HA przestał działać po aktualizacji

Panowie potrzebuje ratunku, zainstalowałem aktualizacje HA i po restarcie cały czas w parametrze SWAP USE miałem 99,7-100% więc postanowiłem zrestartować maline z konsoli.
Po tej operacji HA już nie wstał i niestety nie wiem dla czego bo moja wiedza jest skromna w linuxie.
Jedyne co udało mi się wyciągnąć to


nie mogę się zalogować na :8123, przy czym :80 działa bo tam stoi HA Bridge i się wyświetla

Jak mogę odpalić ten contener? nie uśmniecha mi się instalacja wszystkiego od początku :frowning:

Wklej to może jako tekst, bo nie sposób odczytać tych obrazków. (to tak na przyszłość, bo w końcu się doczytałem co jest na tych cieniutkich paskach screenshotów, tu dodam, że nie wiem czemu tak żydzisz z powierzchnią zrzuconego ekranu, jakkolwiek obrazek jest dobry jako ilustracja, tekst jest najważniejszy, nikt chyba tego nie będzie przepisywał z palca…)

Przegiąłeś z odpalonymi kontenerami (bądź Dodatkami, bo właściwie nie wiadomo czy to Rasbpbian czy HAOS) i brakło RAMu.

Masz backup? to zmigruj na jakiś mocniejszy sprzęt.

Może po prostu karta umarła, bo jak miałeś wysokie wykorzystanie swapa, to była wykorzystywana tysiące razy bardziej niż przy normalnej pracy.

mały UP,
po wpisaniu
pi@raspberrypi:~ $ docker ps
CONTAINER ID IMAGE COMMAND CREATED STATUS PORTS NAMES
60a74cab991d Package armv7-hassio-observer · GitHub “/init” 13 months ago Up About a minute 0.0.0.0:4357->80/tcp, :::4357->80/tcp hassio_observer

gdy wylistuje wszystkie kontenery pojawia się to

pi@raspberrypi:~ $ docker container list -a
CONTAINER ID IMAGE COMMAND CREATED STATUS PORTS NAMES
52c8981666cd Package raspberrypi4-homeassistant · GitHub “/init” 3 days ago Exited (137) 4 minutes ago homeassistant
064a2445ac4e Package rtl_433-hass-addons-rtl_433-armv7 · GitHub “/init /run.sh” 4 weeks ago Exited (1) 25 minutes ago addon_9b13b3f4_rtl433
a5c0f3872293 9c7c1de9d1b8 “/init” 5 weeks ago Exited (0) 15 minutes ago hassio_supervisor
f1a97f9e9d88 homeassistant/armv7-addon-configurator:5.4.2 “/init” 6 weeks ago Exited (0) 4 minutes ago addon_core_configurator
6afa5ecf3cd8 Package node-red/armv7 · GitHub “/init” 6 weeks ago Exited (1) 24 minutes ago addon_a0d7b954_nodered
75127a28fd54 homeassistant/armv7-addon-ssh:9.6.1 “/init” 6 weeks ago Exited (0) 4 minutes ago addon_core_ssh
ab7c4eb62fa6 troykelly/armv7-addon-dahuavto2mqtt:1.0.2 “/init /bin/ash -o p…” 6 weeks ago Exited (129) 5 minutes ago addon_0116cbde_dahua_mqtt
4dafd6f1b85a homeassistant/armv7-addon-mosquitto:6.1.3 “/init” 6 weeks ago Exited (0) 4 minutes ago addon_core_mosquitto
a92b50d8bf1e Package armv7-hassio-multicast · GitHub “/init” 6 weeks ago Exited (0) 4 minutes ago hassio_multicast
1ee09510b4dc Package armv7-hassio-audio · GitHub “/init” 6 weeks ago Exited (0) 4 minutes ago hassio_audio
43806adc1455 Package armv7-hassio-dns · GitHub “/init” 6 weeks ago Exited (0) 4 minutes ago hassio_dns
cdf8a76a36e2 Package armv7-hassio-cli · GitHub “/init” 6 weeks ago Exited (0) 4 minutes ago hassio_cli
60a74cab991d Package armv7-hassio-observer · GitHub “/init” 13 months ago Up 4 minutes 0.0.0.0:4357->80/tcp, :::4357->80/tcp hassio_observer

wtedy RĘCZNIE wpisuje
docker restar homeassiatnt
docker restart <kolejne…>
docker restar addon_core_ssh

i home assitant odpala - co prawda bez supervisora i kilku dodatkow ale działa - niestey nie widzi backupów :frowning:

