Import archiwalnych danych z Solarman/SolisCloud

Cześć, w Solarmanie i SolisCloud posiadam dane sprzed kilku lat i chciałbym aby były dostępne w Home Assistancie. Ktoś może ma jakiś pomysł jak to zrobić?
Myślę, czy API byłoby w stanie masowo ściągnąć te dane, zapisać w jakiejś bazie MySQL.

HA nie zostało stworzone do przechowywania danych historych i archiwalnych, możesz np. zmigrowac dane do lokalnej bazy InfluxDB a dane z tej bazy zaprezentowac w Grafanie.

Dane ściągasz/pobierasz ze strony, za pomocą dostępnego przycisku “export danych” jednym kliknięciem do tpliku w formacie “.xlsx”, potem możesz użyć integracji z arkuszami googla.

Owszem, ale dużo się w tej mierze zmieniło, jakieś 2,5 roku temu powstały statystyki długoterminowe.
Przynajmniej od roku mają już przyzwoitą funkcjonalność i wydajność. (dziura na wykresie, bo z powodu remontu musiałem wyłączyć w tej lokalizacji HA na około miesiąc)


a w grudniowym wydaniu pojawiło się wbudowane w historię ulepszenie narzędzia wizualizacji - łatwy wybór długich okresów wstecz

Więc myślę, że można we właściwym miejscu

wyskrobać jakiegoś requesta o importer danych, w końcu za sqlite3 w HA wzięli się jacyś specjaliści i najwyraźniej dają radę, bo z prościutkiej bazki mającej trzymać dane z kilku dni wyskrobali coś co umożliwia sporo więcej i jest wydajne.
Oczywiście gęste dane mamy tylko z tych paru dni objętych naszym zwykłym zakresem recordera, reszta czyli statystyki długoterminowe to dane rzadkie, w innych rozwiązaniach tego typu gęstość danych jest zmienna w czasie, więc sądzę, że tu też jest jakieś skalowanie, ale szczerze mówiąc nie wnikałem.

1 polubienie

Widziałem ale nie wiem jak dalej to zaimportować. O jakiej integracji wspominasz?
Myślisz że warto importować dzienne statystyki produkcji czy miesięczne wystarczą?

@macek Posiadam MariaDB aktualnie, Influx będzie wydajniejszy?
Grafane stawiacie jako dodatek do HA czy osobny byt?

Myślałem o tej …

ale nie wiem na ile to spełnia Twoje oczekiwania, sam tego nie używam.

Dane pobieram bezpośrednio z falownika i mam je dostępne w influx , więc są gotowe do prezentacji jako chwilowe, godzinowe, dowolny zakres. Te na “Solarmanie” są niejako dodatkowo bo logger i tak je tam wysyła.

Sama integracja nie będzie potrzebna, również chciałbym pobierać dane bezpośrednio z falownika.
W jaki sposób to robisz? Wtyczka Solarman nie posiada mojego falownika (Solis-3P9K-4G), a integracja Node-RED niezbyt działa u mnie.

Zastanawiałem się, czy archiwalne dane warto posiadać godzinowe czy miesięczne (jakie dane pobierać z Solarmana).

Ja mam inny typ falownika ale zasada jest podobna, opisałem to tu…

W tej chwili to nie ma znaczenia możesz pobrać i takie i takie, to zależy jak je chcesz później wykorzystać.

1 polubienie