HA i Tasmota - automatyzacja - czas reakcji

Hej.
Uruchomiłem sobie HA w wirtualce, przerobiłem kilka urządzeń na tasmotę(TTLem), ha je widzi(mqtt).
Zaczynam tworzyć sobie automatyzację i coś to działa średnio. Tworzę automatyzację testową, jeżeli czujnik temperatury przekroczy pewną wartość to ma załączyć przekaźnik - prozaiczne.


Zatem trzymam czujnik aby przekroczył zadaną temp. Czekam i czekam… nic.
Raz zaskoczyło przy 24stopniach.
Czy coś robię źle? Może macie jakiś przykład to poproszę.

Jak byś zamiast obrazków wstawił kod YAML tej automatyzacji to było by łatwiej przeanalizować ten przypadek.

Inną kwestią jest, że jeśli w Tasmota masz w jednym urządzeniu gdzie jest zarówno przekaźnik jak i czujnik, to taką automatyzację można zrobić za pomocą reguły w samym oprogramowaniu Tasmota:

A ile razy chciałeś? Jeśli temperatura raz przekroczyła ustawione przez Ciebie 23 stopnie i pozostała na tym poziomie tzn. powyżej 23 tto automatyzacja się nie uruchomi. Temperatura musiałaby spaść poniżej 23 aby znów przekroczyc próg i automatyzacja mogła się znów uruchomić. Twoje “powyżej 23” znaczy: jeśli temparatura jest niższa niż 23 stopnie i przekroczy próg 23 to uruchom automatyzację.

type: temperature
platform: device
device_id: 136c78b8de8cb46f95d4bbbb9c78e4ed
entity_id: 75614022a467c64cf876bdea665cfc2a
domain: sensor
above: 23

type: turn_on
device_id: 136c78b8de8cb46f95d4bbbb9c78e4ed
entity_id: 461b7ba9f5e53610ca33393257c09277
domain: switch

Mam reguła która ma wyłączyć poniżej 23, i coś nie działa ta automatyzacja

Załączenie i wyłączenie działa. Ale rzeczywiście jest spora zwłoka pomiędzy HA a tasmotą. Zrobiłem test i obniżyłem temp poniżej 23 stopni to HA zmienił stan na wyłączenie po jakiś 3 minutach(może 5). Czy czas odpytywania można jakoś zmienić?

@angler - Wiem, że w samej tasmocie to mogę wykonać, chciałem sprawdzić pierw w HA. Celem jest obniżanie napięcia (magiczne 253v z fotowoltaiką).

Ustaw w tasmocie raportowanie co 30 sek , a nie zostawiłeś domyślne 300 sek i się czepiasz automatyzacji. Konfiguracja , Konfiguracja Dziennika i domyślne 300 zmień na 30. Powodzenia

@montie…Zanim coś napiszesz, pozbieraj swoje myśli i umieść jako jeden wpis… bo twoje posty sypią się jak g…o z barana.

1 polubienie

@montie
Ten YAML, który zamieściłeś nie ma prawa działać, YAML bez wcięć opartych na spacjach nie jest YAMLem, automatyzacja (nie wnikam czy działająca) musi wyglądać mniej więcej tak

description: "automatyzacja testowa"
mode: single
trigger:
  - type: temperature
    platform: device
    device_id: 136c78b8de8cb46f95d4bbbb9c78e4ed
    entity_id: 75614022a467c64cf876bdea665cfc2a
    domain: sensor
    above: 26
condition: []
action:
  - type: turn_on
    device_id: 136c78b8de8cb46f95d4bbbb9c78e4ed
    entity_id: 461b7ba9f5e53610ca33393257c09277
    domain: switch

Jeśli zaczynasz naukę to spróbujmy w edytorze wizualnym stworzyć wyzwalacz (moim zdaniem łatwiej będzie z numeric_state):

Tak on wygląda w edytorze YAML

platform: numeric_state
entity_id:
  - sensor.aqara_pir_device_temperature
attribute: temperature
above: 23

Muszę zweryfikować przykład z regułą, który wstawiłeś. Niestety nie jest to dobry wzór do naśladowania.

Tak odczytywana wartość napięcia ma nikłe szanse na włączenie przekaźnika.
Przy każdym odczycie i wartości >= 253 timer zostanie uruchomiony od nowa :slight_smile:
Pozdrawiam i polecam sprawdzać reguły przed poleceniem ich innym

Dzięki za podpowiedź @isom1266 z tym czasem(rzeczywiście działa).
@RobinI30 dzięki za sugestię, masz rację choć ja odpisuję na odpowiedź osobie która odpisała, a że forum tak to wrzuca to cóż, ale ok.

He, he ale to jest przykład z zupełnie innego wątku. @isom1266 nie podał jeszcze żadnych założeń dla tej automatyzacji, przepraszam ale telepatą nie jestem. Chciałem jedynie wskazać przykład w którym wykorzystać można reguły Tasmota.

Nie mam założeń, odniosłem się do samej reguły i stwierdziłem fakt.
Reguła nie odnosi się do takiego, czy innego wątku, działa albo nie, tak zapisana nie włączy przekaźnika :slight_smile: Gdybyś użył TELE ENERGY i telemetrię ustawił na dłuższy czas niż timer, wtedy mogło by to zadziałać. Jeszcze raz pozdrawiam :slight_smile:

Zrobił się OFF Topic - założenia dla każdej automatyzacji muszą być. Dla tej reguły było zgodnie z życzeniem OP’a w innym temacie.

PS
Czuję się już zdrowszy, dziękuję. :muscle:

Sprawdź kiedyś czy spełniłeś założenie tego użytkownika. Nie chcę ciągnąć tego OFF topic, ani cytować Twojego tekstu opisującego działanie tej rule.

Trochę wyszło to off-topic, tak czy siak dziękuję, rozwiązaliście mój problem z czasem wysyłania informacji. Temat fotowoltaiczny to już inna “para butów” . Można to zrobić na ha(przy mniejszym czasie niż 30sek - ale czy to nie przyniesie innych negatywnych skutków w komunikacji i dodatkowo przy założeniu że ha zawsze działa gdyż musi sterować urządzeniem). Zakładam, że optymalnie będzie to zrealizować już na samym gniazdku który będzie miało odpowiednie reguły(a ha nawet nie będzie potrzebny gdyż jest on słabym ogniwem w tej automatyzacji). Nie chce się wymądrzać gdyż jestem “świerzakiem” ale pewnie ten wątek znajdę tutaj gdzieś na forum. Jeszcze raz dzięki.

Słabym ogniwem” jest człowiek, który pisze te automatyzacje :stuck_out_tongue: i nie ważne czy na HA czy na urządzeniu.

Tak, to fakt ale w tym przypadku jeżeli braknie komunikacji z HA to gniazdko nie wie co zrobić(to jest słabe ogniwo w tym rozumieniu).