Miernik energii elektrycznej - Zamel MEW-01

Zapraszam do dalszej dyskusji w temacie:

1 Like

Cze┼Ť─ç. Dobry materia┼é.
Mam taki sam licznik ale skonfigurowany przez serwer supli przez api. Wszystko działa ale w wykresach energi mam czsami niewiadomo czemu piki. Dane mam zrobione przez utility meter. Na dole wykres. Prosze o pomoc.

Doczyta┼éem, ┼╝e ten licznik jest dwukierunkowy i nadaje si─Ö do fotowoltaiki. Mam w zwi─ůzku z tym pytanie, w jaki spos├│b przedstawia on informacje o ilo┼Ťci zu┼╝ytej i oddanej energii. Czy s─ů to oddzielne warto┼Ťci, np. w postaci:
Energia oddana - xxxx
Energia pobrana - xxxx,
czy urz─ůdzanie odejmuje energi─Ö oddan─ů od pobranej i przedstawia dane ju┼╝ po obliczeniach ?

Tak s─ů,
Je┼╝eli chcesz korzysta─ç tylko z aplikacji SUPLA to fajny wyb├│r, natomiast je┼╝eli w przysz┼éo┼Ťci chcesz jeszcze zintegrowa─ç z HA, to proponuj─Ö ShellyPM3, niewiele dro┼╝szy a ma gotow─ů integracje,
możesz odczytywać dane po sieci lokalnej, poprzez chmurę, oraz protokół MQTT.
Du┼╝e mo┼╝liwo┼Ťci dane z *json
http://ip_urz─ůdzenia_Shelly/status.json?CMD=inv_query

Statystyka dla dowolnej fazy przykład dla 1

Statystyka sumaryczna

Statystyka z HA panel energia

• Plusy Supla
    lepsze wykonanie ni┼╝ Shelly, bardziej solidny

• Plusy Shelly
    dok┼éadniejsze pomiary (por├│wnywalne z licznikiem PGE u mnie b┼é─ůd po 1,5 MWh oko┼éo 0,3%)
    cewki pr─ůdowe zarobione wtyczkami

Bardzo fajnie działa z PANEL ENERGIA

Czy to urz─ůdzenie mas na my┼Ťli

Tak to ten. W┼éa┼Ťnie sko┼äczy┼éem go instalowa─ç.
Gdyby kto┼Ť szuka┼é czego┼Ť zaawansowanego z mo┼╝liwo┼Ťci─ů rozbudowy o wiele kana┼é├│w link do produktu .
https://circuitsetup.us/product/expandable-6-channel-esp32-energy-meter/

Ytube: https://www.youtube.com/watch?v=n2XZzciz0s4&t=1433s
Screenshot - 14.09.2021 , 09_15_39

Dzie┼ä Dobry, zainstalowa┼éem dzisiaj Shelly 3em u siebie. Mam ┼é─ůczno┼Ť─ç i dane jak si─Ö po┼é─ůcz─Ö z urzadzeniem bezpo┼Ťrednio po ip. Wprowadzi┼éem wszystkie potrzebne dane, aby po┼é─ůczy─ç si─Ö z HA po MQTT, ale niestety nie widz─Ö urz─ůdzenia na li┼Ťcie urz─ůdze┼ä w brokerze. Czy trzeba w jaki┼Ť spos├│b zainicjawa─ç go, aby HA go zobaczy┼é, jaka┼Ť dodatkowa konfiguracja ? pojawi┼éa mi si─Ö mozliwo┼Ť─ç instalacji integracji shelly, ale tego nie istalowa┼éem, mo┼╝e to b┼é─ůd. Mam w statusie ÔÇťmqttÔÇŁ:{ÔÇťconnectedÔÇŁ:true}".

