HA + Zigbee = problemy?

@Doniek jeśli chodzi o porty zapisywane w postaci /dev/ttyACM0 to czasem przy pełnym restarcie maszyny na którym stoi HA zmieniają się dlatego proponowałem Ci zapis w postaci:

port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-Texas_Instruments_TI_CC2531_USB_CDC___xxxxxxxxxxx

@rafkan też tak próbowałem

Dla testów podpiąłem CC do swojego HA, co prawda sam go sobie programowałem przez debugera ale nigdy nie miałem z nim żadnych problemów (oczywiście poza słabiutkim zasięgiem).

To ja mam jakiegoś pecha.
Próbowałem nawet postawić Domoticza i Zigbee nie działa.

Skoro już zamówiłeś conbee to nie ma co kombinować i się denerwować.

@Doniek po przesiadce na conbee problemy się skończyły??
Mam ten sam problem co ty, działało działało i się nagle zesr…ło,
Error while starting zigbee-herdsman , walczę ale bez większych efektów

@lolekanabolek po przesiadce na conbee od trzech miesięcy nie miałem już żadnego problemu tego typu.

a tyle ostrzeżeń w necie czytalem, aby tego paździerza nie kupować, ale człowiek chciał przycebulować ;-((

@lolekanabolek sprawdź CC2531 urządzenia nie odpowiadają.
Ogólnie to się zawsze uśmiecham jak czytam takie komentarze na temat CC2531 bo “u mnie działa” :grin:.

ponowne flashowanie pomogło na pół dnia i kapota

Jaki firmware wgrałeś? Używam rekomendowane do CC2531 Z-Stack-firmware/coordinator/Z-Stack_Home_1.2/bin/default at master · Koenkk/Z-Stack-firmware · GitHub

to samo, 1.2

teraz wgrałem Z-Stack-firmware/coordinator/Z-Stack_3.x.0/bin at master · Koenkk/Z-Stack-firmware · GitHub i na razie śmiga już parę dni. Tylko zauważyłem, że rzadziej raportuje do HA, chyba dopiero jak czujnik aqara wykryje zmiany
Screenshot_5

Tak to działa od zawsze: czujnik Zigbee wysyła dane w momencie zmiany stanu, nie ma możliwości odpytania stanu przez koordynator sieci Zigbee. Było to już opisywane na forum.

1 polubienie

mam CONBEE II i przeczytałem cały wątek, niestety u mnie pojawiają się również błędy, udało sie to komuś rozwiązać?

Zigbee2MQTT:info 2021-01-24 21:40:48: Starting Zigbee2MQTT version 1.17.0 (commit #1.17.0)
Zigbee2MQTT:info 2021-01-24 21:40:48: Starting zigbee-herdsman (0.13.46)
Zigbee2MQTT:error 2021-01-24 21:41:08: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2021-01-24 21:41:08: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2021-01-24 21:41:08: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2021-01-24 21:41:08: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
at ZStackAdapter. (/zigbee2mqtt-1.17.0/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:94:31)
at Generator.throw ()
at rejected (/zigbee2mqtt-1.17.0/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:25:65)
npm

@Xoron a próbowałeś tego: CC2531 urządzenia nie odpowiadają - #32 przez macek? Problem opisany jest dla CC2531 ale to problem software’owy ZStack.

@Xoron podaj konfig Zigbee2MQTT

Sam mam ten problem na CC2652P
(Ebyte E72). Wgrane najnowsze oprogramowanie
CC1352P2_CC2652P_other_*. Jest poprawa, nie rozłącza podczas pracy jednakże jest jeszcze problem po restarcie. Nadal pojawia się też ten błąd. W moim przypadku wystarczy odpiąć router devices z sieci ( czyli wyłączyć dwie żarówki ikea) i zrestartować HA. Zigbee wstaje i można załączyć ponownie urządzenia do sieci 230V.

niestety szukałem gdzie jest ten kanał (kolejny dzień) i nie mogę znaleźć ;-(
Rafkan: poniżej zrzut

@Xoron w konfiguracji dla conbee musisz dopisać “adapter: deconz”, w miejscu jak poniżej:

serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz
advanced:
2 polubienia

BINGO!!! Jesteś wielki :wink: dziękuję