Home assistant bez internetu

Dziwna sprawa sprawdzałem wczoraj i home assistant nie działa bez internetu. Nie chce się uruchomić. W razie awarii internetu to była by lipa bo by nic nie działała, jest na to rada.

W jaki sposób masz zainstalowanego HA: obraz czy docker?

Wten sposób

Nadal nie jest precyzyjnie bo w przypadku RPi sam mikrokontroler nie ma “wzorca czasu” wiec probuje pobrać czas z internetu, do którego nie ma dostepu, w przypadku wirtualizacji, maszyna wirtualna może pobrać czas z hypervisora.

Jestem bardzo techniczny i pod takim ogólnym stwierdzeniem jest wiele możliwości: odlaczona karta sieciowa, brak adresu IP, problem sieci, blokada na firewallu, itp, musisz bardziej doprecyzować albo podać więcej informacji inaczej skonczy to się “przesłuchaniem” - “sto pytań do”.

Postawione jest na raspberry i puki jest internet wszystko działa a jak odłączę internet home nie wstaje

Super, teraz wszystko jest jasne :slight_smile:. W takiej sytuacji - bootowanie RPi przy braku dostępu do internetu - napewno się nie uruchomi. Mój RPi jest na szafie bez monitora HDMI wiec sprawdzenie na czym się zatrzymuje mam utrudnione.
Sprawdziłem taką samą sytuację na VM: maszyna odpowiada na ping, brak dostępu przez przeglądarkę, w consoli VM po zalogowaniu na root, jest komunikat:

Temat do dalszej weryfikacji …

Prośba do osób, które mają HA w dockerze o sprawdzenie tego przypadku u siebie: uruchamianie dockera z HA przy wyjętym kablu od dostawcy internetu (wiem, domownicy mogą protestować :wink: )

P.S. I dlatego w sytuacjach awaryjnych HA na RPi się nie sprawdza bo do analizy problemu trzeba mieć podłączony monitor a potem jeszcze podłączyć klawiaturę :frowning:

Ja mam wiszące na ścianie RP 3B+ z SSD podpiętym monitorem i klawiaturą i łączę się przez WiFi. Odepne Wan od routera i zrobię mu twardy reset z klawiatury. Dam znać jaki będzie efekt.
No i HA w dokerze

@Marcin_Domański czyli na RPi sam zainstalowałeś linuxa i na tym linuxie sam w dokerze uruchomiłeś HA? Na moim RPi mam wgrany gotowy przygotowany obraz HA (dawny HassOS).

Tak wgrałem Raspbian desktop, doinstalowałem dokera i wgrałem HA z Hassio

Działa lokalnie. Po WiFi komunikacja z IoT działa
Nie działa HA App bo od kilku wersji mogę się tylko łączyć poprzez adres publiczny, ale to nie miejsce na rozwijanie tego tematu.

@szybki946 Dla przypomnienia dodam że standardowo w zależności od używanego protokołu http lub https łączymy się z HA adresem lokalnym:
https://111.111.111.111:8123/ lub
http://111.111.111.111:8123/
gdzie 111.111.111.111 to IP do Twojego HA

Ostatnio znalazłem taką informację:
HassOS won't boot without correct working time servers!
Może to jest powód dlaczego HA nie uruchamia się przy braku dostępu do internetu? Do przetestowania i potwierdzenia…

Na maszynie posiadającej fabryczny RTC (obsługiwany przez BIOS) HassOS bootuje i HA startuje beż większych problemów, więc jest to jakiś argument np. za platformą NUC
Oczywiście trochę sypie błędami z oczywistych przyczyn (na działanie serwisów online raczej nie ma co liczyć :smiley: no, ale jeśli ktoś planuje wykorzystanie HA offline, to musi sobie skroić konfigurację zdatną do pracy offline):

2020-12-09 21:22:22 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.rest.data] Error fetching data: https://stats.foldingathome.org/api/donor/szopen failed with [Errno -3] Try again
2020-12-09 21:22:54 ERROR (MainThread) [custom_components.hacs] Cannot connect to host api.github.com:443 ssl:default [Try again]
2020-12-09 21:22:54 CRITICAL (MainThread) [custom_components.hacs] Your GitHub token is not valid
2020-12-09 21:23:28 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.airly] Error fetching airly data: Cannot connect to host airapi.airly.eu:443 ssl:default [Try again]
2020-12-09 21:23:28 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.accuweather] Error fetching accuweather data: Cannot connect to host dataservice.accuweather.com:443 ssl:default [Try again]

Wystarczy zakupić moduł RTC na I2C, podpiąć do maliny i wtedy problem zegara mamy z głowy.

@wileu Niby można, ale HassOS nie ma możliwości skorzystania z tak dołożonego RTC (i chyba nie ma komu dodać obsługi tego do systemu), więc pozostają jedynie alternatywne metody instalacji, a nie zalecana (no chyba, że się coś radykalnie zmieniło, ale po prostu nie mam pary na ponowne eksperymenty, a w to wątpię).

A tak z innej beczki - spostrzeżenia w zasadzie dotyczące ściśle tematu tego wątku opisałem tam:

Ja nie mam RTC podpiętego pod malinę. I startuje w off WANie bez problemu, ale instalacja
HA i Hassio jest w Dokerze.
Z tym że po drodze przed WANem mam 2 routery, (Swój i w GPONie od ISP) na jednym z nich jest ustalona synchronizacja z serwerem czasu.

Podejrzewam, że dockerowa instalacja robi tu robotę, zwykły HassOS (czyli tzw. zalecana konfiguracja) prawdopodobnie by nie wstał.

I nie wstaje co pokazałem wtedy na przykładzie VirtualBox z oficjalnym obrazem HA - image as a virtual appliance (x86_64/UEFI):

Zawsze powtarzam - przy testowaniu i analizowaniu problemów diabeł tkwi w szczegółach :wink:

Ale to jest tylko synchronizacja czasu na urządzeniu z innym serwerem czasu a wg dokumentacji operating-system/Documentation/configuration.md at dev · home-assistant/operating-system · GitHub :

  • The timesyncd.conf file allow you to set different NTP servers. HassOS won’t boot without correct working time servers!

Czyli trzeba zrobić customową konfigurację i mieć w sieci lokalnej time server - serwer, na którym będzie uruchomiona usługa NTP - NTP is a UDP-based service. NTP servers use well-known port 123 to talk to each other and to NTP clients.
U mnie urządzeniem dostępowym do interneu jest Mikrotik (potem GPON od ISP) więc mogę bez problemu uruchomić na nim NTP - Setup local NTP servers, ale z “braku czasu” nigdy tego nie zrobię.

A zatem kluczowa teza tego wątku, że HA nie może działać bez internetu została obalona - może działać całkowicie offline, ale wymaga to albo specyficznej konfiguracji (docker), bądź potrzebny jest RTC (ale tylko wspierany, czyli np. na NUC), ewentualnie można użyć lokalny serwer NTP + konfigurację z korzystającą właśnie z niego (w lokalizacji typowo offline można wykorzystać prosty odbiornik GPS do uruchomienia serwera NTP choćby na bazie RPi0/0W).

Od siebie dodam, że wykorzystanie HACS offline jest wykluczone, więc tego rodzaju dodatki wymagają całkowicie ręcznej instalacji.

Czyli integracja z HACS np sonoff LAN i tak guzik da mimo że ma działać po lanie bo samo HACS wymaga statusu “online” ?