Przepraszam za pismo obrazkowe
U mnie działało to na 2 sposoby
1 MQTT
2 Integracja shelly w homeassistante
u mnie ip lokalnie shelly 3em to 10.0.0.197, tak jak na img

image

i to wszystko

w mqqt sensor energia aktualnej ma posta─ç u mnie to
np
ÔÇťshellies/shellyem3-Licznik/emeter/1/powerÔÇŁ
ÔÇťshellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/powerÔÇŁ
ÔÇťshellies/shellyem3-Licznik/emeter/3/powerÔÇŁ
wi─Öc jest troch─Ö pisania, dane jak sensory si─Ö nazywaj─ů uzyskasz w MQTT exploerze

- platform: mqtt
  name: "Shelly power faza 1"
  state_topic: "shellies/shellyem3-Licznik/emeter/1/power"
  device_class: power
  unit_of_measurement: "W"

name: "Shelly power faza 2"
  state_topic: "shellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/power"

name: "Shelly power faza 3"
  state_topic: "shellies/shellyem3-Licznik/emeter/3/power"

name: "Shelly energia wyslana faza 1"
  state_topic: "shellies/shellyem3-Licznik/emeter/1/total"

name: "Shelly energia wyslana faza 2"
  state_topic: "shellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/total"

name: "Shelly energia wyslana faza 3"
  state_topic: "shellies/shellyem3-Licznik/emeter/3/total"

jest troch─Ö tych sensor├│w, dla ka┼╝dej fazy osobno

1. shellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/power
  2. shellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/pf
  3. shellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/voltage
  4. shellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/total
  5. shellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/total_returned
  6. shellies/shellyem3-Licznik/emeter/2/returned_energy

Og├│lnie m├│wi─ůc je┼╝eli HA i Shelly s─ů w tejsamej sieci to integracja HA b─Ödzie lepsza. Je┼╝eli natomiast licznik Shelly masz w innej sieci to konfigurujesz licznik aby ┼é─ůczy┼é sie z twoim MQTT,
w masz troch─Ö pisania.
To tak po trochu, jak masz dalsze pytania to pisz. Ja ju┼╝ w tej rzece by┼éem :slight_smile: a foru PANA :slight_smile: Artura jest aby┼Ťmy sobie pomagali
Pozdrawiam

1 Like

Dla diagnozy po┼é─ůcze┼ä po MQTT polecam u┼╝ycie programu http://mqtt-explorer.com/
Prawdopodobnie jest jaki┼Ť problem z prefixem lub tematem.

Wielkie dzi─Öki za wyczerpuj─ůc─ů informacj─Ö i instrukcj─Ö. Czasami taka obrazkowa jest lepsza ni┼╝ pisana, bardziej przemawia. Zdecydowa┼éem si─Ö na integracj─Ö HA i wszystko ruszy┼éo, pojawi┼éy si─Ö wykresy w panelu energia oraz dodatkowe encje. MQTT sobie odpuszcz─Ö, bo z tego co widz─Ö to jest powielenie integracji shelly.
Czyta┼ée, ┼╝e uda┼éo Ci sie w miar─Ö poj─ů─ç panel energia, st─ůd moje pewnie lakoniczne pytania:

• mam produkcj─Ö z paneli i wyci─ůgn─ů┼éem t─ů sam─ů encj─Ö do panelu energia jak i na dashbord, dotyczy to bie┼╝─ůcej produkcji i mam rozbie┼╝no┼Ťci, na dashboardzie pokazuje wi─Öcej wyprodukowanej energii ni┼╝ na panelu - czy┼╝by takie op├│┼║nienie i wszystko wyr├│wna si─Ö wieczorem ?
  • mam kilka gniazd Gosund SP111 z tasmot─ů po┼é─ůczone poprzez brokera MQTT i nie mam mozliwo┼Ťci ich pod┼é─ůczenia w panelu energia w zak┼éadce ÔÇťPoszczeg├│lne urz─ůdzeniaÔÇŁ
  • aktualnie widz─Ö to co na screenie, czy jeszcze co┼Ť mog─Ö z tego wycisn─ů─ç, doda─ç ?