1 polubienie

Backupy są gdzie były, tylko nie masz Supervisora, pliki można wciąż zgrać z karty (pod dowolnym linuxem).

widzę dużo backupów w /usr/share/hassio/backup w postaci TAR
Tylko jak wgrać wcześniejszą wersje jak HA nie ma pola wyboru plików jaki ma załadować a lista jest pusta?

W obecnym stanie nie przywrócisz backupu, ale zgraj wszystkie pliki backupów choćby na komputer z którego piszesz (powinieneś sam mieć orientację kiedy robiłeś ostatnio pełny backup - to będzie ten największy plik z tego dnia).

Ratunkiem jest użycie innego nośnika - na nim świeża instalacja i przywrócenie pełnego backupu.
Być może aktualizowałeś Supervisora (niedawno tj. wczoraj czy przedwczoraj wyszedł mocno zmieniony), może on zawiera jakieś istotne błędy, jeśli tak to z pewnością nie będziesz jedyny z podobnym problemem.

Podpowiesz, czy można ustawić aby Supervisor aktualizował się z tzw. palca ( ręcznie) ?. W chwili obecnej robi aktualizacje bez mojej wiedzy (automatycznie).

OK dzisiaj podziałam z tym, podpowiedz mi proszę jeszcze jedno

Czy HA musze znów zainstalować w dockerze czy też mogę teraz Proxmox i po instalacji przywróci mi wszystko z backupu działając już na proxmox?

|I kolejne, miałem zainstalowany node-red, mqtt, i kupe innych dodtaków, czy je muszę na nowo instalować czy też pojawią się odtworzeniu z backupu? (nie wiem czy backup robionu przez HA w momencie aktualizacji zawiera tylko ustawienia czy też w pełni odtwarza stan wcześniejszy)

Przepraszam jeżeli pytania są głupie ale tak jak wspomniałem nie pracuje na linuksie - zainstalowałem wszystko wg tutoriali i działało idealnie bezobsługowo do wczorajszego dnia :frowning:

@azak43
Żyję w przeświadczeniu, że od kilku miesięcy trzeba potwierdzać aktualizacje Supervisora, ale 100 procent pewności nie mam, a w tej chwili mam rozwaloną sieć w domu (uszkodzenie jedynego głównego przewodu który łączy mój diy-lab z całą resztą sieci, więc nie mogę nic sprawdzić na instalacji testowej).

@Markadiusz
Nowa instalacja może być na dowolnej platformie.

Jeśli masz na czym, to sugeruję odpalić HAOS-generic, a nie na VM (unikniesz wtedy konieczności dbania o system hipervisora).

Typowe Dodatki powinny się odbudować (warunek konieczny do dostępność internetu podczas przywracania backupu i do kilku godzin po tym wydarzeniu), nietypowe (takie występujące jako gotowe obrazy) będziesz musiał zainstalować ponownie (ale można im post factum przywrócić konfigurację).

W momencie aktualizacji z automatu tworzone są tylko cząstkowe backupy danego aktualizowanego komponentu/dodatku, więc jeśli ręcznie (lub z wykorzystaniem jakiegoś rozwiązania automatyzującego backup) nie robiłeś pełnego backupu, to go nie masz.

Być może uda Ci się odtworzyć całość konfiguracji z tych backupów cząstkowych (ale gwarancji nie dam - tam masz backupy tylko tych Dodatków które aktualizowałeś, oczywiście co najwyżej w ostatniej wersji przed ostatnią aktualizacją) - dlatego sugeruję od początku osobny nośnik (co daje większe szanse ratunku gdy już będziesz wiedział czego brakuje).

