Miernik energii elektrycznej - Zamel MEW-01

A nie ma tam przycisku napraw?

jest , ale przycisk nie działał - musiałem ręcznie to zrobić :stuck_out_tongue: Dzięki za podpowiedź z tymi statystykami - w życiu bym tam nie szukał

Co do invertera, to też jestem zadowolony.
Bardzo powoli, ale ide do przodu, mam już w bieżącej produkcji gniazda Gosund, udało się dzieki Tobie i @rafkan ogarnąć bieżace zużycie. Teraz czas na “bajery”, czy te kody wpisuję bezpośrednio do customize.yaml ?, jak tak to gdzie zobaczę te sensory czy w panelu energia ?, czy dashboardzie ?. Jeżeli w panelu energi to jak to pokazać na ekranie ?
pozdrawiam :slight_smile:

Zmiany w parametrach zrobisz w Konfiguracji - Dostosowanie i tutaj wybierasz interesującą Cię encję.

Do tego już doszedłem, ale mi chodzi o te elementy podane przez @Dariusz_Barczyński

To co wrzuciłeś to są wpisy z template, jeśli jeszcze nie definiowałeś tej integracji i nie masz wyłączonego sensor do osobnego pliku to wpisy umieszczasz w configuration.yaml:

sensor:
  - platform: template
    sensors:
      sensor_czas_pracy:
        friendly_name: "Dni pracy falownika"
        device_class: power
        value_template: >-
         {{ (((as_timestamp(utcnow()))-(as_timestamp("2021-08-03" , "%Y-%m-%d"))) / (3600*24)) |round(2)}}
        unit_of_measurement: "dni"

i tak dalej.
Z tym, że od wersji 2021.12 musisz dostosować wklejone przez Ciebie template do zmian o których pisałem tutaj.

Mam do Ciebie ogromną prośbę pomóż proszę z

 {{ (((as_timestamp(utcnow()))-(as_timestamp("2021-08-03" , "%Y-%m-%d"))) / (3600*24)) |round(2)}}

Jak prawidłowo obliczyć czas w dniach od zadanej daty?,
teraz to działa, ale jak pisałeś do wersji grudniowej przestanie. Próbowałem doczytać na linkach które podałeś, ale mam chyba jakieś zaćmienie umysłu :frowning:
Pozdrawiam i dziękuję

Akurat nie chodziło mi o ten template tylko o pozostałe ( ten wygląda ok)

Ja u siebie mam coś takiego:

{{ ((as_timestamp(now()) - as_timestamp(strptime('2021-01-01' , '%Y-%m-%d'), default='none'))/ (3600*24)) | round(0) }}

Wielkie dzięki za informację :slight_smile:
Już zmieniłem ma twój pomysł i zobaczymy w logach

Proszę podpowiedz mi z tym zapisem

{{ (states('sensor.stan_licznika_280')|float *80 / 100 - states('sensor.stan_licznika_180') |float ) |round (2)  }}
        

W logach mnie informuje o będzie.

I prawidłowo, ale tutaj rozwiązanie jest dostępne w tej linijce:

Dziękuje bardzo za pomoc
wpisałem

|float(0) 

zamiast

|float

Było takie trudne? Jeśli korzystasz z “int” to również musi być określona wartość domyślna np:

 |int (0)

Dzięki, przyjrzę się tematowi i Twoim cennym uwagom, ale aktualnie brak czasu na HA.

Hej, może ktoś doradzi jak skonfigurować zamela mew-01 mając zigbee2mqtt. Tzn problem mam taki iż wcześniej miałem skonfigurowany zamel i wszystko działało ok, teraz dorzuciłem do HA zigbee2mqtt czyli zrobiłem od nowa konfiguracje brokera mqtt i chciałbym dorzucić miernik energii. Korzystałem z tej instrukcji (część 2), Integracja z Home Assistant (MQTT).pdf - Dysk Google zrobiłem wszystko tak jak jest opisane jednak w urządzeniach zamel się nie pojawia. W skrócie mam teraz skonfigurowany broker mqtt oraz zigbee2mqtt który działa, a zamela brak. Ktoś doradzi jak to ugryźć?

Tak mam wszystko zrobione. Broker mqtt:
logins: []
customize:
active: true
folder: mosquitto
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
require_certificate: false

Utworzony folder z plikiem w /config/share/mosquitto/bridge.conf z konfiguracją:

connection bridge-fgkliyfcbffhj4fhns
address mqtt56.supla.org:8883
topic supla/# in
topic homeassistant/# in
topic supla/+/devices/+/channels/+/execute_action out
topic supla/+/devices/+/channels/+/set/+ out
remote_username 87e21f289e6cb1ed2794f13f7*******
remote_password JeDtAHH8_eJ9m_Pg4@d3q@vU******
bridge_capath /etc/ssl/certs

Zrestartowany mqtt i cały HA, nic się nie ładuje.

Logi z brokera:
[s6-init] making user provided files available at /var/run/s6/etc…exited 0.
[s6-init] ensuring user provided files have correct perms…exited 0.
[fix-attrs.d] applying ownership & permissions fixes…
[fix-attrs.d] done.
[cont-init.d] executing container initialization scripts…
[cont-init.d] mosquitto.sh: executing…
[19:31:06] INFO: SSL is not enabled
[cont-init.d] mosquitto.sh: exited 0.
[cont-init.d] nginx.sh: executing…
[cont-init.d] nginx.sh: exited 0.
[cont-init.d] done.
[services.d] starting services
[services.d] done.
[19:31:08] INFO: Starting NGINX for authentication handling…
[19:31:09] INFO: Starting mosquitto MQTT broker…
1637605869: Loading config file /share/mosquitto/bridge.conf
Terminated
[19:32:12] INFO: Successfully send discovery information to Home Assistant.
[19:32:13] INFO: Successfully send service information to the Supervisor.
1637605941: mosquitto version 1.6.12 starting
1637605941: |-- *** auth-plug: startup

Jest tam że ładuje ten plik bridge.conf a jednak nie wczytuje zamela

Nie wiem czy to przypadek ale OP ma ten sam “problem” co ja. Na wykresie Energii brak zużycia dla drugiej fazy. U mnie pobór prądu jest ale na wykresie energii nic.
Jakaś rada?

@ j_kon… Czy udało się Tobie rozwiązać problem - bo mam dokładnie taki sam.

Teoretycznie nie rozwiązałem tego, tzn w ten sposób jaki chciałem. Cały czas jakiś problem był że w końcu odpuściłem i zacząłem szukać innego rozwiązania.

Może komuś się przyda - w mqtt Explorer połączyłem się z suplą, znalazłem te topics od zamela które potrzebuje w swoim HA i wyciągnąłem nazwy do Node-red w którym ustawiłem sobie zasysanie ich a z nich z kolei encje do HA. I nie mam zbędnych 40 encji czyli całego zamela, tylko te które potrzebuje. Jak narazie wszystko super śmiga.