Instalacja PV dogrzewanie/chłodzenie domu klimą sterowanie przez HA

Instalacja fotowoltaiczna przewymiarowana +inverter SolarEdge cel dogrzewanie/chłodzenie klimą domu+ sterowanie HA

Mam pytanie czy ktoś z was u siebie uruchomił w domu system w tej konfiguracji? tj. przewymiarowanej instalacji PV poto aby uruchomić dogrzewanie/chłodzenie z nadwyżek produkcji energii domu klimą na co zwrócić uwagę?

Z tego co udało mi się ustalić inverter SolarEdge ma integrację z HA, dodatkowo planuję dokupić licznik który pokaże ilość energii pobieranej / oddawanej np shelly 3EM lub MEW-01 oraz klimatyzację którą mógł bym zintegrować z HA sterować grzaniem chłodzeniem ustawieniem temperatury itp . Może ktoś z was przerabiał już temat i może się podzielić doświadczeniami?

  1. czy inverter SolarEdge to dobry wybór do integracji z HA tak żeby w przyszłości dało się nadmiar produkcji wykorzystać na grzanie/chłodzenie?

  2. czy licznik energii weszło/wyszło Shelly 3EM czy MEW-01?

  3. jaką klimę polecacie która bez problemu zintegruje sie z HA tak żeby można wyło nią sterować ? oraz posiada funkcję grzania

  4. Czy są jakieś gotowe automatyzacje aby wykorzystać nadmiar energii na grzanie/chłodzenie domu z nadprodukcji? czy sami pisaliście od zera?

Cześć, mam inverter SolarEdge u siebie i mam zintegrowany z HA. To co dostaję (to mnie na ten moment interesuje) to Ilość rocznej produkcji, ilość miesięcznej produkcji, ilość dziennej produkcji oraz zrobiłem sobie produkcję w danym momencie. To wszystko jest zintegrowane poprzez API SolarEdge.
Więcej można osiągnąć instalując modbusa i podpinając do do invertera - koszt urządzenia z tego co widziałem to około 1000 zł + 3 przekładniki prądowe po około 200 zł + jakaś robocizna.
Docelowo też chcę zainstalować Shelly 3EM.

U siebie mam w zasadzie sytuację, o którą pytasz. Zainstalowałem PV 9,88 kWp w tym roku, a klimatyzację odziedziczyłem z dobrodziejstwem inwentarza.
SE ma łatwą integrację - musiałbyś zrobić to tak jak ja, przez solaredge-modbus, żebyś wiedział jaką masz produkcję (a w zasadzie eksport) w danej chwili, żeby włączyć klimę.
Jeśli chodzi o klimę, to mam taki zestaw KIT-Z71-VKE. Niestety integracja jest przez chmurę. Generalnie działa i jest okej.
Nie wiem jaki masz rozkład pomieszczeń - u mnie klima jest na górze otwartej klatki schodowej i jestem w stanie dość dobrze schłodzić dom. Testowałem też dogrzanie - działa, ale nie jest to natychmiastowe, natomiast zmiany pogody (chmury) już tak i nie wiem, czy miałoby sens włączanie i wyłączanie klimy w zależności od nadprodukcji oraz uruchomionych w domu urządzeń. Rozumiem, że chcesz zmaksymalizować autokonsumpcję i zmniejszyć korzystanie z obecnego źródła ciepła.
Wczoraj np był dzień dość słoneczny, ale było trochę chmur. Tutaj masz wykres eksportu/importu energii do/z sieci. Odczyty co 15s i zobacz jak to się waha:
image
Wartości powyżej 0 to eksport, a poniżej import.
Odpowiadając na twoje pytania:

  1. Dobry wybór, ale integracja nie przez API SE, tylko przez modbus. API SE raportuje co 30 minut.
  2. Nie wiem - u siebie mam smartmeter od SE. Montaż był razem z PV i koszt ok 1300 zł.
  3. Przykład podałem wyżej, natomiast nie ja to instalowałem i nie wiem jak ta klima była dobierana do tego domu.
  4. Raczej pisanie od zera, ale możesz pewnie poszukać i się zainspirować :slight_smile:

