HA nie wykrywa conbee 2

Co może być przyczyną że RPI 4 nie wykrywa Conbee 2. Podłączyłem pod usb 2.0. Próbowałem na kablu i bezpośrednio. Niby po włożeniu wykryje natomiast po kliknięciu w konfiguruj pojawia się komunikat że nie udało się sondować usb.

Za dużo skrótów myślowych, proszę opisz dokładnie co i jak robisz, w co i gdzie klikasz.

Podłaczam kabel usb do raspberry 4 do portu usb 2.0. Do tegoż kabla podłączam conbee 2. W homeassistant pojawia sie w lewym dolnym rogu przy napisie (zakładce) cyferka 1. Klikam w słowo Powiadomienia, mym oczom ukazuje się komunikat - new devices discovered - klikam w podświetloną niebieską fraze check it out. Pojawia się nowe okno w integrcjach że wykryto Conbee 2. W tymże oknie znajduje się podświetlone słowo konfiguruj. Klikam w nie. Na ekranie pojawia się nowe okno z nazwą urządzenia (conbee 2 … itd). I w rogu tego okna znajduję się tajemnicze podświetlone na niebiesko słowo: “Zatwierdź”. Mam wątpliwości ale klikam w nie. Bo nie mam innej opcji. PO kliknięciu pojawia się okno z napisem:

Przerwano.

Nie udało się sondować urządzenia USB.

Klikam w jedno niebiesko slowo Zamknij. I wykryte nowe okno w integracjach (conbee…) znika.

W jakim celu wykonujesz te czynności, z jakiego dodatku chcesz korzystać - deconz, Z2M?

W celu podłączenia czujników, sterowników np. do rolet światła itp. przez zigbee. Chce korzystać z Zigbeemqtt.
Edit.
Dodam że jak wejde w konfiguracje- dodatki- system-host-sprzęt to HA nie wykrywa urządzenia. Dlatego m. in. Zigbee2mqtt wywala bląd.

Po pierwsze edytuj posty nie pisz jednego pod drugim.
Do uruchomienia Z2M nie ma potrzeby wykonywać czynności o które Cię pytałem. Najprawdopodobniej nieświadomie uruchomiłeś ZHA który teraz “blokuje sticka dla siebie”

A jak w takim razie zatrzymać ZHA? w Zigbee takie powtarzające się logi mam:

igbee2MQTT:error 2022-01-08 14:34:53: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2022-01-08 14:34:53: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2022-01-08 14:34:53: Check https://www.zigbee2mqtt.io/guide/installation/20_zigbee2mqtt-fails-to-start.html for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2022-01-08 14:34:53: Exiting...
Zigbee2MQTT:error 2022-01-08 14:34:53: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
    at ZStackAdapter.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.ts:102:27)
    at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:123:29)
    at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:58:27)
    at Controller.start (/app/lib/controller.ts:100:27)
    at start (/app/index.js:97:5)

Konfiguracja → Urządzenia oraz usługi → Integracje → znajdź ZHA (czerwona ikona Zigbee) → mini-hambugermenu w kafelku tej integracji → Usuń (ewentualnie Wyłącz, ale jesli jesteś zdecydowany na Z2M to usuń)

PS skoro już masz integrację ZHA to zamiast usuwać możesz spróbować z niej skorzystać (moim zdaniem jest sporo łatwiejsza od Z2M szczególnie dla początkujących, bo w zasadzie ogranicza się do wyklikania wszystkiego)

Zrobiłem już to wcześniej. Odinstalowałem ZHA. Dalej to samo. Bez rezultatu. JUż mnie to irytuje. trzeci dzień z tym walcze.

Po odinstalowaniu ZHA zresetuj/uruchom ponownie całą “maszynę” na której stoi HA.

Też tak robiłem. NAwet gdyby ZHA to blokował to wtedy w urządzeniach tzn w sprzęcie widziałbym połączenie /dev/ttyACM0 (conbee). Ale tego wogóle nie ma. Popraw mnie jeśli się myle.
Wogóle to czy oprócz podłączenia conbee pod usb trzeba coś w samym urządzeniu (sticku) konfigurować - wpisywać jakieś hasła, porty, bramki… Czy wystarczy podpiąć, zainstalować brokera i dodatek zigbee2mqtt?

Jeśli chodzi o instalację i konfigurację Z2M to znajdziesz to na forum. Jeśli robiłeś zgodnie ze znalezionymi na forum krokami to powinno działać.
Może napisz co już zrobiłeś i jak, czy aktualizowałeś conbee?
Dodatkowo sprawdź czy nie zainstalowałeś dodatku Deconz.

Przy pierwszym wpięciu sticka wyświetlił się komunikat o aktualizacji. Kliknąłem. I to pewnie jest przyczyna. Ale jak to cofnąć teraz to nie wiem.

Cięzko Ci pomóc ponieważ nie odpowiadasz na pytania. Sposób aktualizacji conbee również znajdzisz na forum.
I najważniejsze jeśli chodzi o conbee to podłączenie do RPI powinno być na przedłużce.

NIe wiem na które pytanie nie odpowiedziałem. Aktualizacja polegała na wciśnięciu ikony aktualizuj po pojawieniu się okna z informacją że jest dostępne nowe oprogramowania dla conbee. Jedno klikniecie - bez wybierania, plików, wklejenia repozytoriów itp. Wszystkie twoje wskazówki już sprawdzałem wcześniej, Włącznie z dezinstalacja, instalacją tych brokerów i innych dodatków. Próbowałem uruchomić na ZHA, Zigbee2mqtt, deconz. kabel też mam na przedłużce. Próbowałem na wszyskich 4 usb tych 2.0 i 3.0. Mimo wszysko dziekuję za poświecony czas, ale nic nie pomogłeś. Spróbuje na innych forach.

Masz jakiekolwiek informacje o podpinanym urządzeniu po wpisaniu komendy “dmesg” w terminalu?

Już temat rozwiązałem zgodnie z tutorialem z zagranicznego forum. Dzięki za zainteresowanie tematem.

Dlaczego tutaj, na tym forum, nie podzielisz się rozwiązaniem tego problemu?

No niby połączyłem, już steruje urządzeniami ale dalej mam w logach błędy. Mqtt też coś wywala. Także połowicznie mi się udało. Brak sił…

Nie liczysz chyba na dalszą pomoc, skoro nie chcesz opisać co zadziałało (połowicznie, bo połowicznie), ale jeśli ktoś ma się nad tym zastanawiać i próbować zgadywać, to chyba dalsza walka w ten sposób nie ma sensu… niestety wszystkie z tych kilku(nastu) osób, którym się chce pisać mają aktualnie szklane kule w serwisie.