Organizacja szafki

witam wszystkich,

jestem nowy tutaj, ale HA mam już ponad 3 lata i mam problem z organizacją w szafce. Mam teraz mega plątaninę kabli, ciężko się w tym połapać - jest generalnie syf. Chcę coś z tym zrobić i proszę o porady poukładać kable, żeby było porządnie.

Jakie mam urządzenia w środku:
2 płytki - każda po 8 przekaźników do sterowania roletami
2 kolejne płytki przekaźników do sterowania oświetleniem i pompami ogrzewania
Wszystkim sterują 2 Arduino (z kablem sieciowym) jako warstwa pośrednia między przekaźnikami, a kolejką mqtt na HA.

To wszystko zamknięte w niewielkiej skrzynce - niektóre kabelki przedłużane, wszystko poplątane

Właśnie padł jeden silnik z rolet i wybija bezpieczniki - być może coś jeszcze poszło - nie wiem, ale jak otwarłem tą szafkę po 3 latach to po prostu jestem biały jak ściana jaki tam jest bałagan.

Myślałem, żeby kupić drugą skrzynkę - nawet natynkową, powiesić obok i jakoś to porozkładać ładnie (np. jedna skrzynka z rzeczami na 5V - arduino, druga na 230V - przekaźniki, bezpiecznik).
Ale jak to się robi - jakie przewody stosować, jak w czysty sposób przedłużyć około 25x2 kabli.

w ogóle jak do przekaźników takiego typu jak poniżej podłączyć przewody, żeby to się jakoś prezentowało:

a może są odpowiedniki tych przekaźników z innymi wyprowadzeniami?

Ma ktoś z Was doświadczenie jak to powinno być zorganizowane?

pozdrawiam

Chińczyk na filmiku z tamtego posta

robi to w miarę rozsądnie, zasadniczo jednak się powinno prowadzić okablowanie niskonapięciowe osobno od tego pracującego z napięciem sieciowym (zwyczajowo wiązki się prowadzi minimum 10cm od siebie - to chyba wynika z jakiejś starej normy).

“Wyciąg” z (nie wiem czy) aktualnych norm masz np. tam:
http://www.egs.com.pl/drupal/Kable%20sygnałowe%20i%20zasilające

A może tak Bramka MySensors.

ładnie to wygląda - popatrzę, przeanalizuję koszty i wezmę się do roboty :slight_smile:

powiedzcie jeszcze w jaki sposób ładnie przedłużyć przewody + zrobić ich opisy. Obecnie w rozdzielni ze ściany wychodzi około 30 przewodów (linka, 0.5 dla 5V i 1.5 dla 230V) - ale żeby to przerobić to musiałbym zidentyfikować na nowo i przedłużyć przewody robiąc od razu ich opisy.
Przecież niebędę tego łączył kostkami albo jakimś vago tylko coś ładniejszego.

Nie używam osobiście ale do ~230V może być Wago Złączki listwowe, do skrętki może rozwiązania firmy EasySwitch ES-8 Patch Panel – EasySwitch.pl.

mySensors integruje się z HA poprzez MQTT?

Tak, wystarczy spojrzeć do dokumentacji Building a MQTT Gateway | MySensors - Create your own Connected Home Experience albo poszukać na forum, tylko proszę Cię nie kontynuj pytań odnośnie MySensors w tym wątku, który dotyczy “Organizacja szafki”.

hej,

dzięki - jestem już po większości przeróbek i wygląda to nieźle. EasySwitch jest naprawde nieźle przemyślane!

Mam problem z jedną rzeczą. W jaki sposób zrobić połączenia sterowania do przekaźników 5V. Tam wystają goldpiny. Zrobiłem sobie wtyczki z wykorzystaniem takich gniazd: https://allegro.pl/oferta/gniazdo-na-kabel-goldpin-10pin-bls-10-10szt-7574104595

ale niestety one są bardzo niepewne - tzn. na 10 kabli, zazwyczaj 1-2 nie mają połączenia, wystarczy wtyczkę lekko poruszyć i wszystko miga, przkaźniki szaleją.
Czy jest jakiś lepszy sposób na połączenie do goldpinów niż za pomocą takiej wtyczki?

W przypadku SSR, które stosuje do świateł nie ma problemu - bo tutaj są zarówno wyjścia na goldpiny, jak i zakręcane na śrubkę, co znacznie ułatwia montaż.

z góry dzięki za porade jak się z tymi goldpinami porządnie połączyć.

pozdr

Co ostatecznie kupiłeś z EasySwitch?

ES-1.06 Arduino DIN Board Ethernet W5100 → 2 sztuki, bo mam 2 Arduino Mega

Przylutuj na śrubowe złączki z rastrem 2,54mm

https://allegro.pl/oferta/zlacze-listwa-zaciskowa-10-pin-2-54mm-ak-ark-10pin-8434522835

Dzieki, to na pewno będzie pasowało?
W jakimś sklepie pytałem o coś podobnego to odpisali ze nie…

Ale spróbuje :slight_smile: