Instalacja puszkowa bez neutrala, włączniki schodowe i Shelly 1L lub inny switch

Chodzi o tamten wątek, (w końcu systematyczne tagowanie wątków daje rezultaty) jego ostateczne rozwiązanie jednak było inne:

rozwiązanie zaproponowane przez @RobinI30 ma szansę zadziałać jeśli @krisr dysponujesz modułem przystosowanym do przełącznika bistabilnego - wtedy da się wykorzystać istniejące przełączniki schodowe.

Jakkolwiek w niektórych starych instalacjach, które miałem okazję dotykać spotykałem się z puszkami połączeniowymi, gdzie nie doprowadzono minimum potrzebnych przewodów - konkretnie w puszce w której byśmy chcieli wrzucić moduł i było łączenie N do punktu świetlnego były tylko 3 przewody -“żarówka”, N i przewód doprowadzający tylko L’ czyli ten za oboma przełącznikami schodowymi (no nie nazwałbym tego poprawną instalacją “puszkową”, ale zdarzają się takie, gdzie zaoszczędzono dosłownie kilka metrów przewodu).
Dosłownie w zeszłym tygodniu miałem okazję zobaczyć “modernizację” instalacji z lat 80’, którą podobno robią “fachowcy”, którzy na co dzień pracują na zachodzie EU, ja jednak się dosłownie nogą przeżegnałem jak zobaczyłem ten pierdolnik, który wykonali (aż żałuję, że nie porobiłem zdjęć…)