Gniazdko Tuya do Automatyzacji powiadomien o zakonczeniu suszenia

Cześć

Kolejna prośba o wsparcie w temacie gniazdka które wykorzystuje w automatyzacji o powiadomieniu o zakończeniu suszenia bądź prania.

Po pierwsze pytanie :
O co chodzi w encji : Indikator mode , z opcjami 0n, off, on/off, off/on

Pytanie 2 ;

Mam automatyzacje zrobiona stan numeryczny gniazdko moc poniżej 10 W przez 1 min to odtwórz na głośniku komunikat

dodatkowo z warunkiem ze gniazdko energia powyżej 0.1W.

I tu zaczynam mieć problem, i pytanie czy można jakoś resetować wartość Energii co 24 h. Bo zlicza mi energie i muszę ręcznie zerować ale to mało ma wspólnego z automatyzacja aby po każdym praniu czy suszeniu ręcznie wydawać komendy

Problem jest taki ze jeśli w warunku nie wyzeruje energii to w pewnych sytuacjach potrafi się komunikat odezwać a nie było suszenia ani prania.

A może macie jakieś inne podpowiedzi jak to poprawnie zrobić ?

Jakie to gniazdko Zigbee?

Indicator mode to status LED na gniazdku.

Nie mam bladego pojęcia ale przecież masz sprzęt w ręce to dojdź do tego organoleptycznie, moim zdaniem to tryby zachowania kontrolki LED.

obraz

Tak się nie da wykrywać czy zakończone zostało suszenie - logika jest obarczona błędami, np. włączenie gniazdka bez pracy suszarki spowoduje komunikat i zakonczeniu suszenia. Proponuje skorzystać z Making ‘dumb’ Dishwashers and Washing Machines Smart: Alerts When the Dishes and Clothes Are Cleaned – Phil Hawthorne , po rozbudowaniu, u mnie działa perfekcyjnie od ponad 3 lat - koniec prania (Powiadomienia na WhatsApp).

1 polubienie

Nie ma jakiegoś sposobu aby raz na dobę wykonać automatycznie zerowanie , uruchomienie o konkretnej godzinie np 1 w nocy , to co pokazane na zdjęciu ?

Tam masz wątek na ten temat, coś wykombinujesz

1 polubienie

Idąc tropem @szopen

Karta HA

Kod:

show_name: true
show_icon: false
type: button
tap_action:
  action: call-service
  service: mqtt.publish
  data:
    topic: zigbee2mqtt/choinka_z_pokoj/set
    payload: >-
      {     "command": {         "cluster": 0,         "command": 0,        
      "payload": {}     } }
  target: {}
entity: switch.choinka_z_pokoj
hold_action:
  action: none
name: Reset energi gniazdko choinka
icon: ''
show_state: false

Należy zmienić na swój Topic

Ja bym nie grzebał w ustawieniach Z2M, tylko utworzył pomocnika licznik mediów i na nim operował.

Kolega piszę e resecie Energii, czego nie da się zrobić inaczej jak puszczając odpowiednią komendę po MQTT.

topic: zigbee2mqtt/choinka_z_pokoj/set
    payload: >-
      {     "command": {         "cluster": 0,         "command": 0,        
      "payload": {}     } }

Wystarczy aby zastąpił encję z “warunku” w swojej automatyzacji pomocnikiem jak sugeruje @ajakubek i nie musi resetować tego gniazdka (niech sobie liczy). Pomocnika ustawia jak chce aby mu się resetował godzina, dzień itp.

@danielszym
U mnie to działa perfekcyjnie proponuję wywalić warunek (jeżeli energia jest powyżej)
bo zawsze będzie powyżej.
dodatkowo dałem inną automatyzację aby podczas restartu HA nie czytał tego komunikatu.
Automatyzacja ta podczas restartu wyłącza pierwszą czyli tą że moc jest poniżej 10w na 1,5 minuty i załącza ją ponownie.
ps.
mam tylko problem z tym jak wznowić odtwarzanie na danym głośniku (jeżeli coś grało) po przeczytaniu komunikatu.

Witam ponownie

Dziękuje za wszelkie podpowiedzi. Udało mi się poradzić stosując pomocnika, jako switch.

a następnie 2 automatyzacje

Rozpoczęcie prania

Zakończenie prania

Może komuś przyda się i spodoba mój sposób rozwiązania problemu.

Pozdrawiam .