@angler

Dzi─Öki za informacj─Ö, program si─Ö przyda.

Wybierasz z gniazdka encj─Ö odpowiedzialn─ů za energia total dla danego urz─ůdzenia, czyli z Tasmota b─Ödzie to:
sensor.nazwaurzadenia_energy_total
Dla tej┼╝e encji total ustawiasz zgodnie z poni┼╝szym z pkt.1:

1 Like

Mam problem z customize.yaml, dopisa┼éem lini─Ö w configuration.yaml ÔÇťcustomize: !include customize.yamlÔÇŁ, ale nie przechodzi mi teraz kontrola serwera.

image

Nie przechodzi poniewa┼╝ customize powinno by─ç w ÔÇťsekcjiÔÇŁ home asistanta tj:

homeassistant:
  customize: !include customize.yaml

Ja pozbywam si─Ö etapami urz─ůdze┼ä TUYA i zast─Öpuje je gniazdami Shelly, lub przeka┼║nikami ShellyPM1.
Tasmota jest ok, ale jest trochę ustawień. Przy integracjach Shelly zaczyna mi to ładnie chodzić.
Dla SmartHome mam wydzielon─ů sie─ç WIFI MESH, nie blokuje si─Ö.

Niestety moje rozwi─ůzanie jest troch─Ö dro┼╝sze ni┼╝ TASMOTA czy TUYA, ale ┼éatwiejsza, integracje w standardzie HA, i brak kombinacji in┼╝ynier├│w TUYA.
W integracji TUYA cz─Ö┼Ť─ç gniazd podawa┼éa mi ;
0 w┼é─ůcznik
1 pr─ůd
2 napi─Öcie
3 moc
I by┼éy to warto┼Ťci zbli┼╝one do zmierzonych miernikiem, natomiast cz─Ö┼Ť─ç urz─ůdze┼ä TUYA wysy┼éa mi warto┼Ťci z mno┼╝nikiem * 10. Szkoda czasu TUYA itp

Oczywi┼Ťcie jest to moje zdanie :slight_smile:

P/s Zbyszek jaki masz inwenter PV?

Edit:
Mi panel energia dosy─ç dok┼éadnie wskazuje, oczywi┼Ťcie po┼Ťlizg jakie┼Ť 2 godziny.
przykład na img.

@Dariusz_Barczyński edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim !

1 Like

Je┼╝eli chodzi o inwerter to mam SolarEdge i ┼é─ůcz─Ö si─Ö z nim poprzez chmur─Ö. U mnie na ten moment to przede wszystkim sonoffy mini z tasmot─ů oraz kilka gniazd Gosund SP111, r├│wni┼╝ z tasmot─ů.

Jak obliczasz zmagazynowan─ů energi─Ö ?

Moje obliczeni co do magazynu energii to;
1 ile dni pracuje PV

# Czas pracy instalacji fotowoltaicznej data uruchomienia 3 sierpień 2021
    sensor_czas_pracy:
      friendly_name: "Dni pracy falownika"
      value_template: >-
        {{ (((as_timestamp(utcnow()))-(as_timestamp("2021-08-03" , "%Y-%m-%d"))) / (3600*24)) |round(2)}}
      unit_of_measurement: "dni"
  1. Aktualne wskazanie energii
    # Aktualna produkcja lub zużycie energii, dane z Shelly (-pobór, + wysył)
    aktualna_moc:
      friendly_name: "Aktualna moc"
        {{ (((states('sensor.faza_1_power')|float + states('sensor.faza_2_power')|float + states('sensor.faza_3_power')|float)/-1000))|round(3) }}
      unit_of_measurement: "kW"
    #
  1. magazyn Energii
    # Energia zmagazynowana w PGE wg licznika Shelly 3PM
    energia_zmagazynowana:
      device_class: energy
      friendly_name: "Energia zmagazynowana w PGE"
        {{ ((((((states('sensor.stan_licznika_280')|float)*80))/100))-(states('sensor.stan_licznika_180')|float) )|round (2)  }}
      unit_of_measurement: "kWh"