Jakiś czas temu była wydana trefna wersja Supervisora w kanale beta (poszukaj tamtego wątku po tagu supervisor) - w ramach eksperymentu możesz z skorzystać z tamtych rozwiązań (już po uruchomieniu drugiej instalacji w razie gdyby była niekompletna, to skrypt odpalisz na dotychczasowej), jest tam skrypt odbudowujący Supervisora (ale nie ręczę za wyniki jego działania, potencjalnie w zaniedbanej instalacji może wywołać dodatkowe szkody).

Kolejna kwestia (niezależnie od rodzaju wybranej instalacji docelowej) to identyczna konfiguracja sieci, jak miałeś na starej instalacji (tego nie przechowuje żaden backup)

przy takiej konfiguracji tylko jedna z klonowanych instalacji może być uruchomiona (to upierdliwe, ale tylko na czas odbudowywania konfiguracji na nowej instalacji, bo potem zapomnisz o tym RPi :stuck_out_tongue: tzn, to świetny sprzęt, ale tylko pod warunkiem bardzo oszczędnego korzystania z RAM, więc z pewnością znajdziesz lepsze zastosowanie niż HA).
Jeśli się uda to sugeruję zrezygnować z RPi3 jeśli już masz tak rozdmuchany konfig, że brakło i RAMu i swapa - wniosek nowa maszyna na instalację generic powinna mieć więcej niż 2GB RAMu, czyli przynajmniej 4GB, bo 3GB to kulawy konfig, a w przypadku proxmoxa >=6GB czyli lepiej 8 jeśli nie masz tam żadnych innych VM).

wydaje mi się, że przyczyną było jak sugerujesz błędnie działająca aktualizacja supervisora, sprzęt to RPI4 z 8GB więc nie taki znów słaby

Podejrzewałem, że masz RPi3 - ono ma 1GB RAMu.

Więc i tak coś jest nie tak z dotychczasową instalacją - może masz 32-bitowy system?
(to prawie pewne, bo w 64-bitowym na RPi4 powinieneś mieć armv8, architektura armv7 jest 32-bitowa, czyli obsługuje 4GB, a zatem system nie jest w stanie zaadresować połowy wlutowanej pamięci w RPi4 8GB)

Jest wciąż przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy instalacji HA na świecie, gdzie ludzie używają sprzętu z 1GB RAM (głównie RPi3 i tam 32-bitowy system ma sens bo RAMu mało, ale i RPi2 się zdarzają i tylko w tym ostatnim przypadku nie ma innego wyboru instalacja musi być 32-bitowa, bo RPi2 ma 32-bitowy procek)

A co do problemu, to teraz jestem na 99,9% przekonany (po informacji jaki masz sprzęt), że problem leży w Node Red (a konkretnie w kodzie który masz w nim uruchomiony) - poszukaj podobnych przypadków na forum - zawsze się okazywało, że winowajcą był kod uruchomiony w NR.

Druga mniej prawdopodobna przyczyna, to zbyt wiele zainstalowanych i równocześnie uruchomionych zasobożernych kontenerów (nie wiem co tam masz, ale NR z wadliwym kodem odpalonym w środku to faworyt numer 1, inne prawdopodobne to np. obróbka obrazu, rozpoznawanie obrazu, NAS, rtl433, dahua)

Zainstalowałem wszystko na nowo, po wgraniu ostatniego backupu jak się okazało musiałem ręcznie dograć dodatki (node-red, mqtt, rtl433 i inne). Po ich instalacji ustawienia backupowe tych aplikacji z automatu zaciągnęły się i wszystko działa tak jak powinno - dziękuje wszystkim za pomoc.

Czy zmieniłeś sobie system na 64-bitowy?
Mam nadzieję, że tak (to by sugerowała konieczność odbudowy kontenerów Dodatków).