error 2021-11-30 11:50:56: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2021-11-30 11:50:56: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2021-11-30 11:50:56: Check | Zigbee2MQTT for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2021-11-30 11:50:56: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2021-11-30 11:50:56: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
at ZStackAdapter.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.ts:102:27)
at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:123:29)
at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:58:27)
at Controller.start (/app/lib/controller.ts:100:27)
at start (/app/index.js:97:5)

Masz gdzieś kogoś z drugim stickiem ? Bo to jest komunikat że dongiel w ogóle nie gada.

Niestety nie mam nikogo, zaczynam się zastanawiać nad przejściem na conbee 2. Jest łatwiej/trudniej, pewniejszy sprzęt, czy nie iść w tą stronę. Ma to sens?

Sam musisz podjąć decyzję czytając wątek ku temu poświęcony.
Ja mam CC2652 i nie narzekam ( bo i wgrywanie w niego softu to też nie problem ).
Trudno mi jest Cię zdiagnozować czy to problem dongla czy samego HA ( skoro w ZHA działało to działać musi ).
Nie usuwasz Mosquitto Brokera na przyszłość. To jest tylko pośrednik i nie zarządza donglem.
Możesz zmienić jeszcze port USB i przestawić to w PROXMOXIE.
Lub całkowity hardcore czyli pełna kopia , wywalasz PX-a i stawiasz HA natywnie. Odpada milion problemów wtedy.