Za krótki log nie ma w nim żadnej istotnej informacji o błędzie, poczekaj dłużej i wklej cały.
PS wiem że to rozwiązanie działa, bo sprawdzałem, ale nie mam teraz tylu luźnych koordynatorów naraz, pamiętaj, że każda instancja musi mieć nieco inne konfiguracje (w szczególności nie mogą sobie nadpisywać danych!).
W ogóle to ZA MAŁO INFORMACJI najlepiej przygotuj screenshoty (tam gdzie to potrzebne) oraz logi/konfiguracje koniecznie tekstowo z obu swoich instancji, może wtedy ktoś znajdzie istotny błąd, bo taki malutki wycinek obrazu sytuacji jest za mały na sensowną diagnostykę).
Nikt nie ma szklanej kuli by zgadywać jaki masz sprzęt itd.
Konfiguracja tej instancji i konfiguracja drugiej instancji (tej która działa i logi też stamtąd).
Jak mamy zgadnąć jaki masz sprzęt i jakie konfiguracje?
Jesteś pewien, że Z2M może się połączyć z tym adresem na tym porcie?
Jeśli to jakiś koordynator combo (sieć+USB) to jesteś pewien, że jest przełączony w tryb sieciowy?
W samej konfiguracji nie widzę błędów, nie chcę ich na siłę szukać, póki co wydaje się że ten adapter nie jest pod tym adresem albo nie masz routingu do tego adresu.
Niektóre adaptery wymagają specyficznej konfiguracji.
Napisz co w ustawieniach zmieniałeś w drugiej instalacji, i po drugie kod który wkleiłeś (ten pierwszy) opisany jako “Niedziałająca” w którym miejscu wpisałeś.?
Zmieniłem wszystko to i tak jak opisałeś. Ten niedziałający to nowa, dodatkowa instalacja. Działający jest na donglu wpiętym w RASP do USB, niedziałający to to rozwiązanie LAN wpięte w tę samą sieć co RASP, ale w drugim budynku. IP jestem pewien, portu nie, przepisałem z Twojego rozwiązania i nie wiem jak sprawdzić jaki powinien być.
Kod wpisany jest w konfiguracji drugiej instancji Z2M
Jak dla mnie może być i światłowód, byleby RPi i koordynator były w tej samej fizycznie podsieci (tj. w tym samym segmencie sieci).
Trzeba by pogrzebać po dokumentacji, ale bodajże unicast(? hmm może multicast?) musi dolatywać.
Edit: prosty eksperyment to potwierdzi - weź koordynator do domu i wepnij do tego samego switcha co RPi i wtedy konfiguruj, po udanej konfiguracji przenieś sprzęt w miejsce docelowe.
Jestem przekonany, że problem dotyczy konfiguracji sieci, ale nie wiem gdzie konkretnie szukać.
Mam dwie instalacje Z2M, w końcu ruszyło. Tyle, że jak działają obie - to mi znikają z HA wszystkie encje i większość urządzeń z Zigbee (pozostają widoczne tylko te urządzenia, które mają ukryte encje, ale nie widać w nich tych właściwych).
Co ciekawe - encje te, choć nie da się ich wyszukać, nie ma ich w narzędziach developerskich, nadal działają!
Efekt jest taki, że w kafelku integracji mqtt z 14 urządzeń pozostaje tylko o 6, czyli Supla + jedno Zigbee z ukrytą encją. Pomaga jedynie wyłączenie tej nowej instancji Z2M + ponowne uruchomienie dotychczasowej. Wtedy dopiero ponowne wczytanie Mqtt pokazuje poprawnie wszystkie urządzenia. Czego nie wiem? Co jest źle?