Bramka MySensors

Cześć,

Inteligentny dom możesz zbudować także na rozwiązaniu przewodowym korzystając np. MySensors:

MySensors is an open source hardware and software community focusing on do-it-yourself home automation and Internet of Things.

Bez problemu zintegrujesz to z Home Assistant, szczegóły integracji dostępne są pod linkiem https://www.home-assistant.io/integrations/mysensors/.

Rozwiązania wykorzystujące MySensors oferuje m.in.

Efekt końcowy może wygladać jak na zdjęciu [zdjęcie pochodzi z Redirecting...]:

Krótko co jest na zdjęciu:

  • na środku bramka MySensors oparta na ARDUINO MEGA R3 ATmega2560 podłączona po USB do np. Home Assistant
  • na drzwiach od góry: 2x moduł 8-kanałowy przekaźnika półprzewodnikowego SSR, moduł przekaźników - 4 kanały z optoizolacją, przekaźnik półprzewodnikow SSR dużej mocy, H801 RGBW sterownik WiFi do LED
  • wszystkie kable zasilące oświetlenie i kable z wyłącznik schodzą się do rozdzielni (połaczenie w gwiazdę) i są zakończone na tzw. “zugach” (złączka szynowa), dzięki czemu w każdym momencie można wrócić do tradycyjnej instalacji sterowania w domu.
2 polubienia

Pewnie fajna zabawa ale już widzę moją rozmowę z żoną że zaczynam kucie ścian ;))

1 polubienie

hej,

czy ktoś z Was korzysta z tego rozwiązania?

ile przekaźników obsługuije ta bramka?

pozdr

Mam wrażenie, że masz “na gorąco” “100 pytań do” a przecież wystarczy przeczytać co jest wykorzystywane w tej bramce, dokładnie ARDUINO MEGA R3 ATmega2560 (Arduino Mega 2560 Rev3 - A000067 Sklep Botland), które posiada “54 cyfrowych wejść/wyjść z czego 15 można wykorzystać jako kanały PWM, 16 wejść analogowych oraz popularne interfejsy komunikacyjne” a to wystarczająca informacja żeby oszacować ile przekaźników może obsłużyć ta bramka, w mojej opinii ~40 sztuk. Na przedstawionym rysunku jest podłączonych 20 przekaźników.

Dobrze to wygląda, a powiedz jak wygląda sprawa z zakłóceniami? Arduino nie łapie czegoś na wejściach i nie załącza obwodów wyjściowych?

Zbudowałem instalację w mieszkaniu podobną do tej ze zdjęcia, może ciut bardziej zaawansowaną (np. własne HW/SW tj.: dimmery led, czujniki zalania, rozpoznawanie kto z domowników jest obecny, drivery dla rolet, i wiele wiele innych) i bez półśrodków - w ścianach idą skrętki, nie ma odwrotu do dawnej instalacji :wink:

Funkcjonalnie moja instalacja nie odstaje od komercyjnych. Niezawodnościowo również. Zakłóceń w Arduinach nie ma.

Zrezygnowałem z tych SSR chińskich. Działały świetnie, nie miałem zastrzeżeń do ich działania, ale nie posiadają one znaku CE. Miałoby to znaczenie w przypadku pożaru spowodowanego przepięciem (przez cokolwiek), ponieważ ubezpieczyciel mógłby potraktować to jako argument za wyłączeniem swojej odpowiedzialności.

W zamian wstawiłem przekaźniki interfejsowe z Relpolu. Pomiędzy arduino i przekaźniki wstawiłem „pudełko pośrednie”, które przerzuca 5v sygnał na 12v sterowanie przekaźnikami.

Czyli nie pozostaje nic tylko mieszkać tam do końca życia i w razie “W” poszukać klona siebie, oczywiście wcale nie neguję takiego rozwiązania bo każdy robi ja uważa. Brawo TY za całość rozwiązania.

Nie ma w ofercie Relpolu przekaźników na 5V? bo naprawdę mają spory wybór przekaźników. Zastosowałeś przekaźniki miniaturowe w gniazdach? Zastanawiam się nad gniazdami push-in https://www.relpol.pl/Produkty/Nowosci/Nowe-gniazda-w-technologii-Push-in-NOWOSC

Nie do końca, to spojrzenie B&W.

Co do przekaźników… Pamiętajmy, że to tylko Arduino :wink: Moja instalacja obsługuje kilkadziesiąt sygnałów wejściowych i sporą liczbę wyjść (w ubogiej wersji 16). Nie ma opcji, by Arduino uciągnęło wiele przekaźników 5V, a instalacja ma być niezawodna, nic się nie palić/ grzać nawet w przypadku przepięć. Arduino jest optoizolowane tam gdzie być powinno, w tym od przekaźników.

Zastosowałem takie:
https://www.relpol.pl/Produkty/Przekazniki-interfejsowe/Przekaznik-PI85-z-gniazdem-GZM80

Założenie projektu to bezpieczeństwo i pelna integracja. Stąd wszędzie mysensors i działa super. Zgranie wszystkich elementów od czujników zalania, przez światła, włączniki po sterowanie sprzętami na 433Mhz i klimatyzację trochę zajęło, ale efekt jest taki, że wszystko mam w jednej apce, a ew. budowę nowego softu opieram o działające świetnie biblioteki.

Ciągle myśle, by zrobić filmik o tym, co jest i jak to gra, ale wiadomo jak jest z czasem.