HACS. Integracje. Check Weather

HA Check Weather

Prosty czujnik binarny, który sprawdza pogodę na kilka najbliższych godzin i włącza się, gdy spełniane są określone warunki.
Pozwala nam stworzyć czujniki binarna typu: czy będzie dziś padać, czy są dobre warunki na rower/spacer. Możemy określić minimalne / maksymalny zakres komfortowej dla nas temperatury.

Instalacja: trzeba dodać do Niestandardowe repozytoria

https://github.com/denysdovhan/ha-check-weather
Po zainstalowaniu restart HA, następnie Ustawienia, integracje.
Screenshot - 20.07.2024 , 17_49_43
Wyszukujemy Check Weather i dodajemy uzupełniamy wymagane pola.

Projekt:
https://github.com/denysdovhan/ha-check-weather


2 polubienia

Właśnie czegoś takiego szukałem. Ale z jaką pogodą to działa, bo mnie wywala błędy przy zatwierdzeniu.

Też mam ten błąd, sprawdzę wcześniejszą wersję.

Ta wersja działa.

Dzięki, działa z tą starszą wersją, choć mam wrażenie, że trochę ten sensor wróży z fusów (albo pogoda tak wskazuje). Może to kwestia konfiguracji. Zależy mi na prognozie opadów do ustawienia harmonogramu podlewania ogrodu.

@Zbyszek
A próbowałeś korzystać z tego?

aktualna też działa tylko ma buga uniemożliwiającego wpisanie wartości by były traktowane jako liczby rzeczywiste - przykładowo 10.0 (zamiast tego wstawia 10 które jest liczbą całkowitą i się typy zmiennych nie zgadzają), zgłosiłem issue, a chwilowe obejście problemu, to wpisanie w okienko 10.1 albo 9.9 zamiast 10.0

Jeszcze nie zdążyłem wytestować, ale istotnie skoro ta integracja bazuje na prognozie pogody, to od dostawcy prognozy zależy wiele (wszytko).

Do niedawna używałem serwisu Weatherbit (ale ze względu na nowe ograniczenia w korzystaniu z jego API komponent niestandardowy przestał działać na początku roku, bo autor przestał go aktualizować…)

Standardowa usługa Met.no (którą dostajemy w HA “z pudełka”) ma stosunkowo słabą sprawdzalność dla Polski (wręcz nie pokazuje nawet w miarę sensownie warunków bieżących, tzn. we Wrocławiu praktycznie zawsze jest spory rozjazd, na północy PL jest nieco lepiej ale też bez szału), więc warto rozważyć użycie alternatywnych serwisów takich jak openweathermap, pirate weather itd. (warto przetestować kilka, bo sprawdzalność i zbieżność z faktycznymi warunkami zależy od lokalizacji).

Jeszcze nie miałem okazji z tego korzystać. Od niedawna mam przez siebie zbudowany kontroler do podlewania ogrodu na bazie ESPHome. Do tej pory korzystałem ze sterownika Hydrawise Hunter, ale się zepsuł i musiałem coś wymyśleć. Przy Hydrawise miałem aplikację, która za mnie wszystkiego pilnowała. Teraz musze jakoś sam to ogarnąć. Zrobiłem integrację z kalendarzem Google i w nim wpisuję jak ma w danym dniu działać podlewanie. Czy tylko zraszacze, czy zraszacze i linia kroplująca. I to działa ok. Z mierzeniem wilgotności gleby, też nie będzie problemu, ale cały czas walczę z miarę rzetelna pogodą, aby prognozować opad deszczu i temperaturę na dany dzień. Jak będzie bardzo gorąco, to rano chciałbym, aby system podlewał o 30% dłużej. To jest do ustawienia, ale trzeba o tym widzieć. Zainstalowałem Pirate Weather. Niby fajna ma bardzo dużo encji których można użyć, ale co z tego jak parę dni temu pokazywała mi maksymalny opad 0,4 mm/h, a w tym samym czasie tak lało, że zalało trójmiasto. Także prosto nie jest :slight_smile:, ale nikt nie obiecywał.

A tak z innej beczki, tj. w nawiązaniu do niestandardowej karty Comfortable Environment Card to istnieje też komponent niestandardowy o podobnych (a wręcz znacznie bardziej rozbudowanych) funkcjach Thermal Comfort


@Zbyszek
do potestowania w takim razie

dodatkowo

Jeśli masz własną stację pogodową raportującą do Weather Underground

jeśli w bliskiej okolicy jest lotnisko

kontrowersyjna, bo dostawca prognozy jest rosyjski

Dzięki @szopen, jak zawsze wyczerpująco i na temat. Testowanie zacząłem od Pirate Weatcher ale wyszło pudło. Teraz czas na inne wskazane przez Ciebie serwisy pogodowe.

Pudło w jakim sensie?

Openweathermap to już chyba płatne powyżej 1000 zspytań i wymaga podpięcia Karty płatniczej.

Obserwuję od kilkunastu dni encję przewidywane opady deszczu, bo akurat tym jestem zainteresowany. Żadnej przewidywalności w tym zakresie nie ma. Były ulewy, a według tej pogody opad przewidywalny 0,4 mm/h i to na godzinę przed deszczem. Nie pada, a przewidują opady. Nigdy nie zauważyłem przewidywalnego opadu powyżej 0,5 mm/h. Dla mnie w zakresie, który mnie interesuje nie sprawdza się. Reszty dokładnie nie sprawdzałem, chodź odległość od burzy też jest przekłamana czasami o dobre kilkaset kilometrów.
Uprzedze pytanie - tak mam wprowadzone prawidłowe dane geograficzne dla mojego miejsca zamieszkania.

Wymaga, ale w jakimś innym wątku opisywałem jak to ogarnąć, aby nie płacić - zmniejszyć limit z 2000 zapytań do 1000 (po stronie ich serwera) i nie zapłacimy ani pensa.
edit - przypadkiem znalazłem

A 1000 zapytań to mi wystarcza na 3 lokalizacje (i jeszcze mam trochę luzu, edit - sprawdziłem bilingi i nie dobijam do 500 zapytań przy używaniu 3x integracji standardowych, niestety w nowym API jest nieco ubogo, ale gdzieś mi chyba mignął jakiś nowy komponent niestandardowy, więc jeśli przetestuję i nie zapomnę, to się i pochwalę…).

No widzę, że duże zmiany się szykują, i używa stosunkowo dużo zapytań, ale można limitować

w dodatku powyższy współpracuje z komponentem dedykowanym do sterowania podlewaniem (ale tego w tym roku na 100% nie przetestuję, bo nie mam czego podlewać, a może raczej czym podlewać)

Błąd po zgłoszeniu issue został naprawiony. Można już używać HA Check Weather v1.1.0

update
Język polski w GUI konfiguracji v1.2.0 (jeśli macie uwagi, to chętnie wysłucham)

1 polubienie