Instalacja Home Assistant na Xpenology

gregusz Podpowiesz jak postawić najbogatszą wersję HA na synology xpenology ?
W tej chwili mam HA ale bez sklepu z dodatkami a na nim mi zależy.

Jak dobrze rozumiem, chcesz mieć wersje z supervisorem. Czyli opcja nie na dockerach a na VM. Czyli powinien zainteresować Cię ten filmik:

Który już tu wyżej był pokazywany przez @angler

Ja nie korzystam z tej metody, więc mogę tylko sugerować, w którą stronę iść. Moim zdaniem robienie bez narzutu VM, a na samych dockerach jest po prostu wydajniejsze i mniej obciąża maszynę. Parę problemów do rozwiązania po drodze, ale to działa całkiem fajnie i stabilnie.

Własnie dlatego wolę dockera, moim zdaniem mniej obciąża maszynę.
A powiedz czemu nie można w dockerze supervisiora mieć ?

spróbuj wg. tego

zrobiłem kiedyś do testów ale nie miałem czasu na zabawę, z tego co pamiętam to powtsaje kilka kontenerów.

Właśnie wg tego poradnika zrobiłem, ale strasznie sypie błędami.

Nie robiłem tego, więc nie wiem. Nie czuję potrzeby, by mieć supervisora. Przypuszczenie takie, że zostało to zrobione na starszych wersjach poszczególnych obrazów dockera i po aktualizacji coś się nie spina w całość i lecą błędy. Tak ja to widzę. Pewnie trzeba poczekać aż osoba, która to stworzyła, zaktualizuje do nowszych komponentów. Skoro to jest na kontenerach, a nie VM to ciekawe, w jaki sposób symuluje system. Dla mnie łatwiej było postawić potrzebne komponenty osobno i mieć problem z głowy. Każdy dodatek w HA, który jest to i tak jest kontenerem, tylko przez kogoś dopasowanym pod HA. Stawiając go samodzielnie też można to samo zrobić. W działaniu nie ma różnicy.

Ja ostatnio robiłem do testów według tego opisu na kontenerach i tworzy się ich dość sporo. Plusem jest to, że CPU jest około 15% mnie obciążone niż w VM to chyba jedyny plus. Synology w standardzie nie ma wielu sterowników i wszystko trzeba dogrywać ręcznie, robić jakieś obejścia itp- bawiłem się z tym 3 dni i zrezygnowałem bo i tak pojawiały się nowe problemy. Na VM mam już około 2 lata i nigdy nie było problemu, wpinam coś w USB i jest widoczne w HAOS. Posiadam DS720+

@mickarp jedyny problem jaki miałem to podłączenie zigbee, bo Synek w nowszych wersjach poblokował USB. Z tego, co kojarzę, to podyktowane to było bezpieczeństwem. Ale dongla pod zigbee mam pod LAN, więc nie mam problemu :wink: Innych problemów z dockerami nie kojarzę.

Może gdyby od zera stawiać wszystko na kontenerach to było by miej problemów. Ja dodatkowo wgrywałem kopie z VM. No i kwestia supervisora czy ktoś potrzebuje :slightly_smiling_face:

Dzisiaj próbowałem zainstalować HA jako maszynę virtualną, ale niestety nie odpala się.
Będę w domu to pokaże Wam wg jakiego poradnika robiłem.
Dziękuję za pomoc

Edit:

Na szybko robione zdjęcia telefonem,
Logi praktycznie nic nie mówią :unamused:


A instalacje robiłem wg tego poradnika

Nie pomogę. Nic na VM nie stawiałem, więc nie mam pojęcia, dlaczego wyłącza wirtualną maszynę. A tak to wygląda.

Zrób w/g filmu jaki podlinkowałem, sprawdzone właśnie i działa.


angler Robię dokładnie wg tego filmiku i żadnych zmian, maszyna po prostu się nie odpala.
Żadnych błędów w logach.
Jedyna różnica to autor filmu posiada DSMw wersji 6 ja już mam w wersji 7 no i wersja obrazu OVA moja jest zdecydowanie nowsza bo 9.3

Spadź kilka rzeczy.
Zacznik od:

    1. Konfiguracja karty wideo ustaw na VGA:

    1. Spróbuj zmienić ustawienia zaawansowane dla procesora:

    1. Kontrolnie ustawienie UEFI można sprawdzić:

W jakich logach to sprawdzasz?
Czy masz połączenie do zdalnego monitora maszyny wirtualnej?

Co w nim widzisz?


Mam DSM 6 i nanjnowszy obraz haos_ova-9.3 pobrany ze strony HA.

Mam dokładnie tak jak na screenach, niestety bez efektu :frowning: Niestety przycisk “połącz” mam nieaktywny :frowning:
Czy jest możliwość zainstalowania np ubuntu jako wirtualnej maszyny i na nim postawienia HA z supervisiorem ?
Dziękuję Wam za pomoc.
Podczas próby odpalenia HA mam taki komunikat

Jakim cudem nie masz przydzielonego żadnego procesora? Bez tego maszyna nie zadziała.

Można ale taka instalacja będzie mało “elegancka”, wiążę się z dodatkowymi problemami w zarządzaniu kontenerami przez Linux, z którym czasem walczy zarządca HA czyli Sypervisor. Jedyną wspieraną dystrybucją jest Debian 11. Jak dla mnie szkoda zachodu. Już lepiej stawiać HA Core w kontenerze na DSM i dodatki jako osobne kontenery.

Dopiero zaczynam z synology xpenology , a kontenery to dla mnie zupełna nowość.
Widzę że długa droga przede mną.
Czyli stawiać HA w dockerze jednak ?

Obie metody są równie łatwe jak i trudne.
Jeśli wybierzesz kontener to za każdym razem gdy będziesz instalował dodatki (MQTT, NR, ZigBee… ) będziesz przechodził to samo.
Jeśli wybierzesz VM to przejdziesz to tylko raz.
Początkowo miałem VM, jednak @gregusz przekonał mnie do kontenerów. Taka instalacja do mnie bardziej przemawia z różnych powodów. Na Początek jednak idź w stronę VM i gdy się z tym “otrzaskasz” to przejście na kontenery będzie bardziej zrozumiałe.

1 polubienie

Rozumiem, jednak chyba jest problem z moją konfiguracją, właśnie czytałem ten wątek
I wygląda na to że na DSM 7.1.1 jest problem z HA na VM

Ten wątek ma 380 postów… może wsaż dokładnie o jaki problem chodzi? Twój link wskazuje na problem z przekazaniem dostępów sieciowych, a nie brakiem rdzenia CPU.
EDIT:
Teraz widzę, że źle odczytałem komunikat. Rdzenie CPU VM ma 2… więc może problem jest z przekazaniem połączenia. Czy wykonałeś punkt z poradnika?
03:52 Enable Open vSwitch