Miernik energi elektrycznej

To to samo :slight_smile:.

Rozpoznaje temat miernika energii elektrycznej oraz zaimplementowanie go do HA (mieszkanie w bloku). Muszę to zrobić po stronie odbioru, gdyz licznik znajduje się na korytarzu i moje testy z czujnikiem BLE (transmisja do HA) wyszła negatywnie - odległość i stalowe drzwi w skrzynce z licznikami - licznik nowy z sygnalizacja optyczna Corax 3 port odblokowany. Także inode i Onemeter odpadają. Shelly 3EM to duży koszt i myślę, że mieszkania szkoda kasy. Jest jeszcze Zamel MEW-01, jednak problem jest taki, że musiałbym wymieniać rozdzielnice bo nie mam już miejsca…
Może ktoś poleci jakieś inne rozwiązanie? Może ktoś tu na forum stosował taki wynalazek na ZigBee i czy można go zintegrować z HA? A najważniejsze jak z bezpieczeństwem użytkowym tego miernika - niby CE posiada? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

US $21.73 20%OFF | 3 Phase Zigbee Gateway 3120V 3230V Tuya Din Rail WIFI Smart Energy Meter timer Monitor kWh Meter Wattmeter 80A TOMZN

@Poziomka80
Certyfikat CE jest wystawiany przez producenta w którym deklaruje zgodność, nie ma on nic wspólnego z certyfikacją przez niezależne firmy badawcze.

Zwróć uwagę że miernik realizuje zliczanie całkowite z 3 faz, a nie dla poszczególnych. Jeśli chcesz go zastosować tylko do pomiaru zużycia całkowitego to według opisu powinien spełnić swoją funkcje.
92,50zł kosztuje bramka zigbee nie miernik, jego cena jak na możliwości nie należy do niskich.
Dokładność pomiarowa też jak na tego typu urządzenie nie jest za duża. Niewątpliwą zaletą jest wbudowane WiFi.
Na oko (bo nie widzę informacji w opisie) zajmuje miejsce 7 modułów w rozdzielni. Jeśli nie masz miejsca na 2 moduły dla zamela to chyba tym bardziej dla tego urządzenia.
A czy to się z integruje z integracja Tuya w HA to jest dobre pytanie i należało by je zadać producentowi. Nie wszystko co pojawia ci się w aplikacji Tuya jest dostępne przez integracje w HA.

@Marcin_Domański
Dzięki za odpowiedź. Co w takim razie proponujesz ze swojej strony - najlepiej jakby nie było to czytanie danych z chmury? Jeżeli będzie trzeba to rozdzielnica i tak musi być wymieniona. Co do CE to nie jest tak, że dyrektywa “narzuca” na producenta spełnienie wymagań zasadniczych zarówno w kwestii bezpiecznego użytkowania urządzenia?

Nie ma nad tym kontroli.

Jakie są Twoje oczekiwania co do pomiaru. Każda faza osobno, czy 3 razem (skoro to blok, czy czasem nie masz tylko 1 fazy?).
Chcesz mierzyć tylko zużycie (kWh) Czy może chcesz znać parametry (czyli np napięcie dla każdej z faz - automatyzację zabezpieczające przed długotrwałymi przepięciami)
O kierunku nie wspominam, bo raczej w bloku raczej paneli PV nie masz.

Jak najbardziej każda faza osobno 3x230V/400V uwzględniając inne parametry (U, I, P - dla każdej fazy). Paneli nie posiadam :smile:.

Zobacz zamel mew01,albo shelly 3em są to mierniki z przekładnikami które łatwo podłączyć i zajmują mało miejsca w rozdzielni oba z wifi.shelly ma jeszcze wyjście przekaznikowe.Jeśli z cetyfikatem to jakis licznik np easton sdm630 z mobus.
Ja używam shelly 3em prosta integracja po sieci,chmura działa niezależnie.

1 Like

Cytat
US $21.73 20%OFF | 3 Phase Zigbee Gateway 3120V 3 230V Tuya Din Rail WIFI Smart Energy Meter timer Monitor kWh Meter Wattmeter 80A TOMZN

Mam ten licznik u siebie. Kosztował coś koło 300 zł z Ali. Podpiąłem go do pompy ciepła. Zintegrowałem go z HA poprzez integrację localTuya. Wg. mnie działa prawidłowo i pokazuje wszystko jak należy.

W innej lokalizacji kupiłem taki licznik:
https://allegro.pl/oferta/licznik-trojfazowy-podlicznik-energii-pradu-3-faz-10478483207
Ma on specjalne wyjscie ze stykami impulsowymi dzięki czemu można go zintegrować z HA dokładając WemosaD1 z małym interfejsem i programując ESPHome. Zrobiłem to w oparciu o ten schemat:
Schemat podłączenia wyjścia licznika

1 Like

A ja znalazłem inne liczniki, może ktoś używa.
Obecnie mam licznik ORNO OR-03Y, ma on wyjscie impulsowe, które podlaczylem do ESP8266 z Tasmotą. Tasmota liczy impulsy i zamienia na kWh. Odczyt w HA ok, ale zużycie to jedyny parametr jaki można odczytać.

Szukam czegoś z większą ilością funkcji i znalazłem 2:

Pierwszy na Wifi (może można wgrać Tasmotę) a drugi na Zigbee (może HA z zigbee2mqtt obsługuje).

Czy ktoś używa, któregoś z tych liczników?

No to już taka wersja na wypasie raportuje wszystko i w dwie strony przez modbusa, ale do niego potrzebny pośrednik, który odczyta z niego dane i puści do HA.

Ta opcja nie spełnia założeń, bo raportuje jedynie zużycie łączne z trzech faz.

Wyglądają dokładnie tak samo jak ten z pierwszego postu, a jeśli tak to nie spełniają założeń @Poziomka80

Oprócz zużycia możesz również odczytać chwilowy pobór.

Hej udało sie komuś ogarnąć ten temat? Ma ktoś już pomiar zużycia w HA? Zaznaczam że nie pytam o rozwiązania z inwerterem do PV.

Pytanie bardzo ogólne, rozwiniesz co masz na myśli bo początek wątku datowany jest na grudzień 2020 roku i było w nim poruszane wiele zagadnień.

Pytałem ogólnie o licznik czy inny moduł sensownie zliczający pobór prądu :wink:

Ja kupiłem SDM630 Modbus v2, jeszcze czeka na testy ale na forum było już dużo na jego temat.

Masz w tym wątku podane linki i opisy rozwiązań. Czego oczekujesz jeszcze?

W zasadzie jedno konkretne. Więc pytam, może ktoś coś jeszcze zrobił, a nie napisał. Nie masz ciekawego rozwiązania nie odpisuj :wink:

A to czytałeś, przykład używania licznika

U siebie, fizycznie nie mam wielu ciekawych rozwiązań, ale dzielę się wiedzą skąd można je pozyskać dlatego odpisuję na wiele postów.

2 Likes

Przecież nie pisałem do Ciebie :wink:

dzięki zaraz sprawdzę :wink:

A może ktoś z Was natknął się na takie coś:

Jest informacja, że jest kalibrowany zgodnie z MID, jednak MiD nie posiada (starają się o ten certyfikat). Kwestia tego czy można go zintegrować bezpośrednio z HA:

I czy nie jest on dedykowany tylko na rynek NL?