gdzie sensor.stan_licznika_180

# Energia pobrana z zakładu energetycznego PGE
    stan_licznika_180:
      friendly_name: "Energia pobrana z PGE"
        {{ (((states('sensor.faza_1_energy')|float + states('sensor.faza_2_energy')|float + states('sensor.faza_3_energy')|float)))|round(2) }}

natomiast gdzie sensor.stan_licznika_280

# Energia wysłana do zakładu energetycznego PGE
    stan_licznika_280:
      friendly_name: "Energia wyslana do PGE"
        {{ (((states('sensor.faza_1_energy_returned')|float + states('sensor.faza_2_energy_returned')|float + states('sensor.faza_3_energy_returned')|float)))|round(2) }}

#-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------#

Taki bajer, ale ja mam swoje obliczenia i sensory. Dzi┼Ť :slight_smile: wyduma┼éem kak─ů ┼Ťmieszn─ů kart─Ö
jak mam zapas to

je┼╝eli spadnie poni┼╝ej warto┼Ťci

Je┼╝eli Ci si─Ö podoba podaj─Ö kod

type: custom:button-card
color_type: card
entity: sensor.dni_zapasu_energii
name: Zapas Enerdii na 14 dni
icon: mdi:thumb-up
color: green
aspect_ratio: 4/1
styles:
  card:
    - font-size: 20px
    - font-weight: false
    - color: pink
state:
  - value: 15
    operator: <=
    icon: mdi:shield-alert
    color: red
    name: Zapas energii jest mniejszy ni┼╝ 14 dni
    styles:
      card:
        - animation: blink 3s ease infinite
        - color: black
        - font-size: 20px

:wink: Pozdrowienia
P.s Falownik masz zajÔÇŽsty, ja niestety mam Sofar-a i by┼éo troch─Ö rze┼║bienia aby zassa─ç dane.

2 Likes

Nie mia┼éem takiej sekcji i dopisa┼éem j─ů na poczatku. Teraz kontrola serwera nie pokazuje b┼é─Öd├│w, ale dalej nie wisdz─Ö urzadzenia. Mo┼╝e trzeba odczeka─ç jak pisza z 2 godziny. Oczywi┼Ťcie HA uruchomi┼éem ponownie.

Pojawiały się :slight_smile:

Ja te┼╝ mam problem z gniazdkami by zacze┼éo je wy┼Ťwietla─ç w zak┼éadce energia. Dwie takie same wtyczki tuya i jedn─ů mi wy┼Ťwietla a drug─ů nie.
u mnie wygl─ůda to tak:

sensor.bart_moc:
  unit_of_measurement: Wh
  state_class: measurement
  last_reset: 1970-01-01T00:00:00 + 00:00
sensor.gniazdkosypial_moc:
  unit_of_measurement: Wh
  state_class: measurement
  last_reset: 1970-01-01T00:00:00 + 00:00

I górny działa a dolny nie

Wjed┼║ w Narz─Ödzia deweloperskie > Statystyki
Nie masz tam żadnych błędów w tych encjach?

Oczywi┼Ťcie ┼╝e s─ů b┼é─Ödy :slight_smile: Pokazuje pomiar KVWh lub KWWh - nie wiem sk─ůd mu si─Ö te dane wzie┼éy jak na dashboardzie pokazuje normalnie.

Jednostka ('kVh') zarejestrowanych statystyk nie jest zgodna z jednostk─ů "W" klasy urz─ůdzenia 'power'.Jednostka ('kWh') tej encji nie jest zgodna z jednostk─ů klasy urz─ůdzenia 'power'.

mo┼╝e trzeba przeczy┼Ťci─ç histori─Ö ?