Home assistant i falownik sofarsolar

Cześć, posiada ktoś integrację Home Assistant z instalacją fotowoltaiczną ? Próbuję się podłączyć z inwerterem Sofarsolar
Użyłem tego hassio-addons/sofarsolar at master · pawelka/hassio-addons · GitHub
niestety coś mi nie działa. Stworzyły się encje ale brak odczytu

2020-11-24 13:57:01,460 INFO [FakeDNS] Entry:: dom.query. 60 IN A 192.168.0.99

2020-11-24 13:57:01,473 INFO [MqttClient] Connected with result code 0

2020-11-24 13:57:01,474 INFO [MqttClient] Configuring Home Assistant

2020-11-24 13:57:01,476 INFO [TcpProxy] Server started [0.0.0.0:10000]

2020-11-24 13:57:03,001 INFO [MqttClient] Configuring Home Assistant


inverter:

name: Falownik

sn: SF4ES006L5Q388

manufacturer: SofarSolar

model: KTL-X

idle_time: 660

fakedns:

initial_domain: data1.solarmanpv.com

target_ip: 192.168.0.99

log:

log_level: INFO

mqtt:

mqtt_host: 192.168.0.46

mqtt_port: 1883

mqtt_topic: SofarSolar

mqtt_username: homeassistant

mqtt_password: Aejahjai1aasei6sahphiichieJeex0heiz1caeshiepung8eeG5UpheiZiaciez

mqtt_qos: 0

mqtt_retain: false

Witam, jak znaleźć integrację w HA ? trzeba ją jakoś specjalnie doinstalować ?

Witam @kamilj1 na forum. O jakie integracje pytasz - z Homa assistant, HACS?

Nie o powyższą integrację do falownika Sofar. Nie mogę jej znaleźć.

Ja mam integrację z SolarEdge i działa. Podłączony jestem nie bezpośrednio do falownika, a do chmury do której falownik przesyła dane. Zobacz, może ten twój też wysyła dane. Przejrzyj integrację, może też ma jakieś API do chmury.

U autora brakuje kluczowej informacji - trzeba najpierw dodać repozytorium
https://github.com/pawelka/hassio-addons/
obraz\

a wtedy w dodatkach zobaczymy to

PS nie używam, ale zauważyłem ten drobny brak w dokumentacji

ALe do tego trzeba cos podłączać? czy on zaczytuje bezpośrednio z SOFARA?

Prawdopodobnie pobiera dane z strony internetowej w interwałach 5 min. Podobnie jak temat opisany w tym linku Monitoring farmy solarnej SofarSolar moja instalacja działa na tym flow w Nodered. HA na synology i bazie danych zamiast standardowego pliku danych. Plik się wykrzyczał po 3 dniach z powodu przeładowania danymi.

Jeżeli złożycie sobie logger rs485/modbus za parę groszy to możecie skorzystać integracji opisanych przeze mnie tutaj: GitHub - pawelka/sofarsolar_esp_rs485_logger (jak zrobić logger też jest).

Uważam, ze najlepsza integracje to ESPHome, kopiujecie config do ESPHome budujecie image wgrywacie i śmiga. Integracja z HA jest przez auto discovery.

Pierwotna integracja Add-On to rzeźba i brak możliwości konfiguracji interwałów, więc przesiadłem się na custom-logger i wymiata, jest pełna kontrola i chmury nie trzeba. Można używać jednocześnie dwa logery na raz oryginalny WiFi i rs485

2 polubienia

Cześć,

Zamówiłem sobie konwerter TTL:

Tylko nie jestem pewien czy dobry bo sprzedawca podaje, że jest kompatybilny z 3,3V i 5V ale nie znalazłem informacji jak się wybiera napięcie pracy.

i zamówiłem też ESP07 Serial WiFi converter:

Zauważyłem, że w moim falowniku (HYD 8KTL-3PH) nie mam wyjść z napięciem zasilającym 5V/12V.

Jest uniwersalny port com i tam są wyjścia RS485.
Do USB mam podłączony fabryczny logger WiFi ale chcę dodatkowo lokalnie pobierać dane do Home Assistanta.
Mogę zasilić logger z osobnego zasilacza 5V?

W ogóle jak czytałem specyfikację RS485 to było podane, że potrzebna jest jeszcze masa i mam wątpliwości czy to będzie działać prawidłowo jak wyciągnę tylko 2 przewody sygnałowe z falownika (skoro muszę to zasilić z zewnętrznego zasilacza 5V).

pozdrawiam,
Grzegorz

Czy udało Ci się rozwiązać problem z zasilaniem?

tu masz działający flow do ktl-x

Jeszcze nic nie robiłem w tym kierunku, na razie próbowałem uruchomić programowy odczyt z fabrycznego loggera i coś tam czyta ale dane są jakieś dziwne (np. wartość produkcji powiększona o 65536).

Jeśli chodzi o zasilanie bezpośrednio z falownika to w instrukcji w opisie tego uniwersalnego złącza komunikacyjnego znalazłem zasilanie 12V, może stąd by się dało ukraść trochę prądu tylko nie znalazłem informacji jaka jest wydajność prądowa.

Trzeba by trochę podrążyć tą kwestię.

Dzięki za dobrą robotę!. Ostatnio podpiąłem RS485 do Sofara HYD3600 z magazynem energii i elegancko pobiera informacje o produkcji i ładowaniu aku. Brakuje co prawda dwóch pozycji (today_exported: NaN, today_purchase: NaN) ale jeszcze nie szukałem z czym jest problem.

Dzięki jeszcze raz!

mozesz podzielic sie plikiem yaml. walcze juz pare dni bez efektu ,encje sie dodaly ale mam same zera

A co masz zrobione do tej pory? Jak nie masz danych w encjach to yaml nic nie da.

konwerter modbus oczywiscie podlaczony do falownika

Ja to robiłem wg projektu Paweł_Ka
GitHub - pawelka/sofarsolar_esp_rs485_logger.
EspHome mi chciało współpracować.

czyli na ESP Home mozna zapomniec zeby dzialalo

Tego nie wiem, u mnie po EspHome nie ruszyło i zacząłem szukać innych rozwiązań :-).