Hp T620 HA + Frigate i Google Coral jak zainstalowac

Część. Mam już integrację Home Assistant na HP T620 i działa świetnie od 2 lat. Instalacja generic x86 bezpośrednio na dysku m2 64gb i działa bez żadnych proxmoxow i dodatkowych rzeczy.
Mam w domu sporo kamer i chciałem stworzyć nowe urządzenie do Frigate oparte na drugim HP T620.
Jak się do tego zabrać?

  1. Czysty HA na dysku HDD np 4tb podpiętym pod wewn. Usb plus google Coral
  2. Proxmox i na tym postawiony HA? Słyszałem że Coral ma z tym problemy
  3. HA na dockerze + Frigate ma dockerze
  4. ?

Celem jest zrobienie terminala tylko pod Frigate najlepiej jak najprościej aby w razie czego łatwo było odtworzyć konfigurację.
Żeby nie bawić się w jakieś dodatkowe montowanie dysku w Linuxie pomyślałem żeby wszystko postawić na jednym dużym dysku np 4tb.
Poradzicie co i jak można zrobić …
Myślę że jak da się to zrobić bez proxmoxa, to można zachować ten dysk m2 16gb z zestawu na postawienie Ubuntu albo zostawienie tego windowsa 7 embedded…

Czyli na tym urzadzeniu instalujesz tylko Frigate i nic więcej, potem robisz integrację obecnego HA z tym Frigate.

To jest opcja nr2. Nie wiem czy to jest sensowne rozwiązanie i czy będzie można się prosto połączyć przez siec plus czy Coral na tym zadziała.
Wolałbym najpierw postawić HA i na tym zainstalować Frigate jako dodatek ale jeśli opcja nr 2 jest do ogarnięcia i ja polecacie to mogę spróbować
Ps. Nie chcę tego integrować z obecnym HA. To mogą być osobne systemy

bezsensu, robisz drugie HA żeby zainstalować jako dodatek, zamiast zainstalować tylko frigate
Potem w HA dodajesz tylko integracje i łaączy się normalnie po IP gdzie stoi frigate w dockerze.

no nie wiem… chyba to nie wypali.
Coral jest poto żeby błyskawicznie analizował obrazy z modelem… ale jakie obrazy? a no takie jakie porcesor (ew GPU) wytnie z Twoich streamingów. Czyli leci obraz, jest wykryty ruch, potem procesor wycina obszar gdzie jest ruch i dopiero na końcu leci do Corala. Jak masz FPS 2 rozdzielczosc 320p i mało się ruszasz to ok, ale przy 15FPS, 2k i kilku kamerach i wieje wiatr… to już nie jest tak kolorowo

Także wydaje mi się że przy tym sprzęcie nie liczyłbym na to:

1 polubienie

Czyli z tego co piszecie najlepiej postawić sam Frigate na dockerze. Muszę o tym poczytać czy - i jak zrobić, żeby dodatek startowal od razu po wyłączeniu prądu (dlatego myślałem o HA żeby obejść bootowanie).
Jest jakiś tutorial lub hint odnośnie instalacji na dockerze? Ubuntu wystarczy czy w ogóle czysty kontener bez żadnego systemu operacyjnego? Nie mam dużego doświadczenia z Linuxami.
Co do kamer jeśli nawet rwaloby przy 15 FPS to mógłbym zostawić 2 FPS i niech nawet obciąża to 100% CPU czy corala to i tak będę zadowolony. Ewentualnie podepne mniej kamer.
Streamy z kamer lecą przez rtsp i mam je teraz podpięte pod moje HA jako ffmpeg i tak samo to pewnie będzie dzialalo na Frigate

Edit:

Tutaj kolega zrobił Frigate na dockerze i podpiął dysk osobno już przez komendę w linuxie

Jeśli problemem będzie zrobienie wszystkiego (docker plus Frigate) na jednym dużym dysku to od biedy można to zrobić podobnie czyli postawić jakiegoś Linuxa na tym dedykowanym dysku 16gb (chciałbym uniknąć proxmox bo nie wydaje się tutaj istotny) i później podpiąć dysk do danych przez USB.
Co o tym myślicie?

