Identyfikacja obecności - jak działa, jak skonfigurować?

W jaki sposób działa sprawdzanie obecności? Mam telefon z androidem i zainstalowaną aplikacją HA. W dashboardzie non stop wyświetla mi się informacja, że jestem “w domu”. Przestawiłem tel. w tryb samolotowy i… cały czas jestem w domu. Gdzie muszę poklikać aby działało to prawidłowo?

Zobacz czy tel w ustawieniach baterii nie ma ustawień, że wygasza internet, ja tak miałem i nie działało. Zmiana w tryb samolotowy chyba niewiele zmieni. W narzędziach deweloperskich masz możliwość ustawić encję i jej zmiane stanu- i tam zmień encję person.xxxxx na home lub not_home i sprawdź czy działa. jak działa to zostają ustawienia w telefonie.

Przeczytaj najpierw ten artykuł https://philhawthorne.com/making-home-assistants-presence-detection-not-so-binary/ i zdasz sobie sprawę jak należy podejść do tematu.

Jeżeli tak to miało by działać to zauważ, że z powodu automatyzacji z tym związanych niezła by powstała dyskoteka w Twoim domu: robisz restart telefonu i od razu wszystkie światła gasną, alarm się uzbraja, rolety sie opuszczają bo “inteligentny dom” uważa, że nie ma Cie w domu :smile:.

1 polubienie

Musisz odnaleźć encje twojego telefonu w aplikacji HA na telefonie musisz włączyć czujniki lokalizacji
encja będzie formatu device_tracker.artur_smasung_galaxy_note_9
W Narzędzia deweloperskie, Bieżące encje,
Filtr encji wpisz nazwę twojego telefonu

Próbowałem, ale słabo to wychodzi z telefonem. A to GPS nie łapie, albo router zamulił, albo smartfon nie wzięty, albo wyłączony. Jedynie jakis przemysłowy RFID UKF z dużym zasięgiem, ale wtedy wymóg noszenia pastylki.
Mam taki pomysł - po prostu przycisk exit - wyłącza gdy ostatnia osoba opuszcza dom. Jak wchodzi to przycisk dla danej osoby, który informuje system że jest w domu. Zdalnie to przycisk w breloczku do kluczy ale nie koniecznie. Proste i efektywne.

Nie jest to ani proste ani efektywne bo przycisnąć przycisku też zapomnisz - szczególnie jak się człowiek spieszy. Używanie samego telefonu aby informować HA czy jesteś w domu czy nie jest niestety obarczone błędem.
Na początku rozwiązałem to tagami NFC ale było upierdliwe bo trzeba było każdorazowo odblokowywać telefon aby tag zaskoczył.
Po licznych próbach mam to tak rozwiązane że na drzwi mam założony czujnik otwarcia i od jego stanu uzależniam czy wchodzę do domu czy wychodzę ( czyli otwarcie lub zamknięcie drzwi ) plus sprawdzenie czy rzeczywiście mnie w domu nie ma - to HA bierze sobie z telefonu oraz od stanu dwóch wtyczek ( jedna jest załączona jak mnie w domu nie ma a druga jak jestem a wtedy ta pierwsza jest wyłączona ).

No dobrze, ale to i tak jest oparte na telefonie. Telefon musi być non stop na chodzie. Ja nie mam tego nawyku i szukam czegos bez telefonu.
Mam przycisk exit fizyczny, który już wszedł w nawyk. To jak zakładanie zegarka. Nawyk i tyle. Nie ma mowy by się spieszyc. Jak cos to itak jest można online.

ja to rozwiązałem to po przez wykrywanie do jakiej sieci domowej jestem podłączony, bo jak jestem to jestem w domu, a jak nie do poza domem, mając kilka różnych routerów i wifi rozpoznaje mnie czy jestem w warsztacie, czy na balkonie, samo też powitanie jak wrócę do domu działa idealnie. Bezcenne jest jak ktoś obcy ze mną wchodzi a tu HA mówi mi po imieniu… Łukasz witaj w domu… i jedzie statusy.

Panowie - siedzę i dumam nad tym tematem od dawna i nijak mi to nie wychodzi.
Niestety nie ogarniam NR ( nie mam chęci do nauki :slight_smile: ) a jak widzę HA jest w tym trochę ułomne niestety.
W czym rzecz :
Jak wspomniałem wcześniej do detekcji czy wchodzę do domu używam czujnika otwarcia.
Jako warunek sprawdzam czy telefon zalogował się do sieci WIFI.
I niestety nie zawsze telefon zdąży w ciągu 6s to zrobić bo tyle dałem na drzwi aby wyzwalacz zadziałał ( bo nie o to mi chodzi abym kwitł ileś tam czasu w przedpokoju lub wolniej zamykał drzwi).

