Miernik energi elektrycznej

Witam, potrzebuję miernika energi elektrycznej. 3 fazowy który będzie mierzył aktualnie pobierany prąd na każdej z 3 faz. Aktualną pobieraną moc. Napięcie. Oraz dzienne miesięczne zużycie energi. musi mierzyć do 35A

I oczywiście żeby można było to zintegrować z HA

Też jestem na etapie szukania takiego urządzenia, jedyne co znalazłem to https://zamel.com/pl-PL/produkty/supla-sterowanie-wi-fi/supla-czujniki/mew-01 ale to urządzenie nie jest certyfikowanym miernikiem, nie ma oznaczenia “M w prostokącie”, producent określa urządzenie jako monitor energii elektrycznej. Z tego powodu rozważam miernik energii elektrycznej z Modbus ale to wymaga dodatkowego sterownika np. PLC z obsługą Modbus. No i robią się koszta ale jeżeli sterownik PLC zostanie wykorzystany do sterowania światłem, wentylatorami, pomiaru zużycia wody, itd. cena robi się uzasadniona.

Jeśli w rachubę wchodzi osprzęt z-wave:

PS Mam nadzieję, że nie łamię tutejszych zasad, ale jeśli ktoś jest zainteresowany to mam na zbyciu jeden egzemplarz czegoś takiego w 3-fazowej wersji - model to DSB28 czyli gen 2 (z-wave),
http://manuals-backend.z-wave.info/make.php?lang=en&sku=AEO_HEM3
https://aeotec.freshdesk.com/support/solutions/folders/6000194331
dokumentacja nowszej wersji (tzw. gen5 czyli z-wave+):
https://aeotec.freshdesk.com/support/solutions/folders/6000217020
(parę lat lezy w kartonie - elektrycy przy modernizacji instalacji nie zostawili mi miejsca na przekładniki cęgowe, a rycie pod rozdzielnicą w obecnej sytuacji mnie przerasta - nie ma NIC zapasu kabla…) - ewentualne dalsze pytania na PW (bo nawet nie wiem czy mam to skitrane w kartonie w domu, czy w “zdalnej lokalizacji”, do której pewnie się nie wybiorę w najbliższym czasie).

Na portalu pvmonitor.pl pojawiło się nowe urządzenie współpracujące z licznikami energii elektrycznej - nazywa się PVMTerminal z kórego można pogierać dane w formacie JSON. Jego producenci zalecają użycie do niego miernika dwukierunkowego EASTRON SDM630 Modbus
na Ali wyglądem ten sam bez logo producenta SMD630
.
image
Jak widać na powyższym zdjęciu z artykułu o integracji z domoticzem licznik ma M w prostokącie o której pisze @macek.

Tu jest dyskusja na temat integracji modbus na bazie wspomnianego licznika z home asistantem.

1 polubienie

@Marcin_Domański jak dla mnie urządzenie spełnia wszystkie moje wymagania (a nawet więcej), w dodatku mam komplet informacji co, jak i gdzie :slight_smile:, dziękuje, zasłużony “like”.

Dasz znać jak to zintegrujesz i będzie działać ?

Powiem wam że taki “komplecik” w obecnej dobie szybkiego rozrostu “sąsiedzkiej fotowoltaiki” jest bardzo uzasadniony.
Jeśli dać wiarę przedstawionym w tym video informacją o negatywnych skutkach sztucznie zawyżanego napięcia w sieci elektro-energetycznej, to może się okazać że żywotność sprzętów elektronicznych w naszych domach zostanie mocno skrócona. Jeśli ktoś ma jego dużo, to może być finansowo dotkliwy skutek uboczny “zielonej energii”.
Ja tego blogera szanuje za jego praktyczne podejście do tematu i mówienie jak jest - na przykładzie obserwacji posiadanej przez niego instalacji fotowoltaicznej i prowadzonych doświadczeń.

