Integracja DHT Sensor

Witam, chciałbym podłączyć do mojego HA czujnik temperatury zgodnie z tą integracją DHT Sensor - Home Assistant (home-assistant.io). HA postawione na RPI4 B. Problem pojawia się przy próbie instalacji biblioteki: “sudo apt install libgpiod2”. Niestety linux nie jest moją mocną stroną więc proszę o wyrozumiałość i pomoc :slight_smile:

dht

System Health

version core-2021.9.7
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.9.7
os_name Linux
os_version 5.10.17-v8
arch aarch64
timezone Europe/Warsaw
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
Github API Calls Remaining 4902
Installed Version 1.15.2
Stage running
Available Repositories 879
Installed Repositories 3
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 6.4
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2021.09.4
docker_version 20.10.7
disk_total 27.7 GB
disk_used 5.8 GB
healthy true
supported true
board rpi4-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons File editor (5.3.3), Samba share (9.5.1), SSH & Web Terminal (9.0.1), Node-RED (10.0.0), MariaDB (2.4.0), phpMyAdmin (0.5.0)
Lovelace
dashboards 1
resources 3
views 2
mode storage

To nie jest zwykły linux, posiada tylko ograniczoną ilość komend.
Ten załączony opis dotyczy prawdopodobnie instalacji na “czystym” linuxie.

@RobinI30 rozumiem że te wersje są ograniczone ale czy da się to jakoś ogarnąć?

Być może jakbyś zrezygnował z czujnika DHT na rzecz BME680 po IC2?

Innego sposobu nie znam …ale mało wiem :slight_smile:

@Mariusz_Kuciński

Nie dasz rady - wybrałeś dystrybucję 64-bitową arm64 (aarch64) bez obsługi GPIO zamiast arm32 z wbudowaną obsługą GPIO edit - informacja nieaktualna

Chodzi o drugi link do obrazu (niezalecany)

Pozostaje zrobić snapshota zachować w bezpiecznym miejscu, zainstalować system we właściwej wersji, przywrócić snapshota i ewentualnie doinstalować addony (nie wszystkie są dostępne dla 32-bit i dlatego nie jest to wersja zalecana).

Jakkolwiek ja bym na twoim miejscu wykorzystał ESPHome i najprostszy moduł ESP jako bramkę pośredniczącą

a jeśli wolisz ten dość drogi sensor Bosch’a
to są dla niego nawet 2 integracje z ESPHome
zwykła

i taka superwypasiona z szacowaniem IAQ i VOC z użyciem biblioteki BSEC

Nie dasz rady - wybrałeś dystrybucję 64-bitową arm64 (aarch64) bez obsługi GPIO zamiast arm32 z wbudowaną obsługą GPIO

@szopen do tego RPI mam podięte 2 moduły IO Pi Plus MCP23017 - ekspander do Raspberry Pi - 32 pinów I/O Botland - Sklep dla robotyków w obecnej chwili wykorzystyję 40 pinów i wszystko śmiga.

To na razie prototyp

Prototyp czego? Niezły potworek :grin:.

Mam potrzebę ułatwienia sobie życia. Podpięte do tego będzie “duże” urządzenie z starym sterownikiem Simensa. Zamysł jest taki żebym widział stan wszystkich czujników w urządzeniu (czujniki indukcyjne). Są narażone na częste uszkodzenia a to wiąże się z wycieczka w celu określenia który padł a tak będę mógł załatwić sprawę zdalnie. Chodzi o stan wszystkich białych i czerwonych :slight_smile:

@macek wpadłem na pomysł podłączenia czujnika temperatury DHT przez Arduino uno wpiętym po usb i tę integrację Firmata - Home Assistant (home-assistant.io). Myślisz że to zadziała?

Edit: rozpatruję jeszcze taką opcję: How To Install Home Assistant On Raspbian (Raspberry Pi) – Siytek

O ile Firmata dałoby się zmusić do czytania czujnika DHT

To HA za pomocą wspomnianej integracji już chyba nie, ponieważ operuje ona bezpośrednio na pinach arduino.

Jak już decydujesz się stosować dodatkowe arduino to rozpatrz raczej uruchomienie MQTT i przez niego pobieraj dane w HA.

@RobinI30 chyba masz rację z MQTT i nawet jest gotowe rozwiązanie
Integracja Arduino Mega + Ethernet Shield z HA przez MQTT - Projekty - AI-Speaker
będę musiał tylko dokupić nakładkę Ethernet

1 polubienie

Jeżeli chodzi o Arduino to pomagałem na forum w integracji MySensors z HA (MySensors - Home Assistant), poszukaj na forum po “mysensors”. Poczytaj także o Bramka MySensors.

1 polubienie

Najwyraźniej coś się zmieniło przez ostatni rok (a może i nieco dawniej?) - 64-bitowa wersja HassOS (obecnie HAOS) nie miała obsługi GPIO co najmniej długo.

1 polubienie

@macek najwyraźniej HA się rozwija :slight_smile: