Home assistant dodatkowy dysk

Chwilowo mam pilniejsze sprawy na głowie, ale zamierzam przetestować wykorzystanie procedury przenoszenia dysku danych na platformie x86-64 wyposażonej w dyski sata - czyli jak rozumiem będzie to najbliższe rozwiązaniu, którego używasz.

Być może istotnie potrzeba mieć jakąś pustą partycję, by skrypt działał, generalnie kluczowe jest by BIOS widział ten drugi dysk, wtedy i linux powinien go zobaczyć.

Generalnie z CLI (trzeba mieć lokalną konsolę, czyli klawiaturę i monitor) lub z terminala można sprawdzić nieco więcej (podejrzewam, że skrypt mimo wszystko może wciąż nie działać poprawnie, ale nie bardzo mam warunki by go przetestować - po prostu sprzęt, który posiadam i pracuje na nim moja eksperymentalna instalacja HAOS nie ma możliwości podpięcia drugiego hdd/ssd… na produkcyjnych swoją drogą też nie mam takich możliwości, a wtedy gdy ostatnio miałem luźny sprzęt “do zabawy” i nie było to wcale jakoś “kosmicznie dawno” skrypt nie zadziałał na nvme, ale może on po prostu nie działa też w wielu innych konfiguracjach?)
https://www.home-assistant.io/common-tasks/os/#using-cli-to-move-the-data-partition

Jakkolwiek wciąż możesz to zrobić ręcznie wykorzystując pendrive z instalatorem Ubuntu (ten który używałem w tutorialku o instalacji HAOS bare-metal).
Po pierwsze zobaczysz czy oba dyski prawidłowo widać po podpięciu w rzeczonym thin-client’cie, bo to wcale nie jest oczywiste, że ten sprzęt jest w stanie obsłużyć 2 dyski i, co może bardziej kluczowe, w tak dużym rozmiarze - aktualizowałeś mu BIOSa do najnowszej istniejącej wersji?
Po drugie wspomniane Ubuntu zawiera okienkowe narzędzie - Gparted, którym można łatwo zrobić kopię partycji hassos-data na drugim dysku, oraz zmienić label oryginalnej partycji na dotychczasowym nośniku na hassos-data-old.
Po trzecie - gdyby to rozwiązanie nie zadziałało, można przywrócić stan poprzedni.

Spóźniony edit (przenoszenie partycji z GUI dawno przetestowane i działa):