Serwis podlewa.cz w HA

Cześć
Jest serwis https://podlewa.cz/ który po wprowadzeniu danych nt. lokalizacji na podstawie prognoz pogody informuje czy włączyć podlewanie czy nie. Chciałem tą informację dodać do automatyzacji podlewania. Serwis wystawia stronę z wartościami 0 lub 1 którą chce zaimportować do encji.
Niestety mój kod który stworzyłem nie działa, zawsze mam wartość zero. Gdzie jest błąd?

  - platform: rest
    resource: https://podlewa.cz/status/FutyC80CmDhEhrBDw38oBqsr5aD5672q/
    name: podlewa_test
    value_template: '{{ 1 if value_json == "1" else 0 }}'
    method: GET    
    scan_interval: 300
1 polubienie

Ten serwis nie wystawia danych w fomacie json więc to nie zadziała, spróbuj tak:

value_template: "{{ value }}"

działa, dziękuję za pomoc

Cześć,
Wzoruję się na twoim skrypcie. Umieściłem go w konfiguracji Sensors, lecz nie mogę go znaleźć w encjach.

Dziwne, u mnie działa

sensor:
  - platform: rest
    resource: https://podlewa.cz/status/32_znakowy_token_twojego_konta_podlewa_cz/
    name: podlewa_cz
    value_template: "{{ value }}"
    method: GET    
    scan_interval: 3600

Działa :slight_smile:

dzien dobry,troche stary topic ale dla mnie swieży :slight_smile:
załozyłem konto na podlewacz ale nie moge tego zintegrowac z moim HA
nie rozumiem kompletnie rest albo gdzies utknełem
czy rest musi byc jakosc aktywowane
albo łopatologicznie mogłby ktos wytłumaczyc …plizzzz

Raptem to kilka linijek codu :slight_smile:

W to miejsce wpisujesz “token” wygenerowany na stronie serwisu.
Szczegółów nie pokaże, bo nie używam.

1 polubienie

super :wink: dziekuje
tylko gdzie zaczac wpis kodu ?
narzedzia deweloperskie / usługi i yaml ?

Na swoim pulpicie konta podlewa.cz końcówka linku strony to Twój token lub zobaczysz go też na dole w Ustawieniach przy lokalizacji.
Następnie w pliku configuration.yaml dodajesz kod ten powyżej ze swoim tokenem. Po resecie utworzy Ci sensor z wartością 0 lub 1 który możesz użyć w dalszych automatyzacjach.

1 polubienie

super dzieki
czyli np. w FileEditor moge otworzyc conf.yaml i dodac ?

Jednak nie w dowolnym miejscu. Trzeba to wpisać w istniejącej już sekcji “sensor:”
…mało prawdopodobne aby jej jeszcze nie było w ogóle.

1 polubienie

Hmm przy takim sformułowaniu wcześniejszych pytań sądzę, że może nie być…

Jeśli dodasz to do conf.yaml to z pewnością nie zadziała, bo HA nie będzie czytał tego pliku, a jeśli do właściwego configuration.yaml to pewnie zadziała…

Hint: piki configuration.yaml mogą istnieć w różnych miejscach, ale ten właściwy jest w katalogu homeassistant (dawniej config)

PS wątek jest stary jak świat i składnia rest się zmieniła

teraz ten YAML powinien wyglądać jakoś tak i oczywiście nie być w sekcji sensor

rest:
  - resource: https://podlewa.cz/status/32_znakowy_token_twojego_konta_podlewa_cz/
    method: GET    
    scan_interval: 14400
    sensor:
      - name: podlewa_cz
        value_template: "{{ value }}"

Wartość 3600 sekund to godzina, o ile się nie mylę serwisu nie można odpytywać częściej, można za to rzadziej.

edit - warunki działania serwisu się zmieniły, więc już nie można go odpytywać co godzinę, zmieniłem YAML

1 polubienie

hurrrrrraaaaaaaaa :)))))))
moze przyda sie nubkom takim jak ja
przede wszyskim dziekuje za pomoc wszyskim
kazdy post uruchomil cos do dzialania
generalnie nie wiedziałem jak dostac sie i wpisac linijki kodu
HA explruje od niedawna…troche arduino wczesniej az do momentu pierwszego 8266 :wink:
pomogło mi StudioCodeServer , FileEditor jakos nie bardzo albo moja wiedza za słaba
po wpisaniu kodu mr.szopen i restarcie HA encja dostepna
dziekuje i drżyjcie przed nastepnym pytanie soon ;))

File Editor w domyślnej konfiguracji trzyma użytkownika w piaskownicy uniemożliwiając wyjście poza katalog z konfiguracją HA, myślę, że to kwestia braku przyzwyczajenia do jego specyficznego przeglądarkowego interfejsu (za to świetnie dostosowanego do typowych potrzeb w HA).

