Ikea Tradfri + fizyczny włącznik dzwonkowy z sterowaniem jasności

Cześć,

chciałbym was podpytać jak można skonfigurować Ikea Tradfri z fizycznym włącznikiem dzwonkowym - monostabilnym.
Chodzi o to, aby móc sterować żarówką rownież z przełącznika ściennego, ale niezależnie od sieci Zigbee, nawet gdy bramka nie będzie działać z jakiegoś powodu.

Wiem, że mogę zamontować przełącznik Zigbee, który w Node-RED będzie miał mapowanie do włączania/wyłączania/ściemniania żarówki Tradfri, ale wtedy jego sterowanie musi przejść przez bramkę i w razie awarii bramki, nie będzie światła z przycisku, a żarówką będzie można sterować jedynie z aplikacji. Tego chciałbym uniknąć.

Czy są jakieś piloty Zigbee w formie przełącznika ściennego dzonkowego, które mogą połączyć się bezpośrednio z żarówką Tradfri?

Szukam czegoś zbliżonego do F&F FW-D1P, ale na Zigbee, ten F&F jest na WiFi. Czy w ogóle taka smart żarówka jak Tradfri działałaby z zewnętrznym sterownikiem ściemniania, takim z diakiem i triakiem?

Może powinienem wybrać zwykłą żarówkę i do tego Xiaomi Aqara QBKG24LM, ale wtedy tracę możliwość zmiany temperatury barwnej światła białego, bo zwykłe żarówki tego nie mają.
Teraz obliczenia kosztów:
Opcja 1 z zwykłą żarówką to: Xiaomi Aqara QBKG24LM za 150 zł + 2 żarówki za 25 zł = 175 zł.
Opcja 2 z TRÅDFRI smart to: jakiś włącznik + 2 x 70 zł = x + 140 zł. Ale jaki włącznik naścienny?
Taki włącznik jak pilot Styrbar (STYRBAR Pilot zdalnego sterowania, biały - IKEA) to nie jest alternatywa, bo jego obsługa na ścianie byłaby nie wygodna, a poza tym nie ma opcji włączenia/wyłączenia jednym naciśnięciem.

Jak macie to rozwiązane?

Czyli żarówka ściemnialna (nie smart, nie Zigbee) musi być sterowana przez moduł Zigbee, np. Lonsonho moduł ściemniacza z N (Zigbee). Żarówka Zigbee może być sparowana jednocześnie tylko z jednym urządzeniem Zigbee albo z bramką (koordynatorem Zigbee) albo z pilotem Zigbee, tak działa Zigbee dlatego lepszym rozwiązaniem jest moduł Zigbee, który steruje żarówką nawet jak bramka Zigbee nie działa.

Edit 2022-06-22:
Większość żarówek Zigbee może być sparowana jednocześnie albo z bramką (koordynatorem Zigbee) albo z pilotem Zigbee.

Czyli proponujesz moduł pod włącznikiem. I można by do niego dodać jakiś pilot do sterowania z kanapy, oraz możliwe sterowanie z telefonu. To niezły pomysł, tylko w tej sytuacji nie można sterować temperaturą barwową światła białego, bo żarówka nie będzie smart.

Małe mam doświadczenie akurat z tymi żarówkami od IKEA ale jak patrzę na ich opis i działanie to wyglada na to że nie zadziałają z zewnętrznym ściemniaczem. Mają wbudowane zasilanie i ściemniacz, a w przypadku LED żarówki czy zasilacze muszą być przystosowane do pracy ze ściemniaczem.
Tak więc moim zdaniem wskazany moduł przez kolegę powyżej to dobre rozwiązanie ale w tym przypadku nie zadziała.
Jeżeli nie mam racji, niech któryś z kolegów mnie poprawi.

Myślę że to będzie najlepsze rozwiązanie. I ma opcje włączenia i wyłączenia jednym naciśnięciem - opisana w instrukcji.

Dokładnie, nie ma idealnego rozwiązania, coś za coś. U mnie podstawowe oświetlenie (barwa neutralna) jest sterowane w ten sposób, w przypadku sterowania dekoracyjnego są żarówki Zigbee sterowane z przycisków Xiaomi albo pilotów Ikea Tradfri albo paski LED sterowane modułami Blebox (również z przycisku dzwonkowego) - w trakcie realizacji.

Dokładnie jest tak jak mówisz - albo rybki, albo akwarium :stuck_out_tongue:

To nie do końca jest prawda - są piloty (w tym większość tych z Ikea) które mogą pracować równolegle z koordynatorem pod warunkiem, że koordynator jest w stanie się z nimi wymienić kluczami i w takim wypadku z każdą pojedynczą żarówką może sterować koordynator, a równocześnie i niezależnie może nią sterować pilot posiadający klucz koordynatora (bodajże do 10 pilotów w tym trybie można sparować z żarówką, a z pilotem do 10 żarówek, jakkolwiek ta ilość może zależeć od systemu z którego pochodzą urządzenia).
Niestety jak dotąd takie możliwości spotkałem jedynie w gotowych zamkniętych systemach jak np. bramka Ikea Tradfri, czy mostek Philips Hue.
Tryb parowania np. w systemie Hue polega na sparowaniu pilota w trybie Touchlink z mostkiem (więc i wbudowanym w niego koordynatorem), następnie parujemy pilota z żarówką w trybie Touchlink (i równocześnie wyszukujemy jej ponownie w mostku korzystając ze standardowego trybu parowania, również jeśli była już wcześniej sparowana, bo wcześniejszy krok zmienia pęk kluczy w żarówce).
Ciekawostka jest taka, że piloty Ikei lub Trust po takich ruchach pozostają nadal poza systemem Hue (więc można wyłączyć nawet mostek, a piloty nadal działają), natywne piloty Hue nie mają takich możliwości - pracują albo w trybie standalone (można wymienić klucze między dwoma co daje możliwość np. prostego sterowania schodowego w pracy bez koordynatora) albo są niewolnikami systemu i wszystkie operacje są wykonywane za pośrednictwem mostka (wygląda to podobnie jak w systemach otwartych).

Osobiście mogę potwierdzić, że są wyjątki i zestaw od Müller-Licht działa równocześnie z koordynatorem jak i jako niezależnie sparowane ze sobą “żarówka” LED z pilotem. Pilot w zestawie ma uchwyt magnetyczny na ścianę. Subiektywnie, bardzo estetyczne wykonanie.

Dziękuję za odpowiedzi: @macek @Bakss @szopen @angler

Moim zdaniem najbardziej sensowny wydaje się moduł ściemniacza pod włącznik, bo jest bardziej naturalny dla domowników przyzwyczajonych do tradycyjnych rozwiązań.

Ikea Tradfri z bramką to też dobre rozwiązanie, ale w sytuacji zastosowałbym jako oświetlenie nie-główne.

1 polubienie