Nic nie trzeba kombinować, kontener z ustawieniem “always-restart” uruchamia sie automatycznie

np. przez docker compose:

wystarczy

Czy w kamerach możesz włączyć drugi strumień z innymi ustawieniami? jeśli źródło daje 25fps to frigate i tak procesuje wszytskie. Jak ustawisz fps 5 w frigate to on i tak musi przetworzyć 20 poprzednich, ale tylko z tych 5 wytnie obraz do przesłania do Corala.
Dlatego potrzebny jest drugi strumień z kamery, jeden pełny do nagrywania w drugi tylko do wykrywania i tu np 800x600 5fps

Powiem tak, mam dell i7, aktualnie podpięte pod frigate 4 kamery przy 5fps. To sam frigate ciągnie 20W-25W. Dodatkowo mam aktywowane sprzetowe transkodowanie w tym i7, czy jak to się tam nazywa.

to zainstaluj w nim frigate i zobacz czy w ogóle bedzie dzialać na tym sprzęcie.

Super. Dzięki. Dam znać jak mi poszło (albo nie poszło). W kamerkach hikvision które mam wokół domu są 2 strumienie. W innych wewnetrzynych przeważnie jest 1. Dzięki serdecznie wasze informacje dużo mi rozjaśniły.
W takim razie spróbuję zainstalować Linuxa / Frigate na dysku dedykowanym 16gb a do zapisywania nagrań wykorzystam większy dysk HDD. Wtedy nie będzie problemu z bootowaniem i zobaczymy jak ten sprzęt sobie da radę. Na pewno będzie wydajniejszy niż rpi4 a na pewno całość wyjdzie dużo taniej.

Frigate ogólnie zadziała na tym sprzęcie. Kilka osób już próbowało ale nie mam pojęcia jakie obciążenie CPU generuje. Tak jak pisałem dla mnie 90-100proc będzie akceptowalne bo poza Frigate nic nie chce na tym instalowac

Optiplex poleasingowy i5 od 4gen, tego bym szukał na Twoim miejscu

Polecam nawet zastanowić się nad stream’em przez WebRTC - ma mniejsze opóźnienia i większą płynność. We Frigate jest opcja przepuszczenia streamu przez WebRTC. Mam u siebie w ten sposób zrobione kamery i działa to ZNACZNIE lepiej niż ffmpeg.

Jakbyś szukał czegoś mocniejszego to mam do opylenia Lenovo ThinkCentre z i5-6500T, 32GB RAMu, dysk 128SSD + 2x HDD 500GB w obudowach zewnętrznych (był RAID na tych dyskach). Chodził na tym Proxmox z HA, TrueNAS i Frigate + 2x GCoral. Uciągało całkiem w porządeczku, aczkolwiek przybyło kamer i przesiadłem się na mocniejszy sprzęt.

Dzięki engine1992 za informacje i pomoc. Na razie nie skorzystam z oferty ale może ktoś będzie chciał kupić z forum. Generalnie dla mnie będą to pierwsze kroki, taki Proof od Concept. Jak wypali i będę miał miliony monet to rozważę lepszy sprzet :slight_smile:

W porządku :+1: w takim razie powodzenia przy dłubaniu :slight_smile:

I tu kluczowe pytanie - której generacji? bo sprzętowe enkodery i dekodery są różne w zależności od generacji proca.

Od wersji haswell już jest, mam i7-4790

1 polubienie

Podbijam jeszcze pytanie. Jesli zainstaluje Frigate na dockerze na innej maszynie + polacze sie do HA na innej maszynie - czy wtedy bede w stanie polaczyc sie do jednego brokera MQTT (na HA mam Mosquito, podejrzewam ze trzeba sie tam polaczyc):
(Info z docs.frigate.video/frigate/installation/) MQTT broker (optional) - An MQTT broker is optional with Frigate, but is required for the Home Assistant integration. If using Home Assistant, Frigate and Home Assistant must be connected to the same MQTT broker.

Każdy element możesz mieć gdzie indziej, HA-MQTT-FRIGATE
Broker MQTT jest tylko jeden dla wszystkiego

Dzieki wielkie dla wszystkich za duza pomoc. Bede probowal i dam znac jak mi sie uda lub spale dom :slight_smile: Pozdrawiam

@Michal_Nowakowski czy udało Ci się to ustawić? Powiesz czy działa Ci na tym sprzęcie frigate?

Przepraszam ale nie miałem czasu skończyć instalacji ale Ubuntu i cała instalacja (na razie bez corala po cpu) poszła bez problemu. Będę wracał do tematu w sierpniu