HA + Zigbee2MQTT + Zigbee sonoff usb 3.0 dongle plus

Cześć Wszystkim,

Staram się od tygodnia połączyć Zigbee sonoff usb 3.0 dongle plus z Home Assistant za pomocą Zigbee2MQTT i Mosquitto broker. Żaden ze mnie deweloper i informatyk więc zanim rozocząłem podłączanie to obejżałem z 5 fimlików na YT, rzeczywistość pokazała że nie zawsze jest tak pięknie jak na filmach nawet na YT… I po tygodniu przeczytałem wszystko co google wysypał odnośnie moich logów…i nic, absolutnie żadna konfiguracja mi nie pomaga. Jedyne czego nie zrobiłem to nie zflashowałem dongla, bo nie wiem czy do końca muszę to robić. Dlatego zwracam się do Was po pomoc.

POMOŻECIE? :slight_smile:

Na samym początku postaram się określić na jakim sprzęcie pracuję:

  1. PC Dell DX0D
  2. Home Assistant 2023.3.6
    -Supervisor 2023.03.3
    -Interfejs użytkownika: 20230309.1 - latest
    image
  3. Koordynator Zigbee Sonoff usb 3.0 dongle plus CC2652P
    image

Wysyłam logi które wyskakują mi aktualnie na obu konfiguracjach w zigbee2mqtt:
Pierwsza:

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
enabled: false
master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
options: “-d -d”
log: false
mqtt: {}
serial:
port: /dev/ttyUSB0

Druga:

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
enabled: false
master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
options: “-d -d”
log: false
mqtt:
base_topic: zigbee2mqtt
server: mqtt://192.168.1.67:1883
user: mqtt_user
password: “tu jest moje hasło”
serial:
port: /dev/ttyUSB0

Logi:

[20:45:21] INFO: Preparing to start…
[20:45:22] INFO: Socat not enabled
[20:45:26] INFO: Starting Zigbee2MQTT…
Zigbee2MQTT:info 2023-04-02 20:45:33: Logging to console and directory: ‘/config/zigbee2mqtt/log/2023-04-02.20-45-33’ filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info 2023-04-02 20:45:33: Starting Zigbee2MQTT version 1.30.3 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info 2023-04-02 20:45:33: Starting zigbee-herdsman (0.14.103)
Zigbee2MQTT:error 2023-04-02 20:45:34: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2023-04-02 20:45:34: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2023-04-02 20:45:34: Check Zigbee2MQTT fails to start | Zigbee2MQTT for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2023-04-02 20:45:34: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2023-04-02 20:45:34: TypeError: Cannot read properties of null (reading ‘length’)
at AdapterNvMemory.init (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/adapter-nv-memory.ts:28:42)
at ZnpAdapterManager.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/manager.ts:60:9)
at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:132:29)
at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:58:27)
at Controller.start (/app/lib/controller.ts:101:27)
at start (/app/index.js:107:5)

Po przeczytaniu kilkunastu postów na tym forum i innych starciłem nadzieję, że uda mi się samemu dowiedzieć co robię źle… POMOCY

Najpierw ustal jakiego masz faktycznie dongla, bo podobno ostatnio zamiast Zbdongle-P są wysyłane klientom Zbdongle-E zawierające totalnie inne flaki (i w związku z tym nieco inaczej się konfiguruje, oczywiście firmware też nie pasuje z P do E).

Ad 1. To instalacja HAOS-generic czy jakaś wirtualizacja? (to ma znaczenie, bo w instalacji generic masz sprzęt dostępny od ręki, a w wirtualizacjach musisz go najpierw przekazać z hosta wirtualizatora do VM)

Ad. 2 Często wbudowana w HA integracja ZHA samorzutnie rozpoznaje podpięte dongle czy się to stało? (czy zgodnie z dziesiątkami poradników zignorowałeś powiązanie sprzętu z integracją ZHA, bo jest to krok konieczny jeśli chcesz używać jakiejś innej integracji z tym sprzętem)

  1. umiesz ustalić ścieżkę do urządzenia? (może /dev/ttyUSB0 jest OK ale przeważnie takich ścieżek jest kilka i taka typu by-id zazwyczaj jest zdecydowanie odpowiedniejsza)

