Instalacja PV dogrzewanie/chłodzenie domu klimą sterowanie przez HA

możesz

   produkcja_korekta:
      device_class: energy
      friendly_name: "Energia wyprodukowana"
      value_template: >-
        {{  (states('sensor.twoj_sensor_total_energy')|float(0)  - (tu wpisz w wartość różnicy)  )|float(0)                     |round(2) }}
      unit_of_measurement: "kWh"

oczywiście dodaj lub odejmij :slight_smile:
to jest chyba najprostsze, budujesz nowy sensor templates i w nim dokonujesz obliczeń

Dzięki wielkie, wieczorem będę działał. Raczej usiłował :wink:

Coś nie wychodzi, wywala błąd:


- platform: template
  sensors:
    produkcja_korekta:
      device_class: energy
      friendly_name: "Energia wyprodukowana"
      value_template: >-
        {{  (states('sensor.solaredge_i1_ac_energy_kwh')|float(0)  - (189)  )|float(0)) )|round(2) }}
      unit_of_measurement: "kWh"

Po pierwsze Usuń linię 57 i 58

natomiast w linii 63 przelicz nawiasy “(” “)” masz niezgodność ilości nawiasów
zawsze możesz skopiować ten fragment {{ sssssss }} do szablonu w narzędziach deweloperskich i przetestować wcześniej

Kurcze, usuwałem już i nic to nie daje, może z wcięciami coś nie tak, chociaż różnie próbuje i lipa.

edit.

No nie daje rady z tymi nawiasami. Możesz rzeknąć słówko, ile i gdzie ?

value_template: "{{ (states('sensor.solaredge_i1_ac_energy_kwh') | float(0) -189)  | round(2) }}"

Zrobione, dzięki. :+1:
Teraz bym musiał skorygować wartość energii wysłanej i pobranej z sieci. Bo także nie są zgodne ze stanem faktycznym, są zawyżone.

Rozumiem, że na tej samej zasadzie mogę to skorygować co produkcję. ?

Dokładnie tak :slight_smile:

Dzięki pomocy kolegów, przebrnąłem przez problem.

Edit:

Panowie muszę wrócić do tematu. Zrobiłem encję dotyczą zliczania auto-konsumpcji. Tzn.:
energia wyprodukowana - energia wysłana do sieci = energia na bieżąco zużyta przez dom.
I tu jest w porządku, obliczenia są prawidłowe, Tak to wygląda:

autokonsump_enea:
device_class: energy
friendly_name: “autokonsumpcja”
value_template: >-
{{ (((states(‘sensor.produkcja_korekta’)|float(0) - states(‘sensor.wyslana_korekta’)|float(0))))|round(2) }}
unit_of_measurement: “kWh”

Następnie, na podstawie powyższej encji, w pliku meter.yaml zrobiłem wpis mający na celu zliczanie auto -konsumpcji dziennej. Tak on wygląda:

2autokonsumpcja_z_korekta_dzien:
source: sensor.autokonsump_enea
cycle: daily

I tu jest problem. Autokonsum. nie jest zliczana prawidłowo. Wynika, że energia wysłana nie jest odejmowana od energii wyprodukowanej. Wynik produkcji i auto-konsum. w danym dniu jest taki sam.

I teraz nie wiem, czy wyciągnięcie danych dziennych na podstawie takiej encji jest niemożliwe ? czy ja coś źle robię ?