Import urządzeń do ESPHome

Witam, po dłuższej przerwie.
Mam świeżą instalację HA i ESPHome, czy istnieje możliwość importu do dashboardu ESPHome urządzeń, które stworzyłem wcześniej na starej instalacji HA ?

Masz kopię plików konfiguracyjnych urządzeń esphome ze “starej” instalacji? Chodzi mi o tą lokalizacje:

config/esphome/

Właśnie nie mam niestety :frowning:
Mam kilka urządzeń, z esphome, i potrzebuje “ściągnać” z nich yamle

Na podstawie plików .yaml są “kompilowane i wgrywane obrazy” do urządzeń ESPHome, nie da się z nich później “ściagnąć” yamli. Jeżeli nie masz plików .yaml to niestety nie odzyskasz konfiguracji ze swoich urządzeń ESPHome.

Naprawdę nie masz żadnej kopii HA wraz z dodatkami?

YAMLe z ESPHome są w standardowych pełnych backupach HA.

Urządzenia bez YAMLi będą nadal działać (również w innej instalacji, o ile oczywiście zostały skompilowane z opcjami umożliwiającymi konfigurację sieci w “trybie awaryjnym” czyli AP lub jeśli obie sieci będą miały identycznie skonfigurowane SSID), ale nie da się im aktualizować firmware…

Posiadając konto na githubie można obecnie skonstruować YAMLa w taki sposób, aby w procesie adopcji gotowego urządzenia, dashboard ESPHome mógł zaimportować YAMLa umieszczonego w repozytorium


Obecnie z tych możliwości korzystają 2 szerzej znane projekty
ESPHome Media Players

i jego repo (gdzie można podejrzeć jak to jest skonstruowane)

oraz
ESPHome Bluetooth Proxies

repo

Rozumiem, tak myślałem właśnie, ale wolałem się upewnić u bardziej obeznanych kolegów.
Cóż mam powód do robienia kopii i oczywiście uporządkowania wszystkich moich ESP
Dziękuję Wam za pomoc

Nie masz kopi poprzedniej instalacji?

Niestety nie mam, padł mi dysk i dlatego musiałem od nowa postawić HA, urządzenia z ESP działają, ale brak możliwości ich modyfikacji trochę mi zepsuł plany. Cóż postawię to od nowa, poduczę się przy okazji. I oczywiście, będę robił kopie zapasowe :slight_smile:

Reasumując nie masz żadnej kopi z poprzedniej instalacji. Pytam ponieważ po rozpakowaniu kopii mógłbyś wydobyć potrzebne Ci pliki konfiguracyjne.

Dokładnie tak jest @rafkan , mądry Polak po szkodzie.

Czasem tak bywa. W tej kwestii ludzie dzielą się na dwie grupy tych co nie robią kopii zapasowych i tych którzy już zawsze będą robić kopie.

2 polubienia