  2. Jak to “na obu konfiguracjach” jeśli Mosquitto masz zainstalowany jako Dodatek (i Z2M też), to ręczna konfiguracja MQTT nie jest wymagana (jakkolwiek oczywiście można konfigurować, ale moim zdaniem szukasz dziury w całym, a problem jest w innym miejscu - bo logi zdają się wskazywać w ogóle na problem z dobiciem się Z2M do sprzętu koordynatora).
    Popatrz na instrukcję
    GitHub - zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt: Official Zigbee2MQTT Home Assistant add-on

Wydaje mi się że to przypadek opisany w Ad.2. Walczyłem z podobną sprawą i rzeczywiście HA po wpięciu dongla od razu uruchamiał ZHA które blokowało Zigbee2Mqtt. (Wywalał się podczas startu zigbee-herdsman tak jak tu w logach)

1 polubienie

Ad1. Tu nie mam pojęcia jak sprawdzić to o czym piszesz – kupiłem PC z już zainstalowanym HA. Czy jest jakiś sposób żeby to zweryfikować?
Ad2. Tak, popełniłem ten błąd na początku – podłączyłem dongla, starałem się skonfigurować, a później instalować Z2M. Po przeczytaniu na forum, że nie tędy droga wróciłem backupem do ustawień z przed i łączyłem już tak jak mówią instrukcje na forach i GitHubie Z2M który podesłałeś.
Czy istnieje prawdopodobieństwo, że to zostało gdzieś w logach? W późniejszych etapach klikałem „Ignoruj” ZHA za każdym razem.

Ad3. Tak ustaliłem, konfigurację z tym linkiem ścieżki bezpośredniej też próbowałem – (logi z pełną ścieżką są dokładnie takie same)

Ad4. Mam na myśli, że próbowałem najpierw pierwszą konfigurację -1. Bez skonfigurowanego mqtt w Z2M. a później 2gą z konfiguracją mqtt w Z2M.

Dodatkowo mogę napisać, że według niektórych należy uruchomić bez anteny – to też robiłem. Uruchamiałem też bez dongla, restartowałem z wpiętym donglem, żeby złapało na nowo. Różne możliwości, różne podpowiedzi z for…

Co do dongla to rozebrałem go i wygląda na ten z końcówką „P”:


Kliknij ignoruj i zrestartuj HA.

Następnie podmień wpis:

port: /dev/ttyUSB0

na

port: >-
  /dev/serial/by-id/usb-Silicon_Labs - resztę uzupełnij ze Swojego adresu

To tylko Szamani mogli wymyślić, ocierając się o magię :sweat_smile:

Edit:

Jeśli brokera masz zainstalowanego jako dodatek do HA to wystarczy wpis:

server: mqtt://core-mosquitto:1883

Ad 1.

  • Podpiąć monitor i przeczytać jaki system się zgłasza (po reboocie i pełnym starcie, nie odcinaj zasilania!, zrób to z GUI), a jeśli nie jesteś w stanie ocenić to zrób zdjęcie i wrzuć do posta

  • albo (chyba prościej, ale zawsze możemy coś błędnie zinterpretować) - zakładam, że jesteś na w miarę aktualnej wersji (bo w starych GUI te informacje są w innym miejscu)
    Ustawienia → System → Naprawy → hamburger menu (niektórzy wolą nazwę “kebab menu” na wersję składająca się bardziej z kropek niż kresek) → Informacje o systemie → popup → KOPIUJ
    i wklej tak jak jest do posta (treść schowka zawiera już formatowanie przyjazne dla forum/githuba).

Ad 2. jeśli skutecznie Ignorujesz to takie okienko się już nie pojawi (no chyba, że wtykasz dongla co chwilę w inny port)

Ad 3. Tak chodzi o ten link /dev/serial/by-id/… oczywiście użyj go w całości
na forum wklejaj więcej tekstu, a obrazki jako ilustrację (rozumiesz już czemu go nie przepisałem?), BONUS - ścieżka akurat jednoznacznie określa jakiego masz dongla (wystarczy czytać), zdjęcia są natomiast w dramatycznie niskiej rozdzielczości - napisy na układach nie są czytelne (rób takie rzeczy w trybie makro przy dobrym oświetleniu i nie żałuj na rozdzielczości) a to mogłoby by pomóc w rozpoznaniu komuś kto nie posiada każdego sprzętu, jaki wyprodukowano na świecie (czyli np. mi).

Ad 4. Możliwości prawidłowego skonfigurowania jest wiele (na różne sposoby), mimo wszystko nie kombinuj pod górę - HA jest coraz bardziej dostosowywany do mniej zaawansowanych użytkowników, więc na początek sugeruję konfigurację absolutnie minimalną (nie przeocz słowa “not” w instrukcji, którą linkowałem wyżej).

Bez anteny = voodoo :stuck_out_tongue:

Natomiast jeśli masz przedłużacz USB nieznanej jakości/stanu, to sugeruję go najpierw sprawdzić (podłącz do niego np. pendrive lub lepiej dysk USB i sprawdź czy działa OK i z prędkością USB2 - to gwarantuje, że przedłużacz jest OK).

To tylko jako taka dobra praktyka (ostatnio ktoś z użytkowników podesłał mi sprzęt do sprawdzenia i do pierwszego testu użyłem kabla, który działał wadliwie - tu druga dobra praktyka, której nie zastosowałem wcześniej - w przypadku stwierdzenia zweryfikowanej usterki kabla warto od razu obciąć końcówkę, którą podejrzewamy z dużym prawdopodobieństwem o wadliwe działanie - to zapobiega powtórnemu użyciu takiego wadliwego kabla, a jeśli nie mamy jak zweryfikować, to warto przykleić karteczkę/taśmę z informacją o możliwej usterce, ostatecznie “od biedy” można zawiązać charakterystyczny węzeł - nie polecam, ale to lepsze niż nic).

Ad1. Niestety monitora nie podepnę teraz ponieważ wyjścia z PC to DisplayPort i dvi port a ja niestety mam tylko kable hdmi.

Korzystając z drugiej opcji skopiowałem Informacje o systemie:

System Information

version core-2023.3.6
installation_type Home Assistant Supervised
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.10.10
os_name Linux
os_version 5.10.0-10-amd64
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2023.03.3
agent_version 1.4.1
docker_version 20.10.18
disk_total 108.0 GB
disk_used 7.1 GB
healthy true
supported true
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Node-RED (14.1.3), ZeroTier One (0.16.2), Samba share (10.0.0), File editor (5.5.0), Home Assistant Google Drive Backup (0.110.3), Mosquitto broker (6.2.0), Zigbee2MQTT (1.30.3-1)
Dashboards
dashboards 2
resources 1
views 3
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 27 września 2022 21:04
current_recorder_run 3 kwietnia 2023 12:49
estimated_db_size 2.02 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.38.5

Ad2. Na początku zmieniałem, teraz już jest w jednym porcie bo zmiany USB nie przyniosły porządanego efektu (a zmianę USB też radzili na jednym z forów).

Ad3. Link uzyty w całości. Zdjęcia podmienione (żeby nie zaśmiecać forum nowymi) w pierwszym poście na takie z lepszą rozdzielczością.

Ad4. Już schodzę z górki :stuck_out_tongue: Na początku nakombinowałem w plikach configutation.yaml – bo tak na którymś forum radzili… teraz wracam do Githuba Z2M i robię od początku z pierwszego backupa który nie miał żadnych zmian.

Co do anteny też nie ma dla mnie to większego sensu ale jak pelikan łyknąłem kolejną radę…

Jeżeli chodzi o kabel to po podłączeniu dysku do mojego laptopa, wszystko działa, ze sprawdzeniem prędkości to musze poczytać jak sprawdzić bo póki co nie udało mi się tej informacji znaleźć w windowsie.

Znów to samo:

[12:49:54] INFO: Preparing to start...
[12:49:57] INFO: Socat not enabled
[12:50:06] INFO: Starting Zigbee2MQTT...
Zigbee2MQTT:info  2023-04-03 12:50:19: Logging to console and directory: '/config/zigbee2mqtt/log/2023-04-03.12-50-19' filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info  2023-04-03 12:50:19: Starting Zigbee2MQTT version 1.30.3 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info  2023-04-03 12:50:19: Starting zigbee-herdsman (0.14.103)
Zigbee2MQTT:error 2023-04-03 12:50:20: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2023-04-03 12:50:20: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2023-04-03 12:50:20: Check https://www.zigbee2mqtt.io/guide/installation/20_zigbee2mqtt-fails-to-start.html for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2023-04-03 12:50:20: Exiting...
Zigbee2MQTT:error 2023-04-03 12:50:20: TypeError: Cannot read properties of null (reading 'length')
    at AdapterNvMemory.init (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/adapter-nv-memory.ts:28:42)
    at ZnpAdapterManager.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/manager.ts:60:9)
    at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:132:29)
    at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:58:27)
    at Controller.start (/app/lib/controller.ts:101:27)
    at start (/app/index.js:107:5)

Stary backup, Na nowo zainstalowany MQTT broker i Z2M, ZHA zignorowane.

Konfiguracja Z2M:

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt:
  server: mqtt://core-mosquitto:1883
  user: mqtt_user
  password: 'moje hasło"
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-Silicon_Labs_Sonoff_Zigbee...

EDIT:

konfiguracja MQTT:
logins: []
require_certificate: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
customize:
  active: false
  folder: mosquitto

Ad 1. To instalacja Supervised na Debianie, więc musisz samodzielnie dbać o system.

:+1:
Tak czytelne mają sens

Opisałem tzw. dobrą praktykę, z opisu problemu nie wynikało, że masz jakieś problemy sprzętowe dotyczące kabla.

Tak mnie jedna sprawa intryguje, czy w tym donglu w ogóle masz firmware koordynatora?
Jeśli ZHA go uparcie wykrywa, to proponuję tymczasowo olać Z2M i sprawdzić czy działa pod ZHA… (oczywiście wtedy nie instalujesz Z2M!)

Absolutnie najprostsza konfiguracja Z2M (właściwie można by jeszcze z tego wywalić, bo cała sekcja socat jest nieużywana, ale pokazałem tutaj ile potrzeba by działało na “fabrycznej” konfiguracji)

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt: {}
serial:
  port: /dev/serial/by-id/tu daj pełną ścieżkę do swojego dongla 
# a nie jakąś urwaną z wielokropkiem na końcu - urwałeś spory kawał, który obrysowałem na czerwono


PS Właściwie to sprzedawca powinien udzielać pełnego wsparcia, powinieneś zwrócić sprzęt jeśli jest bezużyteczny (niezgodność z umową to 2 lata możliwości zwrotu). Wspominam o tym, bo właśnie zauważyłem jak bardzo “śmieciowej klasy” kupiłeś sprzęt…

A tu mnie może nie zdziwiłeś ale zasmuciłeś bo w takim razie kasa wydana na coś co nie działa - niestety takie PC są oferowane na “znanym portalu aukcyjnym na a”.

Czy to oznacza że taki sprzęt jest gorszy od popularnego Raspberry Pi?

Czy dongle ma firmware? Nie mam pojęcia - zakupiony został od innego sprzedawcy z tego samego portalu.

Ścieżka jest dodana pełna - musiało mi ją urwać przy wklejaniu posta.

Stary backup, Na nowo zainstalowany MQTT broker i Z2M, **ZHA** zignorowane.

Jak nie masz doświadczenia to zacznij od zablokowania, lub usunięcia ZHA. Jak wstanie wcześniej to “zabierze” Ci dongla, choć błąd wcale nie mówi o tym.

Jak weźmiesz konfiguracje w tybie YAML:
Ustawienia > Dodtaki > Zigbee2mqtt > konfiguracja > trzy kropki > Edytuj w trybie YAML
To będziesz miał tego dużo. To moja konfiguracja i działa :slight_smile:

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
serial:
  port: /dev/ttyUSB0
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: XXXX
  channel: 11
  network_key:
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
    - X
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}
availability: false

X to jakieś cyferki, pan_id nie pamiętam skąd się wziął.

Wiesz, jeśli chodzi o wykorzystanie elektrozłomu, to jest szczytna idea - kupujesz tanio i eksploatujesz do śmierci technicznej, ale mam takie obawy, że sposób instalacji HA (sądzę, że jedyny możliwy na tym sprzęcie) może być nie do przejścia dla przeciętnego użytkownika, który nie jest “urodzonym linuxiarzem”, programistą czy chociaż zaawansowanym pracownikiem działu IT.

Na 100% na RPi4 byś miał łatwiej (w zasadzie każda instalacja HAOS jest łatwiejsza i zwalnia użytkownika z dbania o system operacyjny, na tej instalacji będziesz musiał się zajmować również tym).

Natomiast w samej kwestii uruchomienia dongla, będzie ciężko bo kombinujesz zanadto.
Powinieneś najpierw spróbować ZHA, skoro z Z2M sobie nie radzisz (to nie jest kwestia starego sprzętu, czy sposobu instalacji HA na nim).
Będziesz wtedy wiedział czy dongle działa i czy wymaga aktualizacji firmware, potem możesz wywalić ZHA (oraz zignorować na amen) i zająć się Z2M.

Wszystko można skonfigurować na dziesiątki sposobów, ja sugeruję najprostsze rozwiązania (Mosquitto i Z2M jako Dodatki, z absolutnie minimalną konfiguracją, powinieneś się pozbyć plików backupów Z2M, bo w przeciwnym razie to będzie trud daremny, te pliki kasujesz po zatrzymaniu Dodatku lub jego deinstalacji).

