HA + Zigbee = problemy?

Mam identyczny poziom uprawnien i “u mnie dziala”:

➜  ~ ls -l /dev/serial/by-id
total 0
crw-rw----    1 root     audio     166,   0 Aug 31 11:11 usb-Texas_Instruments_TI_CC2531_USB_CDC___0X00124B0014D91E18-if00

na moim CC2531 jest guzik… czy on do czegoś służy jako coordinator, czy jest tylko do parowania gdyby był zaprogramowany jako router?

@Doniek zrób jeszcze jedną rzecz, w konfiguracji zigbee2mqtt podmień wpis:

port: /dev/ttyACM0

na

port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-Texas_Instruments_TI_CC2531_USB_CDC___xxxxxxxxxxx

weźmiesz go zakładki Hardware (scren który podałeś - tylko wklejasz całą linijkę, powinna się kończyć “-if00”)
Czy masz CC2531 bezpośrednio wpiętego w swoją maszynę czy na przedłużce?

Na przedłużce ale próbowałem wpinać też bezpośrednio - efekt ten sam.
Dzisiaj wysłałem CC2531 do sklepu w którym kupiłem - poprosiłem o wymianę.
Jak przyjdzie nowy to będę sprawdzał :wink:

Ok, daj znać czy ruszy. Ale proponuję Ci mimo wszystko wpisać cały adres CC2531 a nie tylko port oraz podłączyć go na przedłużce (dobrej).

Odebrałem nowy CC2531.
Wszystko (prawie :wink: ) śmiga jak ta lala.

Miałem tworzyć nowy temat ale może pociągnę go tutaj.
Sprawa ma się teraz tak:

problem jest taki że pomimo teoretycznego wspierania przez CC2531 https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html

w Zigbee2MqttAssistant mam taki komunikat:

czy mam wnioskować u sprzedawcy o wymianę na nowe?
Na stronie https://www.zigbee2mqtt.io/devices/TS0001.html#manual-home-assistant-configuration znalazłem informację że można dodać obsługę ręcznie:

ale totalnie nie wiem gdzie to wpisać. Próbowałem w configuration.yaml ale mam komunikat błędu że duplikuję “sensor”.
Help :slight_smile:

A co masz w logach zigbee2mqtt?
Dla pewności zrestartuj dodatek i zobacz czy przy ładowaniu pojawią się błędy.

Zrestartowałem wcześniej, nie ma żanych błędów.
Poniżej log:

Najprościej napisz do autorów dodatku, dodadzą Twój włącznik do obsługiwanych

Ale mój włącznik teoretycznie jest w obsługiwanych - to jest ten model co podałem powyżej.
Wie ktoś jak mogę go dodać ręcznie z użyciem tych informacji:


??

Twój włącznik zgłasza się zigbee2mqtt jako model TS0601 a odsługiwany to TS0001.

Źle to interpretujesz, Zigbee2MQTT można skonfigurowac do auto wykrywania (MQTT discovery) w HA https://www.zigbee2mqtt.io/integration/home_assistant:

# Required: Home Assistant integration (MQTT discovery) (default: false)
homeassistant: true

Jeżeli nie chcesz z tego skorzystać wtedy dodajesz urządzenie ręcznie do MQTT zgodnie z podanymi informacjami.

Ok, dzięki za informacje z tym ręcznym dopisaniem.

Wracając do początkowego przypadku - niestety znowu wszystko przestało działać :confused:
Błąd ten sam, dopisanie usb-Texas_Instruments_TI_CC2531_USB_CDC___0X00124B0014D98329-if00 nie pomogło :frowning:

Cześć.
36 godzin działało stabilnie.
Wszystko przeinstalowałem, skonfigurowałem na nowo, nawet wymieniłem CC2531 na inny i w zapasie kupiłem dodatkowy.
No i po tych 36 godzinach wszystko siadło. Błąd w logach dokładnie ten sam Error while starting zigbee-herdsman…
Kurczaki, mam już trochę dość tego ZigBee a tu tyle czujników.

Już raczej wiem że to nie problem CC2531 ponieważ spróbowałem przełączyć na nowy (nawet kupiony od innego dostawcy) - efekt ten sam

:frowning:

Czy ktoś też tak ma? Nie ma różnicy czy zrobię instalację obrazu x32 czy x64 bo te opcje też już testowałem.

@Doniek cc masz wpięte w malince w gniazdo usb 2.0 czy 3.0?

Próbowałem wszystkich kombinacji.

  • 2.0 z przedłużką,
  • 2.0 bez przedłużki,
  • 3.0 przedłużką
  • 3.0 bez przedłużki.

Cześć…
Update:
postawiłem wszystko na nowo, tym razem na RPi 3B+

Efekt? Ten sam błąd, “Zigbee2MQTT:error 2020-09-18 22:33:20: Error while starting zigbee-herdsman

@Doniek masz wiedzę czy CC który odesłałeś to ten sam tylko z wgranym na nowo softem czy zupełnie inny/nowy CC?
Może tu jest problem, wygląda, że CC chwilę podziała i się rozłącza

CC jest nowy, stary został odebrany przez sprzedawcę dzień po wysłaniu kolejnego.
Też zaczynam podejrzewać że to nada problem z CC2531. Mam jeszcze jeden CC2531 od innego sprzedawcy ale ten to w ogóle nie jest wykrywany - w poniedziałek zwracam.

Sprawdzałem i faktycznie - jak patrzę w Hardware - jest /dev/ttyACM0, po 30 sekundach znika - wypnę z USB i podłączę na nowo - znowu się pojawia a potem znika.

Zamówiłem na Amazon Conbee 2 - mam nadzieję że problemy się skończą.