HA + Zigbee2MQTT + Zigbee sonoff usb 3.0 dongle plus

Ad1. Tu nie mam pojęcia jak sprawdzić to o czym piszesz – kupiłem PC z już zainstalowanym HA. Czy jest jakiś sposób żeby to zweryfikować?
Ad2. Tak, popełniłem ten błąd na początku – podłączyłem dongla, starałem się skonfigurować, a później instalować Z2M. Po przeczytaniu na forum, że nie tędy droga wróciłem backupem do ustawień z przed i łączyłem już tak jak mówią instrukcje na forach i GitHubie Z2M który podesłałeś.
Czy istnieje prawdopodobieństwo, że to zostało gdzieś w logach? W późniejszych etapach klikałem „Ignoruj” ZHA za każdym razem.

Ad3. Tak ustaliłem, konfigurację z tym linkiem ścieżki bezpośredniej też próbowałem – (logi z pełną ścieżką są dokładnie takie same)

Ad4. Mam na myśli, że próbowałem najpierw pierwszą konfigurację -1. Bez skonfigurowanego mqtt w Z2M. a później 2gą z konfiguracją mqtt w Z2M.

Dodatkowo mogę napisać, że według niektórych należy uruchomić bez anteny – to też robiłem. Uruchamiałem też bez dongla, restartowałem z wpiętym donglem, żeby złapało na nowo. Różne możliwości, różne podpowiedzi z for…

Co do dongla to rozebrałem go i wygląda na ten z końcówką „P”: