Integracja falownika solplanet z Home Assistant

Witam
Jestem na etapie wyboru falownika do swojej instalacji.
Wstępnie wybór padł na solplanet.
Czy udało się komuś odczytywać z w/w falowników danych przez HA?
Jeśli tak to w jaki sposób?

Ewentualnie może jakieś inne falowniki są które świetnie dogadują się z HA ?

Mam Fronius i ma wg. mnie świetną integrację z HA.

Ten falownik chyba ma jakaś oficjalną integrację z HA.
Ale cena kurde masakra. Za falownik 20kw 13 tys :confused:

Drogi ale podobno NIEZAWODNY.
Piszę podobno bo mam go dopiero od niespełna miesiąca.
Sam soft w nim i obsługa z telefonu jest TRAGICZNA. Apka na Androida to tak naprawdę strona www przeniesiona z peceta i nie zoptymalizowana pod urządzenia mobilne. Ogólnie DRAMAT. Ale integracja z HA zrobiona b. dobrze.

Ja chyba zrobię tak że jak nie znajdę odpowiedniego falownika to po prostu podłączę jakiś licznik z którego dane się da wyciągnąć i na tym poprzestanę. Najważniejsze żeby mieć ilość kWh pobranych z sieci i wyprodukowanych :slight_smile:

Tylko czy znajdziesz taki licznik z ktorego to odczytasz? Liczniki dwukierunkowe od dystrybutora raczej mają tylko jedną diodę liczącą impulsy.

Nie dobieraj falownika pod kątem integracji, kup dobry (najlepszy) na jaki Cię stać.
“To nie są tanie rzeczy” i inwestycja jest na lata.

Jeśli będzie potrzeba, to znajdziesz taki licznik z którego da się odczytać.
Na razie nie zaprzątaj tym sobie głowy.
Ja mam Sofar Solar, pracuje dwa lata bez problemu. Pomimo tego, że ma różne opinie.

Pewnie są jakieś takie, tylko drogie raczej. Dużo ludzi pisze o SDM630, ale nie miałem styczności.

Masz dużo racji w tym, integracja to tylko integracja. Teraz stoję przed wyborem i chciałbym się rozeznać. Każdy falownik widzę który może się dobrze integrować jest drogi. Ale jak pójdę w kierunku falownika który działa z HA to co otrzymam? Tylko wykresy z falownika odnoście wyprodukowanej mocy. Nie będę widział ile zużyłem w domu więc chyba najlepszym rozwiązaniem by było kupić jakiś licznik z którego uda się dane zaciągnąć.

Wystarczy, że falownik będzie miał modbus ( chyba nie ma takie go, który by nie miał?).

… ze względu na sposób podłączenia do sieci nie ma również takiego który by znał zużycie na potrzeby własne lub export do sieci.
Do tego wymagany jest osobny licznik, tak SDM630 w zupełności wystarcza.
Nie ekscytuj się również apkami i portalami chmurowymi - pocieszysz się trochę a później nie zajrzysz.
Tak czy siak, wszystko na końcu zweryfikuje rachunek z “elektrowni”.

To tak jakbyś szukał samochodu pod kątem sparowania z Nokią 3310 :slight_smile:

1 polubienie

No zgadza się :slight_smile:
Dlatego chyba oleje sprawę i pojdę po ten licznik tylko drogi trochę :slight_smile: Ale lepiej takie rozwiązanie niż falownik za 12 tys :slight_smile:

Nie wiem jakiego masz operatora sieciowego, ale jak zadbasz to możesz mieć licznik ze zdalnym odczytem. Po instalacji solarów będą Ci zmieniać licznik na dwukierunkowy.

Dostałem od tauronu ostatnio licznik dwu kierunkowy. Niestety nie ma wyjścia na podłączenie czekolowiek krócz czujnika diody :slight_smile: Ale jak dojdzie produkcja to dioda chyba na nic się zda.
A znów odczyt zdalny przez elicznik średnio działa. Przykładowo pełne dane z dnia dzisiejszego będa w elicznik jutro kolo godz 20. I tak z dnia na dzień. Jeszcze czasem nie chce pobrać danych bo na elicznik wyskakuje info że za często się HA loguje do nich :slight_smile:

Sprawdź czy Twój licznik posiada

Wtedy odczytasz radiowo.
Jeśli na Twoim koncie przy liczniku masz “Aktywuj HAN.” to masz możliwość.
W przeciwnym przypadku licznik jest bez HAN

Znam ten ból… na czas gdy coś robisz w HA wyłączaj integrację Tauron. Częste restarty HA powodują blokadą… gdy nic nie robisz to pracuje długo.

Licznik Eastron SDM630 Modbus V2 - licznik dwukierunkowy, 3 fazowy, z certyfikatem MID, z obsługą Modbus - za 490 zł to napewno nie jest drogo. A ile wyobrażałeś sobie dać za takie funkcjonalności? Jeżeli drogo to kup 3 liczniki jednofazowe, dwukierunkowe ale gwarantuję, napewno nie będzie taniej i łatwiej :wink:.
Też jestem posiadaczem tego licznika (zależało mi także aby nie zajmował za dużo miejsca w rodzielnicy), na razie czeka na testy ale nic lepszego w tych pieniądzach nie znajdziesz.

U mnie zazwyczaj jest tak że jeśli jest coś co mogę mieć aby mi to usprawniło życię, a nie mam na ty wpłytu to nigdy nie jest tak jak u innych :smiley: Standardowo nie mam czegoś takiego :slight_smile:

Maciek, a takie cos ? :smiley:
https://allegro.pl/oferta/licznik-energii-trojfazowy-dwukierunkowy-3faz-100a-11564642398

Nie spełnia wymagań dyrektywy MID (Measuring Instruments Directive), ja takie liczniki od razu skreślam. Licznik kupuję się “na lata”, wołałem dołożyć i mieć licznik a nie “monitor energii elektrycznej”.
Napewno rozwiązanie z Modbus jest droższe niż licznik z Wi-Fi bo trzeba dokupic jeszcze porządny konwerter Modbus RTU ale coś za coś.

Mógłbym polecić jakieś rozwiązanie?

O co dokładnie pytasz? Raczej robi się off-topic, odchodzimy od tematu integracji falownika solplanet z Home Assistant.

Kto bogatemu zabroni :slight_smile: … a nawet z taką armatą rachunku nie podważysz

Przepraszam nie napisałem co mam dokładnie mam na myśli.
Wydaje mi się (z naszej rozmowy) że korzystasz z SDM630, jednak do tego potrzebny jest chyba dobry konwerter na usb. Czy mógłbyś coś polecić?

Teoretycznie wątek powiązany jeden z drugim, bo jak ktoś będzie szukał rozwiązania do solplanet w tym wątku dojdzie do wniosku że nie ma i będzie szukał licznika z modbusem :slight_smile: