Home Assistant jako serwer NAS

Home Assistant zainstalowany na terminalu HP jako bare-metal.
Chciałbym używać również terminala jako domowy serwer multimediów.
Czy obecnie jest to możliwe ?
Jest taki poradnik. (link wymoderowano ze względów etycznych, oryginał artykułu w wersji angielskiej, jest też podlinkowany parę postów niżej)
Czy Ktoś tak ma zrobione ?
Jeśli tak, to jaki mogą spotkać mnie problemy ?

Eksperymentalnie używam właśnie tego Dodatku zamiast standardowego.

Działa. Konkretnie działa jako zastępcze rozwiązanie dla stadardowego Addona (zainstalowany w ramach testów i pozostał w stałym użytku), nie jako prawdziwy NAS, ani nawet “udawany”, ekepserymentalnie wrzuciłem tam nieco mediów by były dostępne dla instalacji audio-wideo, to też działa, ale w sumie w standardowym dodatku można od biedy użyć to tak samo.
Jedyny znaczący plus tego rozwiązania to możliwość podmontowania innych dysków niż ten którego używamy dla HA i HAOS, a z tej możliwości dotąd nie korzystałem.

Niestety sprzętu obsługującego więcej niż 1 dysk (wewnętrzny) dorobiłem się zaledwie w zeszłym tygodniu (i nie zdążyłem jeszcze go nawet przetestować - nawet nie wiem czy zostanie u mnie, czy wróci do sklepu), więc nie jestem w stanie określić czy (raczej tak) i kiedy szarpnę się na migrację obecnej instalacji (bo to wymaga sporo roboty dla w miarę rozbudowanej instalacji w której monitoruję parametry pracy sprzętu, na którym pracuje HAOS).

A dopiero po paru miesiącach użytku mógłbym powiedzieć coś konkretnego. (ze względu na miejsce instalacji sprzęt ma pozostać bezgłośny tak jak mój obecny, więc jako drugi dysk wchodzi u mnie w rachubę tylko ssd, dla kogoś kto ma pomieszczenie na “serwerownię” sensowne byłoby użycie hdd ze względów czysto ekonomicznych).
Instalacja “pajęczarska” z dyskami w zewnętrznych obudowach ssd jest dla mnie całkowicie nie do przyjęcia (co jeszcze nie znaczy, że tak jest dla każdego, to zależy np. od możliwości zabezpieczenia sprzętu przed dostępem innych osób) - motywacją jest ryzyko wypięcia dysku podczas pracy (poza wydajnością natywnych rozwiązań sata i obecnie nvme w porównaniu z USB, to była główna motywacja migracji z RPi na x64 i wcale tego nie żałuję :P).

Natomiast opierając się na swojej wiedzy i kilkuletnim doświadczeniu z HA, na dysk (równocześnie systemowy i roboczy) dla HAOS mam tam wykorzystany ssd ~250GB i nie będzie on używany raczej nigdy na przechowywanie innych danych niż tylko tego, czego używa instalacja HA (z “przyległościami”) - to wynika z założenia trwałości instalacji ponad 10 lat, gdzie znaczącym parametrem jest trwałość ssd zależna głównie od ilości zapisów (są niemal ciągłe i o znacznej ilości) oraz od ilości wolnego miejsca na ssd (im więcej tym lepiej).


Potencjalne problemy - ten alternatywny Dodatek może nie nadążyć za zmianami w HAOS, więc musisz być przygotowany na taką ewentualność.

Rollback systemu HAOS jest zapewniony systemowo, tj. zawsze jest dostępna poprzednia wersja systemu (po aktualizacji), do której można przejść podczas bootowania, ale trzeba mieć przede wszystkim świadomość mechanizmu działania slotów A/B z niezależnymi kopiami systemu szczególnie w przypadku decyzji o downgrade - na taką ewentualność trzeba mieć opcję skorzystania z lokalnej konsoli czyli podpięcia monitora i klawiatury (oczywiście trzeba mieć też zwykłe backupy HA na nośniku poza instalacją HA, np. na gdrive, ale one nie mają nic wspólnego z systemem i o tym też trzeba pamiętać).


Trzeba sobie zdawać też sprawę z ograniczeń wydajnościowych - tzn. jakikolwiek NAS ma głębszy sens użytkowy, gdy klienty z niego korzystające są podpięte po sieci przewodowej, WiFi się średnio do tego nadaje (a wręcz wcale jeśli nie jest to rozwiązanie dostatecznie współczesne i nie jesteśmy w miejscu znakomitego zasięgu).

Porównanie
“po kabelku”
SabbaNAS_HAOS_sata_ssd_Gigabit_Ethernet_CrystalDiskMark_20230806145728

WiFi AC 5GHz link 866/866 (Mbps)
SabbaNAS_HAOS_sata_ssd_WiFi_AC_5GHZ_CrystalDiskMark_20230806145728

WiFi N 2.4GHz link 144/144 (Mbps)
SabbaNAS_HAOS_sata_ssd_WiFi_N_2_4GHZ_CrystalDiskMark_20230806145728

wydajność samego dysku mierzona benchmarkiem pibenchmarks dostępnym w niestandardowym Dodatku HDD Tools

NUC 6CAYH sata GoodRAM IRDM PRO 240GB "v1" IRP-SSDPR-S25B-240 GOODRAM_2FA6078207F500882539 fw SAFM02.3 sata600 2,5'

[Wed Aug  2 17:48:41 CEST 2023][INFO] Run performance test
     Category                  Test                      Result              
HDParm                    Disk Read                 467.06 MB/s              
HDParm                    Cached Disk Read          343.12 MB/s              
DD                        Disk Write                202 MB/s                 
FIO                       4k random read            48075 IOPS (192300 KB/s) 
FIO                       4k random write           17489 IOPS (69957 KB/s)  
IOZone                    4k read                   99158 KB/s               
IOZone                    4k write                  58165 KB/s               
IOZone                    4k random read            23974 KB/s               
IOZone                    4k random write           80846 KB/s               
                          Score: 16357      

inne benchmarki wrzuciłem do posta w innym wątku

Profesjonalna odpowiedź.
Zresztą jak to od @szopen`a :wink:
“Gość” zawsze pierwszy i gotowy do pomocy. Dzięki @szopen za całą pomoc.

Więc zanim zainstaluję to pewnie zadam jeszcze parę pytań:
Co masz na myśli pisząc:


Jedyny znaczący plus tego rozwiązania to możliwość podmontowania innych dysków niż ten którego używamy dla HA i HAOS,

Czyli można podpiąć zewnętrzny ssd i będzie działało w odróżnieniu od tego rozwiązania addonowego ?

BTW
A zna Ktoś inne tutoriale na w/w temat ?

Można - nie testowałem (jedyne akceptowalne dla mnie są wewnętrzne dyski, nie mówię tu nawet o dzieciach-niszczycielach, ale nawet zdarzają się przypadki, gdy ktoś znajomy zapragnie popodziwiać naszą instalację i… odepnie dysk podczas pracy), dokumentacja jest dość jasna.
To też, tak samo jak standardowy Dodatek Samba, jest “rozwiązanie addonowe” :stuck_out_tongue:

Tu nie potrzeba tutoriali, tylko jako-takiej znajomości linuxa oraz przeczytania oficjalnej Dokumentacji Dodatku SambaNAS

jeśli dotąd używałeś Dodatek (oficjalny) Samba, to sobie poradzisz.


Miałem jeszcze rzec ze 3 słowa o bezpieczeństwie rozwiązań NAS, ale po prostu pomyśl sobie co będzie gdy dzieci skasują rodzinną bibliotekę zdjęć istniejącą w jedynej kopii na takim NASie (pomijam fakt głupoty przechowywania tylko jednej kopii czegoś dla nas istotnego w jednym miejscu). Oczywiście ten Dodatek umożliwia podstawowe zarządzanie użytkownikami.


PS Ten tutorial który linkowałeś na wstępie jest tłumaczony maszynowo co psuje jego zrozumiałość, nie mam pomysłu jednak jak znaleźć oryginał.
edit - znalazłem: Na 100% to jest oryginał, a polskie (i nie tylko) tłumaczenie jest bezczelnie kradzioną wersją… i mam na to dowody, niestety z tego powodu muszę wymoderować link z 1 posta (nie chcemy linkować do serwisów opierających działalność na kradzionej własności intelektualnej, ani w żaden inny sposób takich serwisów wspierać…)

Zainstalowałem, podpiąłem pendriva z plikami mp3 do portu USB,
skonfigurowałem tak:

workgroup: WORKGROUP
username: mojserwer
allow_hosts:
  - 10.0.0.0/8
  - 172.16.0.0/12
  - 192.168.0.0/16
  - 169.254.0.0/16
  - fe80::/10
  - fc00::/7
automount: true
moredisks: []
available_disks_log: true
medialibrary:
  enable: false
veto_files:
  - ._*
  - .DS_Store
  - Thumbs.db
  - icon?
  - .Trashes
compatibility_mode: false
wsdd2: false
mqtt_use_legacy_entities: false
autodiscovery: {}
other_users: []
acl: []
interfaces: []
password: mojehaslo

i niestety nie “chodzi”.

Jak ma “chodzić” skoro nie skonfigurowałeś moredisks: (to mi się od razu w oko rzuciło, ale może są i inne braki, bo ta konfiguracja jest niemal pusta) - usiądź na poważnie do tej dokumentacji.

Tylko, że jest jeden problem. Nie rozumiem dokumentacji w tym języku. Nie chcę| używać translatora, bo wiadomo jak on tłumaczy.
A po polsku nic nie znalazłem.

Jeśli kiedyś uruchomię SambaNAS z dodatkowym dyskiem to postaram się wrzucić konfig (niczego nie obiecuję, ale mam taki plan, bo zamarzył mi się bezgłośny podręczny NAS’ik, nawet znalazłem w “kolekcji” ssd, który by się nadał, bo jest stosunkowo powolny, a mało zużyty i wierzę, że się nie posypie jak tanie chińczyki oraz ma nawet 500GB :stuck_out_tongue: , ale niczego nie obiecuję, bo inny mniejszy dysk który zaplanowałem na systemowy - wyciągnięty z Della okazał się być strzałem w kolano, więc automatycznie priorytety mi spadły, bo plan był by to ogarnąć możliwie bez-kosztowo).

Tymczasem możesz na sucho poczytać o montowaniu dysków w linuxie, o uuid i partuuid, warto się pobawić desktopowym linuxem to ułatwi życie.
Szczególnie, że optymalnie mieć dysk czy tam pendrive (dla mnie bez sensu, ale wiele lat temu miałem takie rozwiązanie, nie było zbyt użyteczne) sformatowany w linuxowym systemie plików (np. ext4), szczególnie, że podobno HAOS nie ma wkompilowanych modułów dla obsługi ntfs czy exfat.

Niestety język angielski jest w zasadzie koniecznością, dlatego sugeruję czytanie dokumentacji w oryginale (wiele opcji po prostu rozumie się samo przez się ;P) w razie czego tłumacz google radzi sobie całkiem przyzwoicie z techniczną angielszczyzną (i nie tworzy takiego bełkotu jak w tym tłumaczonym artykule który linkowałeś na wstępie, nie wiem czym oni to tłumaczyli, ale wręcz “zęby bolały” od lektury tamtego tłumaczenia).


Jakkolwiek patrząc na ścieżkę rozwoju HAOS podejrzewam, że jest jakiś cień szansy na systemową obsługę dodatkowych dysków za jakiś czas (nikt niczego nie obiecywał, ale stopień integracji z rozwiązaniami dedykowanymi dla multimediów rośnie, więc to by było naturalne rozszerzenie tego kierunku).


PS widzę, że włączyłeś automount, więc proponuję co natępuje

  1. sformatować tego (albo innego) pena pod linuxem na ext4, nadać mu jakiś charakterystyczny label (może się przyda w powiązaniu z inną opcją)
  2. podłączyć go przed uruchomieniem dodatku
  3. a sam dodatek uruchomić z podwyższonymi uprawnieniami tj. z wyłączonym Trybem ochrony