Ogólnie sens grzania klimą na tej zasadzie, którą chcesz wykorzystać (dogrzewanie z nadprodukcji) w bardzo dużym stopniu zależy od pogody. Grzejesz raczej jesienią/zimą/wiosną a to nie zawsze są pory słoneczne a i dzień jest znacznie krótszy. Już teraz zaczynają się dni, gdzie zaczniesz pobierać więcej energii z sieci niż wyeksportujesz.
Jeśli masz już zainstalowaną PV, to raczej nie skupiałbym się na włączaniu i wyłączaniu jej co chwilę, tylko korzystaniu wtedy, kiedy jest potrzebna, bo i tak będziesz mieć w skali roku nadprodukcję.

Dzięki za info zastanawiam sie czy jest sens instalowania modbusa czy nie lepiej zainstalować shelly 3M na wyjsciu 3 faz do licznika i tam mierzyć że jest w danym momencie nadprodukcja aby uruchamiać polecenie grzania klimą lub CWU ?

Jak będziesz mierzył Shelly, to nie ma sensu instalować solaredge-modbus, bo on pokaże ci tylko produkcję, jeśli nie masz smartmetera od SE.

Shelly wyjdzie dużo taniej, a efekt podobny. Jedyna różnica będzie w dedykowanej aplikacji do invertera, przy modbusie pojawią się tam dane odnosnie wysyłania i pobierania energii.

słuszna uwaga z tym wyłączaniem i włączaniem co chwila , tak się zastanawiam wiec w moim przypadku nawet integracja z SE przez API zrobi robotę bo klimę mogę podpiąć przez shely 1 PM tam monitorować zużycie i porównywać jest z produkcją PV bo interwał odświeżania danych co 30 minut jest jak najbardziej wystarczający dla takiego scenariusza.

Witam Panowie ,
Podzielę się moją instalacją. Mam SofarSolar 9,88kW, (brak gotowej integracji HA), ale jakoś sobie poradzołem zbierając dane p IP wew. inwentera, dodatkowo zainstalowałem Shelly3M, na “WLZ”
plus 2 klimatyzatory Rotenso Imoto.
U mnie wygląda to tak, iż nie interesuje mnie jaka moc jest produkowana tylko ile wysyłam do PGE
napisałem sensor który odpala klimatyzatory przy exporcie energii powyżej 3,5 kW a wyłącza przy 0,5kW exportu. Sprawdza się to doskonale gdy mam produkcję. Klimatyzatory pobierają ok 1,8 kW, więc częstotliwość uruchamiania automatycznie klimatyzacji działa poprawnie i nie jest zbyt często włącz-wyłącz. Niestety przy dogrzewaniu, brak prądu, produkcja za mała. i robię to ręcznie przez aplikację Midea.

Pozdrawiam,

No a jak to się sprawuje w pochmurne dni latem, gdzie raz wychodzi słońce a raz jest za chmurą? Patrząc na mój eksport w takie dni to też są duże skoki. Nie wiem po prostu jak takie włączanie i wyłączanie wpływa na efektywność chłodzenia i grzania oraz na klimę/kompresor.

w sumie jak będę miał shelly to nie będzie mnie interesowało co jest na inverterze bo będę widział ile energii jest oddawane do elektrowni i wtedy powyżej konkretnej wartości można załączyć grzanie klimy prostą automatyzacją

Edit:

nie rozumiem zdania “Niestety przy dogrzewaniu, brak prądu, produkcja za mała. i robię to ręcznie przez aplikację Midea.” mógł byś wyjaśnić ? grzejesz tylko klimą? jak często shelly 3m aktualizuje wartość energii oddawaną do elektrowni? czy masz możliwość bezpośrednio z HA uruchomienia grzania w klimatyzatorach po ip czy używasz mostków IR?

