HAOS dedykowany dla SBC (bare metal) - maszyny na których działąją (lub nie) nasze instalacje

Wątek powstał na prośbę @tomqu, zachęcam wszystkich mających instalacje HAOS dedykowane dla SBC (za wyjątkiem instalacji generic dla architektur x86-64 i AArch64), jeśli są chętni to proponuję też podobne wątki dla innych metod instalacji.


Stara rodzina Rpi zero

RPi zero - instalacja niewspierana, niezalecana i generalnie nie działa, brak jakiejkolwiek karty sieciowej
RPi zero W - instalacja niewspierana, niezalecana i generalnie nie działa

oficjalne wsparcie (wcześniej było przynajmniej dla zero W) zostało zakończone na wersji HAOS 6.6


RPi zero 2W - instalacja niewspierana, niezalecana i generalnie nie działa (512MB RAMu to za mało, prawdopodobnie da się uruchomić, ale nie ma to żadnego sensu, nieoficjalne wsparcie mają obrazy systemu dla RPi3, nie wiem jak długo będzie możliwa instalacja w ten sposób na dziś w HAOS 9.4 nieoficjalne wsparcie nadal jest, karta WiFi działa, nie pamiętam już jak to konfigurowałem, ale jakieś screenshoty powiązane z brakiem wydajności z braku RAMu są chyba gdzieś na forum)


Rodzina tzw. “jedynek”
RPi B - instalacja niewspierana, niezalecana i generalnie nie działa
RPi A - instalacja niewspierana, niezalecana i generalnie nie działa
RPi B+ - instalacja niewspierana, niezalecana i generalnie nie działa
RPi A+ - instalacja niewspierana, niezalecana i generalnie nie działa

wsparcie dla jedynek (było z pewnością dla tych z plusem) było dość dawno i zostało zakończone na wersji HAOS 6.6


RPi 2B - instalacja wspierana, ale prawdopodobnie wkrótce zostanie zakończone wsparcie, HAOS 32-bitowy

Wiem, że późne wypusty (rev 1.2) były z 64-bitowym prockiem - konstrukcja bardzo zbliżona do RPi 3B, być może taka wersja ma wsparcie w obrazach dla RPi3 (nie mam sprzętu nie sprawdzę, ale pierwsze co bym zrobił to sprawdził czy poleci wersja dla trójek, Broadcomm niestety ma tak popieprzone numerowanie modeli procków, że nie mam siły kopać po dokumentacji).


RPi 3A+ - instalacja niewspierana, niezalecana i generalnie nie działa (512MB RAMu to za mało, prawdopodobnie da się uruchomić, ale nie ma to żadnego sensu) nieoficjalne wsparcie mają obrazy dla RPi3, brak karty LAN, karta WiFi powinna działać (jak dla RPi zero2W).


RPi 3B - instalacja wspierana, HAOS 32-bitowy lub 64-bitowy (zalecany, choć przy 1GB RAMu to moim zdaniem nie najlepszy wybór).
Karty LAN, WLAN i audio działają w HAOS (BT nie sprawdzałem, wtedy nie było obsługi BLE)

Miałem instalację na tym sprzęcie, awaria układu zasilania (stabilizatora na PCB) zakończyła żywot sprzętu (generalnie niezbyt dobre wspomnienia, bo HA rozwijał się tak szybko, że nie udało mi się w pełni odzyskać mojej pierwszej instalacji, gdy się dorobiłem modelu 3B+ po paru miesiącach), biorąc pod uwagę obecne ceny RPi kupno nie ma sensu, ale wykorzystanie już posiadanego sprzętu ma sens, choć to dość biedna konfiguracja.
Problemem jest też USB 2.0, więc nawet używanie zewnętrznego ssd nie przyspiesza operacji dyskowych względem szybkiej karty TF.
Pewien problem to sam fakt, że to sprzęt projektowany jako szkolny SBC i działanie WiFi ani BT nie zachwyca z ich antenami onboard.


RPi 3B+ - instalacja wspierana, HAOS 32-bitowy lub 64-bitowy (zalecany, choć przy 1GB RAMu, to moim zdaniem nie najlepszy wybór).
Karty LAN, WLAN, BT (również w trybie BLE) i audio działają w HAOS.

Miałem instalację na tym sprzęcie na przełomie 2019/2020 zmigrowałem na x86-64, biorąc pod uwagę obecne ceny RPi kupno nie ma sensu, ale wykorzystanie już posiadanego sprzętu ma sens, choć to dość biedna konfiguracja. Problemem jest też USB 2.0, więc nawet używanie zewnętrznego ssd nie przyspiesza operacji dyskowych względem szybkiej karty TF.
Pewien problem to sam fakt, że to sprzęt projektowany jako szkolny SBC i działanie WiFi ani BT nie zachwyca z ich antenami onboard.


RPi 4B instalacja wspierana, HAOS 32-bitowy lub 64-bitowy (zalecany), wspierane wszystkie podmodele 1GB, 2GB, 4GB i 8GB.
Karty LAN, WLAN, BT (również w trybie BLE) i audio działają w HAOS.

Moje 3 grosze - dla wersji z 1GB RAMu pomyślałbym o użyciu wersji 32-bitowej sytemu (chyba, że są jakieś Dodatki, które nie działają w 32-bitowej wersji, a wiem, że takie są i to chyba nawet sporo, ale zawsze można migrować i łatwiej zrobić to z 32 bitów na 64 niż odwrotnie).
Mam testową instalację na modelu 4GB + zewnętrzny dysk m.2 nvme 240GB w obudowie USB3.0, biorąc pod uwagę obecne ceny RPi kupno nie ma sensu, ale wykorzystanie już posiadanego sprzętu jak najbardziej ma sens.
Pewien problem to sam fakt, że to sprzęt projektowany jako szkolny SBC i działanie WiFi ani BT nie zachwyca z ich antenami onboard.


Odroid MC1 solo (Exynos5422 8-Core 2,0GHz/1,4GHz + 2GB RAM, 1x USB2.0) instalacja wspierana, status wsparcia nieznany, HAOS 32-bitowy, działają obrazy systemu dedykowane dla Odroid XU-4

Miałem taki sprzęt, ponieważ to jest w zasadzie jednostka obliczeniowa bez wyprowadzonych peryferiów (jest tylko Ethernet + 1x USB2.0 + slot na kartę TF=micro-SD) to instalacja ma wiele ograniczeń (można użyć huba USB, ale niestety w tym modelu nie wyprowadzono USB3.0, które jest zamontowane w SoC i w wybranych modelach jest dostępne - XU-3 i XU4, XU-4Q), kupowanie specjalnie pod kątem HA nie ma sensu, choć jeśli się już to posiada to póki jest dostępny HAOS na bardziej rozbudowane konstrukcje na tym samym SoC wykorzystanie może wciąż mieć sens.


Odroid XU-3 (Exynos5422 8-Core 2,0GHz/1,4GHz + 2GB RAM, 1x USB3.0 + 4x USB2.0) status nieznany, ale spróbowałbym instalacji obrazu przeznaczonego dla XU-4


Odroid XU-4 oraz XU-4Q (Exynos5422 8-Core 2,0GHz/1,4GHz + 2GB RAM, 2x USB3.0 + 1x USB2.0) instalacja wspierana, HAOS 32-bitowy (ale na dziś ich bym dziś nie kupował, mimo tego, że są to 8-rdzeniowe BIG-little, bo jaki jest sens pchania się w 32-bitowe procki?)


Asus Tinkerboard (Rockchip RK3288 4-Core 2GHz + 2GB RAM, 4x USB2.0) instalacja wspierana, HAOS 64-bitowy


Asus Tinkerboard S (Rockchip RK3288 4-Core 2GHz + 2GB RAM, 4x USB2.0, eMMC 16GB) instalacja wspierana, HAOS 64-bitowy

Mam taki sprzęt, służył jako audio-player, nigdy nie próbowałem instalacji HAOS (może spróbuję jeśli będę miał kiedyś czas? jakkolwiek ten model i tak już praktycznie nie do zdobycia, obecnie w sprzedaży są być może zgodne, a może nie? modele Tinker Board R2.0 i Tinker Board S R2.0



Oprócz tego wiem, że jest wsparcie dla kilku innych modeli Odroidów (w tym obecnie nie produkowanego N2+ na Amlogic S922X 4GB RAM +128GB eMMC który był bazą sprzętową dla rocznicowego wypustu pod nazwą HA Blue) oraz jego starszej wersji N2 (S922X ) i jeśli dobrze kojarzę jest wsparcie dla C2 (Amlogic S905 + 2GB RAM) i C4 (Amlogic S905X3 + 4GB RAM).
Kilka ich wypustów (nieprodukowane H2, H2+ i ich uwspółcześnione wersje H3 i H3+) to w miarę zwyczajne miniaturowe pecety, więc ich miejsce jest w innym wątku (bo się nadają pod generic x86-64)

Oprócz tego wspierany jest chiński (kiedyś reklamowany jako turecki) SBC, czyli Khadas VIM3 (Amlogic A311D są 2 wersje Basic 2GB RAM/16GB eMMC i Pro 4GB RAM/32GB eMMC), szczegółów nie znam, metody instalacji zapewne na stronie producenta (kopać mi się nie chce, dla starszego modelu, który robił u mnie za tv-boxa wsparcia się nie doczekałem, to taka wada nietypowych konstrukcji).

No i oczywiście HA Yellow oraz inne konstrukcje bazujące na RPi CM4

Odroid N2+ - Amlogic S922X Cortex A73+A53 Hexa-Core 2,4GHz+2GHz + 4GB RAM

Potwierdzam, działa to bardzo ładnie i bez zadyszek w przeciwieństwie do RPI 3B+ 1GB który dostawał po aktualizacji HA do 2022.12.1 ataków serca (zbyt mało RAMu).

1 polubienie

Na wersji 32-bitowej napewno BT działa poprawnie bo mialem i używałem do wersji do 2022.11, potem przesiadka na NUCa.

1 polubienie

Post został podzielony na nowy temat: Khadas VIM3 turecki czy chiński

miałem kiedyś HA zainstalowane na K III PRO SOC S912 :-)(8 rdzeni 3GB RAM - Android 6.0) . To taki player androidowy z tunerem DVBS-2 T-2 . Biegało to na Coreelec ładowanym z karty SD i był plugin HA dla KODI :slight_smile: - nie wiem czy dalej rozwijane. Na pudełku biegał także serwer TVHeadend m3u , ale po jakimś czasie wszystko zrobiło się bardzo niestabilne i zrezygnowałem z tego rozwiązania…

1 polubienie