Widzialem ten filmik już wcześniej, techniczne i teoria jest OK, zgadza się z tym co uczą w technikach i na studiach. Z tą mocą bierną w typowym gospodarstwie domowym to bez obaw, nie odczujesz tego. Masz Tasmota to możesz po obserwować współczynnik “cosinus fi”, moc bierną. A pamiętasz jak wróżono szybki koniec urządzeń po akcji podwyższania w polskiej sieci napięcia z 220V na 230V? Rozeszło się po kościach :slight_smile:.

1 polubienie

Tylko zauważ, że nowe urządzenia już są na 230V konstruowane, a wartości szczytowe wg. instrukcji to zazwyczaj 240V - co się ma nijak do naszej normy 230±10%
Przez kilka lat “serwisowałem” odkurzacze centralne jako doradca techniczny u jednego dystrybutora. Miałem kilku stałych klientów u których paliły się najczęściej warystory na sterownikach w odkurzaczach. Z ich relacji wynikało że inne urządzenia jak rekuperacja czy pompy ciepła też miały u nich ciągłe awarie sterowników i to wszystko zazwyczaj się działo w okolicach maja/czerwca.
Wtedy jeszcze tego nie wiedziałem, ale zawsze się dziwiłem czemu przy pomiarach napięcia oscylowało ono w okolicach 246V, ale dajmy temu spokój bo się robi niezły off-topic :grin:

Kolejny licznik energii elektrycznej Eastron sdm72d-m.

Ale SDM72-M Nie pokazuje prądu i napięcia dla każdej z faz, tylko sumarycznie i to tylko moc chwilową oraz oczywiście zużycie ale z dokładnością do 1 kWh. SDM630 z tego co widzę również nie pokazuje osobno dla każdej fazy, również jedynie sumarycznie. Jeśli zależy Ci na każdej fazie osobno, wydaje mi się, że wtedy 3xjednofazowe liczniki EASTRONA. Tylko musisz pamiętać o zmianie adresu na dwóch z trzech liczników.

Edit: SDM630 spełni twoje oczekiwania, pokazuje parametry dla każdej z faz.

A ktoś integrował już SDM630 do HA ?
Jak to zrobić. Najlepiej by było jakoś po wifi. Jakieś ESP czy coś

Integrowałem Eastron SDM72D-M więc mogę pomóc. RS485-USB. Jeśli takie rozwiązanie Cię nie satysfakcjonuje mogę spróbować poszukać czegoś pod ESP i potestować na moim SDM72D-M.

1 polubienie

Na USB mi nie pasuje ponieważ raspberry mam z 35m od miejsca gdzie chce zamontować licznik.
Najlepiej chciałbym ESP po WIFi. Ewentualnie przewód ethernet

Byłbym bardzo wdzięczny jak być potestował :slight_smile:

Zerknę na to w weekend. Widzę, że esphome obsługuje PZEM z obsługą modbusa, więc jest do czego nawiązać :slight_smile:

1 polubienie

I jak udało się coś ? :slight_smile:

Panowie, montowałem pompe ciepła u siebie i chciałem ją mierzyć. Okazało się, że trzeba było rozdzielić jednostke wew i zew na 2 osobne fazy, bo potrafiła brać prawie 7kw chwilowo, na dwóch fazach mam teraz ociązenie po 3-3,5kw na fazę. Wziąłem 2szt sonoff pow r2, wgrałem tasmotę, zamontowałem na obydwu fazach zasilania pompy i pięknie pokazuje wszystkie parametry napięcia, obciążenia, konsumpcje itp, a dzięki template, łatwo można zesumować parametry i pokazać je jako jedno urządzenie

1 sonoff pow R2 - max 3500watt 16A, ale spokojnie daję rade przez 5-10 minut 6000Watt i 29A, tyle zobaczyłem zanim wywaliło mi bezpiecznik B16A, w sonoffie przekaźnik trochę się zagrzał. Obecnie zalutowałem przekaźnik na stałe, bo włącznika mi nie potrzeba, więc myślę że 20A to spokojnie może po nim latać, bo to był najsłabszy element na płytce.

Oczywiście zworka to min 2,5mm² ?

Nie wygląda na 2,5mm², nie ważne ile, zdecydowanie odradzam takie użytkowanie urządzeń.

2,5mm, zwróciłem na to uwagę