Próbowałem z opcją aby HA czekało na wyzwalacz ( czyli czekaj aż się telefon zaloguje ) i tu albo ja jestem ciemny jak but albo HA jest ułomne bo: jeśli wyzwalacz nie nastąpi to i tak HA idzie dalej w automatyzacji ( jak zaznaczę " Kontynuuj po przekroczeniu limitu czasu " ) natomiast gdy dam odwrotnie to wszystko co jest pod tą czekajką już się nie wykona.

A mi właśnie chodzi aby zrealizować poniższe :
Otwarcie drzwi => Czekaj na wyzwalacz “Telefon ma WIFI” => TAK => wykonaj dalszą automatyzację.
Otwarcie drzwi => Czekaj na wyzwalacz “Telefon ma WIFI” => NIE => wyślij mi powiadomienie.

Ja mam strefę home, a później samo WiFi i jest to wystarczające, czasami szybciej to działa, czasami wolniej, zazwyczaj jak wejdę do domu to od razu jest powitanie. Dla mnie jest to wystarczające, nie wiem czy znajdziesz idealnie dokładne rozwiązanie.
Tak czy inaczej robi wrażenie na obcych osobach.
“Łukasz witaj w domu” i leci statusy :grin:

Przestałem polegać w ogóle na strefie home która jest ustalana na podstawie GPS - metoda niby dobra ale niestety zawodna o czym się nie raz i nie dwa przekonałem.
Na razie jestem w fazie testowania aby telefon sam sobie włączał i wyłączał WIFI gdy wejdę lub wyjdę z definiowanego obszaru.
Nie wiem czy też nie wynika to z tego iż MIUI jest takie jakie jest i może też stwarzać problemy.

Ja dopiero rozważam taki system u siebie (ciągle rozbudowuje, pewnie jak każdy :wink: ). Problem do przemyślenia u mnie jest taki, że to mieszkanie w bloku. Lokalizacja wykrywa mnie dużo wcześniej, a samo WiFi ma zasięg raczej poza mieszkanie, wiec pełne wykrycie, że jestem “na terenie” może się odbyć wcześniej, niż nawet dotrę do drzwi.

ciekawą rzecz opisujesz. Masz może jakieś działające flow, i info co trzeba zrobić w telefonie?

Ja właśnie mieszkam w bloku i dlatego wykrywanie mnie po GPS jest nieefektywne - bo dostawałem status “unknown” i nara. Cała logika szła na spacer jak trafiłem na ten moment.
Potem cuda jak byłem w domu i nagle mi światło zgasło bo HA uznało ze mnie nie ma. Okazało się że winna była geolokalizacja bo adres brał ulice dalej.

Edit:

Oczywiście :
Program Makrodroid

W wersji darmowej wystarczy.

Potrafi np włączyć VPN ale nie każdego : Wiregurad nie włączy , StrongSwan już tak.

Raczej nie musze niczego tłumaczyć bo tzw Wizard prowadzi za rączke. Trzeba tylko doinstalować to co ta apka chce czyli MD Helper.

myślałem że to z pozycji HA wykonujesz, ale opcja jakaś jest

Nic mi o takiej opcji w HA nie wiadomo. Testowałem czy Makrodroid potrafi włączyć VPN-a tylko ale brak tu opcji opóźnienia a moim założeniem było abym nie wyciągał telefonu czyli full automat.

Myślałem ze WIFI + BT służy do zwiększenia dokładności lokalizacji, wiec po co to wyłączać jeżeli chcesz mić dokładność lokalizacji . U mnie wykrycie obecności ( Device_tracker WIFI) jest w granicach 15 sekund .

Jest tez oficjalny dodatek w Supervisor Better presence

A jak już chcesz korzystać z jakiś automatyzacji na telefonie to lepszym wyborem jest Tasker

1 polubienie

Z chęcią zobaczył bym tą bezcenną mine :),

Ba .Umie 2 lata temu goście papierem toaletowym pozasłaniali czujniki ruch bo myśleli że to kamery :grinning:

1 polubienie

Nie wiem jaką masz herbatę ale musi być zajebista.
Bo patrzę w Supervisora i nie ma tam tego co dałeś.
Ale widzę że są artykuły na ten temat

Makrodroid jest trochę ułomny - raz działa a raz nie.