VSC pod nową nazwą jest natomiast kombajnem takim, że edytowanie paru plików od święta to jak strzelanie do muchy z armaty, no ale skoro umiesz i lubisz go używać to czemu nie?

Generalnie użyty edytor jest kompletnie bez znaczenia jeśli tylko obsługuje linuxowe pliki tekstowe - dlatego pod Windows warto używać tego (np. przy bezpośredniej edycji na udziałach samby)
https://notepad-plus-plus.org/

A co do samego YAMLa to chyba najważniejsza podpowiedź to fakt, że każda spacja się liczy i nie można ich zamieniać na tabulatory.

1 polubienie

troche teraz inaczej ,
integracja była mi potrzebna do sterowania istniejacej instalacji nawadniania Hunter ktora posiada czujnik deszczu taki korkowy(korek moczy sie ,pecznieje i rozłacza styki)
system jest tylko z manualnym sterowaniem ,i czujnik posiada tez swoje wady wiec pomysł był aby dodac AJ do systemu i sterowac nim HA
jedyne co mi przyszło do głowy na szybko to esp8266, tasmota, MQTT i własnie serwis do sterowania warunkami pogodowymi
moja istalacja HA to wyse3040 i natywy HA (linuks live,balena i wskazałem dysk wewn.)
moje pytanie teraz jest o mqtt ,poniewaz uzywam jeszcze SUPLA i wiem zeby działało musze utworzyc brige zeby działało z Tasmotą
czy moge dopisac z poziomu np.terminala? nie mam pojecia kompletnie jak to zrobic ale ucze sie szybko …wiec kolejne plizzz

Co do Supli i MQTT lektura obowiązkowa:

Co do sterowania nawadnianiem, może nie ma sensu odkrywać koła na nowo:

1 polubienie

Nie wiadomo co masz ma myśli, ale oczywiście można wiele urzeźbić przez ssh, tylko zasadniczo nie wiem po co tak rzeźbić, skoro masz takie narzędzia jak File Editor czy SCS (dawniej VSC).

Jeśli chodzi o FE to u góry masz podstawowe narzędzia

  1. to operacje na plikach i katalogach - tu sobie wybierasz co i gdzie edytujesz, pojawia się lista katalogów i plików, możesz nawet tworzyć własne katalogi, czy tworzyć nowe pliki są opcje upload i download, jeśli oczywiście wystarcza piaskownica, bo jeśli chcesz pogrzebać poza głównym katalogiem konfiguracji lub w ukrytych katalogach, to trzeba zmienić opcje Dodatku (ale nie wiem czy na początek powinieneś aż tak grzebać po systemie, a jesli coś jest ukryte to zwykle nie bez powodu)
  2. tu się konfiguruje GUI FE - można wyłączyć tzw. panel HA, który zwykle bardziej przeszkadza niż pomaga a oprócz tego jest mnóstwo potrzebnych narzędzi.
1 polubienie

masz racje !
fileEditor juz ogarnełem i utworzyłem tak jak z podpowiedzi wyzej (brige)
na jednym domowym HA wszystko smiga (supla i tasmota po mqtt)
ale na drugim “firmowym” nie moge ,a zrobiłem identycznie
a chciałem miec "kontrole " na obu

Więc utwórz nowy wątek w myśl zasady jeden problem = jeden wątek podając konkrety (konfigurację, a właściwie obie tą OK i tą złą, oczywiście w zrozumiały sposób zastępując dane wrażliwe).

Ewentualnie “i od biedy” znajdź właściwy wątek i się tam podepnij, ale tylko jeśli jesteś pewien, że podpinasz się do właściwego wątku.

Tutejszy wątek jest przykładem jak nie należy robić - mamy tu już zupełne mydło i powidło, oczywiście wiadomo, że HA to ogromna zbieranina odrębnych zagadnień (w końcu do tego służy, by łączyć rożne rozwiązania), ale starajmy się to jakoś kategoryzować…
Zawsze możesz w nowym podlinkować do wcześniejszej dyskusji.