HA Tasmota MQTT

Posiadam zainstalowany HA na rpi4 Mosquitto broker z konfiguracją:

logins:

  • username: Homedom
    password: XXXXXXXX
    customize:
    active: false
    folder: mosquitto
    certfile: fullchain.pem
    keyfile: privkey.pem
    require_certificate: false
    anonymous: false
    Proszę o podpowiedz co należy wpisać w Tasmocie aby wykryło integrację w HA.
    Mam tasmote 9.3.1 z DHT 11
    Jaki wpisać host ?
    Nie mogę znieść rozwiązania

Wpisz lokalny adres HA - jeśli brokera masz zainstalowanego jako dodatek.

Adres IP rpi ?
Głupie pytanie ale zielony jestem

Napisałem Ci, że adres HA. Jeśli to ten sam co RPI to tak.
Dodam, że skrót HA to Home Assistant.

Mam komunikat w HA log:
New connection from 192.168.a.aaa on port 1883
oraz w Tasmocie w konsoli:
22:12:10.271 MQT: Connected
Przesyłam screen z HA:
ad blok wyłączony oraz antywirus również wyłączony

Integracja Tasmota
Po skonfigurowaniu integracji z Home Assistant każde nowe 
urządzenie Tasmota z ustawioną opcją SetOption19 0 zostanie automatycznie wykryte

SetOption19 0 trzeba wpisać w konsoli tasmota

Po wpisani komendy w konsoli w HA nadal nic się nie dzieje.

Zastanawiam się czy dodatek Tasmota który mam zainstalowany jest dobry, nie mam na nim żadnego przycisku. Zobacz na zdjecie Jestem teraz poza domem dlatego tez jest łączenie Obraz|281x499

poprawka
w urządzeniu ma być SetOption19 1, dopiero zacznie wysyłać dane
polecam jeszcze SetOption 65 1
i PowerRetain 1

https://tasmota.github.io/docs/Commands/

Zobacz na ikonkę Tasmoty, w przeciwieństwie do innych nie ma kompletnie na niej nic. Tj. Konfiguracja itp

Nie ma nic, bo jedyną konfigurację tej integracji (to nie jest dodatek, tylko integracja) dokonuje się podczas instalacji, reszta zostanie autowykryta.

Domyślnie temat wyszukiwania to tasmota/discovery (jeśli w swoich urządzeniach pracujących pod Tasmota ustawiłeś inaczej, to tu też musisz ustawić odpowiednio podczas instalacji).

Dla potomnych - dotyczy integracji z wykorzystaniem MQTT discovery (natywnej integracji MQTT):

Jak nic nie widać? Wszystko widać :slight_smile:, widać, w konsoli Tasmota co się dzieje:

  • wyłączenie discovery:
    image

  • włączenie discovery i publikacja 3 sensorów do HA:
    image

  • wysyłanie statusów sensorów zgodnie z TelePeriod:
    image

Po właczeniu discovery te 3 sensory pojawiły się w HA:
image

1 polubienie

Te 3 encje to temperatura wilgotność oraz ciśnienie z SUPLA, a z Tasmoty dht11 nic mi HA nie wykrywa,

A w konfiguracji brokera MQTT (core-mosquitto) masz zaznaczone wykrywanie?

I podstawowe zasadnicze pytanie: chcesz zintegrować z HA przez MQTT czy przez Tasmota bo to dwie różne integracje i rózne sposoby konfiguracji urządzenia:
image

@664097787pk ja zapytam o mosquitto broker-a - czy w jego logach pojawia Ci się połączenie z tym urządzeniem?

Trochę się zmieniło w związku z niedawnymi (2021.05) zmianami w HA, ale obejmuje to aktualna dokumentacja:
https://tasmota.github.io/docs/Home-Assistant/

Połącznia są pomiędzy mqqt a HA oraz Tasmotą, ale nie wiem gdzie i jak aktywować abym widział odczyty.
Przesyłam screeny

Jeżeli chcesz zrobić to poprzez integrację o nazwie “Tasmota” w GUI Home Assistanta to sprawdź i zrób wszystko dokładnie wg dokumentacji Tasmota - Home Assistant. Kolega @artpc i @szopen opisują właśnie tę integrację o nazwie “Tasmota”

Wszystko co wcześniej opisywałem dotyczy natywnej integracji z MQTT, o tym pisze także @luki25, wszystkie urządzenia pojawią się właśnie w tej integracji co widać na obrazku poniżej:
image

Dodatkowo w logach Twojego Mosquitto broker’a wydać dwa errory, zamaskowałeś część danych (a część nadal jest jawna, trochę bezsensownie wyszło) więc też można zgadywać o co biega:

Dodatkowo ikonka integracji MQTT też wygląda u Ciebie inaczej niż “standardowo”:
image

Jestem na urlopie dlatego “trudne przypadki” muszę odpuścić :wink:.

Wszystko działa błędnie skonfigurowałem Brokera mqtt,
Wszystkim dziękuje za pomoc