HA + Zigbee = problemy?

Cześć. Na Raspberry Pi 4 Zainstalowałem HA + Zigbee (CC2531) w oparciu o wiedzę z internetu, forum, yt.
Nawet fajnie to zaczęło działać, zrobiłem kilka automatyzacji.
48 godzin działało w miarę spoko i przestało. Teraz działają (zmieniają stany) tylko czujniki ruchu. Gniazdko i włącznik światła nie reagują. Restart HA nie pomaga. Czy to ja robię coś źle czy to faktycznie jest takie problematyczne? Planowałem dokupić sterowanie ogrzewaniem ale to ma działać niezawodnie. Nagle zasięg Zigbee przecież by się nie zgubił? Zwłaszcza że czujniki ruchu są dalej niż gniazdko i włącznik. Help!

Edit: co ciekawe nie działa też w Zigbe2MqttAssistant przycisk “ALLOW NEW DEVICES TO JOIN NETWORK”

Co masz w logach zigbee2mqtt?
Najlepiej zrestartuj zigbee2mqtt i pokaż log z uruchamiania addonu.

Zrestartowałem i wrzucam log.

Update…
Teraz rzuciło błędami.

zigbee2mqtt nie łączy Ci się z adapterem. W konfiguracji masz poprawny port wpisany?

Tak, konfiguracja jest poprawna bo działało.
Po kolejnym restarcie (całej malinki) ruszyło gniazdko.

Jeśli chodzi o CC2531 to po pierwsze przyzwyczaj się do takiegio działania, po drugie jak Ci zniknie z HA to zaczynaj od restartu zigbee2mqtt.

To na co wymienić CC2531?

Narazie potestuj ten układ, może to była chwilowa zwiecha. Na pewno jak się zdecydujesz na pozostanie przy tej bramce pomyśl o rozszerzeniu zasięgu czy to za pomocą routera czy urządzeń zasilanych z gniazdka.
Ja mam conbee II i nie narzekam.

Przywróciłem snapshot który się robi automatycznie w nocy - wszystko działa.

Dzisiaj mi się wysypał dokładnie tak jak wczoraj… zigbee2mqtt, log poniżej

@Doniek pisałeś, że masz ustawionego automatycznie snapshot-a, sprawdź czy przypadkiem nie ma to związku i czy przy robieniu kopii nie rozłącza Ci adaptera?

1 polubienie

Nie. Kopia robi się o 2 w nocy

Wklej konfig zigbee2mqtt - bez network_key i hasła do Mosquitto broker

Problem wyglada na bug zgodnie z https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt/issues/2997 tylko Ty @Doniek masz najnowszą wersję.

konfig zigbee2mqtt:

data_path: /share/zigbee2mqtt
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
base_topic: zigbee2mqtt
server: ‘mqtt://core-mosquitto’
user: homeassistant
password: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
serial:
port: /dev/ttyACM0
advanced:
pan_id: 6754
channel: 11
network_key:
- …
availability_blacklist: []
ban: []
whitelist: []
queue: {}
socat:
enabled: false
master: ‘pty,raw,echo=0,link=/dev/ttyZ2M,mode=777’
slave: ‘tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5’
restartdelay: 1
initialdelay: 1
options: ‘-d -d’
log: false

@Doniek konfig wygląda ok. Sprawdź jeszcze jeden temat - gdy pojawia Ci się błąd (ten który zamieściłeś na screnie), zobacz czy w HA jest podłączony adapter CC2531 (wchodzisz w Supervisor potem System i Hardware)
Hardware
U mnie są dwa ponieważ mam Conbee i CC2531, u Ciebie powinien być tylko CC2531.

Poniżej screen, wygląda że urządzenia są ok.
czujnik_09

Zauważyłem że w logach Supervisor -> System mam takie coś… nie wiem czy to normalne czy nie.

Zrobiłem dzisiaj instalację od nowa, nadal to samo, wtedy po przywróceniu snapshotu działało, to chyba był po prostu przypadek.
Może to uszkodzone CC2531?

Jeśli chodzi o ustawienia czy to dodatków czy samego adaptera są w porządku. Został CC2531, sam go programowałeś czy kupiłeś gotowca - jeśli gotowca to odeślij do sprzedawcy jeśli sam zaprogramuj ponownie.

Kupiłem gotowca.
Znalazłem na stronie https://www.zigbee2mqtt.io/information/FAQ.html#help-zigbee2mqtt-fails-to-start że wynik zapytania:

ls -l /dev/serial/by-id

powinien być mniej więcej:

lrwxrwxrwx. 1 root root 13 Oct 19 19:26 usb-Texas_Instruments_TI_CC2531_USB_CDC___0X00124B0018ED3DDF-if00 -> ../../ttyACM0

a u mnie wynik zapytania to:

czy to nie znaczy że ma za mało uprawnień?