Odinstalowałem Z2M, kliknąłem konfiguruj:
image
utwórz sieć:
image
i wyskakuje błąd bez opisu:
image

No więc załóżmy, że musisz się zająć donglem…
(po deinstalacji Z2M, a przed instalacją ZHA to ja bym proponował reboot systemu, a nie tylko i wyłącznie zrestartowanie samego serwera HA).

Jeśli chodzi o firmware, to świeżutki wczorajszy “bryk”

No i tu leżał pies pogrzebany… Dzięku Twojej instrukcji bezproblemowo zFLASHowałem dongla i na najprostrzych ustawieniach Z2M połączył się z donglem:

Dziękuję Wam a w szczególności @szopen za pomoc, już traciłem wiarę w swoje umiejętności! :smiley:

Czyli, gdzie? Miałeś dongla z firmware routera (zamiast koordynatora)? Czy resztki backupów z poprzednich instalacji Z2M wywoływały problemy?

Wgranie nowego firmware do dongla pozwoliło połączyć wszystko. Nie wiem co było na nim wcześniej :frowning:

Witam. Jestem tu nowy i chcialem podpiac sie pod temat bo mam/mialem podobny problem. Ten sam dongle, podobny problem… Przy instalacji kierowalem sie instrukcja z kanału Hej Smart na YT, jednak u mnie konfiguracja nie przebiegla tak bezproblemowo. Na poczatku system nie wykrywal dongla ale doszedlem do tego sam co opisywaliscie wczesniej czyli ręczne zatrzymanie ZHA, ręczne dopisanie konfiguracji i jakos poszlo. Zastanawia mnie tylko ze u mnie system sam nie skonfigurowal donhla i dopiero po recznym dopisaniu ustawien zaczal dzialac j wyglada to tak:

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
serial:
  port: /dev/ttyUSB0

W innych opisach widzialem bardziej rozbudowane ustawienia i nie wiem czy przy ich braku usluga bedzie dzialac stabilnie. Ponadto po restarcie systemu usluga ZHA w logach zglasza problem:

# Home Assistant Core

2023-04-25 20:39:40.895 WARNING (MainThread) [homeassistant.components.zha.core.gateway] Couldn't start ZNP = Texas Instruments Z-Stack ZNP protocol: CC253x, CC26x2, CC13x2 coordinator (attempt 1 of 3)
File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/gateway.py", line 205, in async_initialize
2023-04-25 20:39:54.073 WARNING (MainThread) [homeassistant.components.zha.core.gateway] Couldn't start ZNP = Texas Instruments Z-Stack ZNP protocol: CC253x, CC26x2, CC13x2 coordinator (attempt 2 of 3)
File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/gateway.py", line 205, in async_initialize
2023-04-25 20:39:55.721 WARNING (MainThread) [homeassistant.bootstrap] Waiting on integrations to complete setup: zha
2023-04-25 20:40:15.709 WARNING (MainThread) [homeassistant.components.zha.core.gateway] Couldn't start ZNP = Texas Instruments Z-Stack ZNP protocol: CC253x, CC26x2, CC13x2 coordinator (attempt 3 of 3)
File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/gateway.py", line 205, in async_initialize
2023-04-25 20:40:15.713 ERROR (MainThread) [homeassistant.config_entries] Error setting up entry Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus - Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus for zha
File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/__init__.py", line 122, in async_setup_entry
await zha_gateway.async_initialize()
File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/gateway.py", line 220, in async_initialize
File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/gateway.py", line 205, in async_initialize

No ja tam widzę, że chyba nie zrozumiałeś o co chodzi.

O jednego dongla nie mogą rywalizować 2 integracje, więc jednej z nich muisz się pozbyć:

  • wbudowana w HA integracja ZHA
  • całkowicie zewnętrzny serwer Zigbee2MQTT (czyli skrótowo Z2M)

Nie ukrywam ze dopiero rozpoczynam swoją przygode z HA i na pewno wiele musze sie jeszcze nauczyc. Rozumiem ze musze pozbyc sie tej integracji ZHA z uslug? Ale mam ja wyłączyć czy usunąć i czy nie będzie miało to wpływu na działanie dodatku? Dziekuje za pomoc

Masz ją albo wyłączyć (jeśli planujesz np. wkrótce zrezygnować z Z2M), albo usunąć i następnie ignorować po kolejnym autowykryciu dongla (np. po restarcie).