Ja idę w stronę Shelly, czasu tylko brak :slight_smile:

ad1 mam ogrzewanie gazowe, jak mam zapas energii (magazyn w PGE :slight_smile: ) to czasem dogrzewam pokoje klimatyzacją, co wiąże się z oszczędnością gazu
ad2. latem przy produkcji mam automatyzację, która uruchamia klimatyzatory powyżej 3,5 kW, jak produkcja spadnie to ją wyłącza. Auto-konsumpcja :slight_smile:
ad3 mogę sterować klimatyzatorami bezpośrednio HA.
ad4 Shelly wysyła do HA informację o bieżącym użyciu co 5 sek
wartość ujemna - pobór
wartość dodatnia - export

Właśnie zamówiłem shelly 3em.Mam pytanie odnośnie integracji ,robicie to przez dedykowaną integrację.Chociaz wolałbym lokalnie.Może ktoś krótko opisze jak to podłączyć. Encje tworzą się z automatu czy potrzebna jest jakaś dodatkową konfiguracja.?Chcę to połączyć z zakładką energia.Narazie dzięki waszej pomocy udało mi się wyciągnąć dane produkcji i zużycia z lan kontrolera ale nie wiem ile oddaje do pge dlatego idę w shelly.Czy można te zebrane dane ściągać do exela,ewentualnie czy można wysłać na pvmonitor.


Tu jest błąd bo w pobranej mam już policzoną produkcję to jest zużycie całościowe.fotowoltaike mam wpiętą przed licznikiem jednokierunkowym.

Od kilku dni mam zainstalowane shelly 3em, działa to bardzo fajnie i wszystkowidać w panelu energia. Same czujniki podłączyłem do przewodu idącego od licznika do skrzynki rozdzielczej, także dzieki temu mam produkcję wysyłaną z PV, a także ilość energii pobranej z sieci. Aby te wartości pojawiły się w panelu, trzeba je dodać oknie konfiguracji energii

Ja nazwałem poszczególne fazy zgodnie z kolorami na przewodzie od licznika jako brązowa, czarna, niebieska. Do podłaczenia z HA użyłem integracji Shelly.

Jedynie co trzeba zrobić, aby 3em skonfigurować po podłaczeniu, to na samym poczatku wygeneruje urządzenie sieć wifi do której się podłaczych, otworzy się strona i podłaczych go do swojego domowego wifi. Dobrze jest także to zaktualizować. Nic wiecej nie robiłem, oprócz opisania nazy faz.

Nie mam tego modelu Shelly, ale mam inne i dedykowana integracja działa właśnie lokalnie.

Jaka cena shelly 3M i gdzie kupiłeś ?, możesz zamieścić screeny jak to wykłąda od strony wizualnej ?

podpinam się do pytania, jaki masz dokładnie model i jaka cena, wyglada to dobrze

Shelly 3em jest o 100zl droższa od zamel mew1.Chociaż z dostępnością gorzej.Ja kupiłem dzisiaj 1 z 3 sztuk sklep kamami.
Edit:
Czy przewody fazowe które podpina się pod shelly zabezpieczałeś jakimś dodatkowym bezpiecznikiem?

@rakon edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim

co raz bardziej myślę za zakupie miernika, co byście wybrali Shelly 3em czy Zamel mew1, wiadomo zamej jest tańszy czy tylko to czy coś jeszcze … ?

Kupiłem na allegro za niecałe 550 zł, jest kilka na tym portalu do kupienia.
Do końca nie miałem jeszcze czasu na zrobienie wszystkich “bajerów”, które bym chciał. Mam za mało czasu, ale kilka pomysłów posunął mi @Dariusz_Barczyński w poście Miernik energii elektrycznej - Zamel MEW-01 - #14 przez Dariusz_Barczyński, zajrzyj tu i poczytaj.
Aktualnie u mnie wygląda to tak jak poniżej

@luki25 Model to Shelly 3EM

Tu jest za 520 zł