Integracja falownika solplanet z Home Assistant

I tu się niestety się mylisz, kupuję również używane rzeczy do smart domu, wszystko rzetelnie opisuję na forum. Po prostu dobrze analizuję wydawane pieniądze żeby potem nie było skąpy dwa razy traci :wink:.

A taki ze zdalnym odczytem można łatwo zintegrować z HA? Mam takie w firmie ale one mają własny SIM i łączą się z internetem po GSM.

Jeszcze się nie zdecydowałem, napewno będzie to na szynę DIN w rozdzielnicy, poczytaj wątki:
Tani serwer portów szeregowych lub konwerter na USB (RS-232/422/485)
Konwerter USB-RS485 (który? FT232RL vs CH340) poprawne działanie i błędy w logach

mam dwa falowniki bo rozbudowywałem instalacje, oba mają integracje z HA “fabryczną”
Fronius 6kW - naprawdę dobry falownik z chłodzeniem wentylatorami i rozbudowaną integracją, poza siecią WIFI i LAN ma też modbus po RS485 i TCP oraz wystawia dane po JSON, apka na tel (android) pokazuje podstawowe dane produkcji ale też np parametry sieci elektrycznej. Dla mnie przydatny jest też port S0 pozwalający na podstawową współpracę z prawie wszystkimi modelami liczników energii gdzie ich wskazania są widoczne i zintegrowane z aplikacją i uwzględniane też w integracji.
Ja swój licznik 3 fazowy mam wpięty pomiędzy przyłączem z PV a domem, jest jednokierunkowy i liczy zużycie w domu, dwa kabelki i Fronius odbiera impulsy zużycia (port S0 “nadaje” tak samo jak miga dioda).Minusem jest że apka Froniusa daje szczegółowe dane zużycia do 3 dni wstecz (pełna charakterystyka chwilowa), dane zbiorcze dobowe, miesięczne, roczne i od uruchomienia są dostępne bez ograniczeń, te chwilowe też ale trzeba zapłacić roczny abonament za konto premium.

Drugi falownik to SMA 4kW, też dobry i trwały ale z pasywnym chłodzeniem, wifi + lan, w sumie niem wiem czy ma modbus RS485 ale ma TCP. Nie ma portu S0 i apka też pokazuje podstawowe dane o produkcji. Co do JSON to nie rozeznawałem tematu, jest “fabryczna” integracja z HA ale czy po modbus TCP czy po JSON to nie wiem.

Oba te falowniki są realnie europejskiej produkcji

W sumie większość markowych falowników powinno mieć przyzwoitą integrację po modbus tcp bo te falowniki mają zaimplementowany protokół modbus Sun Spec który jest protokołem dedykowanym dla urządzeń PV.

Nie przywiązuj się tak do tych aplikacji, po kilku dniach tygodniach nie będziesz już się tymi kW ekscytował, wystarczy ci integracja, domownicy wyrobią sobie nawyk wykorzystywania własnej energii patrząc za okno a nie na wskazania, albo ustawiając czas pracy pralki/zmywarki w oparciu o poranne niebo czy prognozę.

Mój licznik to krajowy LE-03MP z modbus RS485 i monitorem parametrów sieci dla każdej z faz, używka za kilkadziesiąt złotych. Na razie nadaje do Froniusa po S0 bo integracja po modbus w fazie prób i błędów, niby coś w HA czytam ale wartości mam 0 albo xxE17 :slight_smile:

Cześć, nie wiem czy sie na niego zdecydowałęśu siebie ostatecznie zrobiłem przez odczyt zawartości web serwera falownika a potem dodany w utility meter

- platform: command_line 
    name: "energia_pv" 
    command: "curl http://192.168.100.79/home.cgi | sed -n 12p" #ODCZYTUJE PLIK TEKSTOWY I WYCIAGA 12 WIERSZ - BO ZRÓDŁO JEST W WIERSZACH
    unit_of_measurement: 'kWh'
    scan_interval: 20


  - platform: command_line 
    name: "moc_pv" 
    command: "curl http://192.168.100.79/home.cgi | sed -n 11p"
    unit_of_measurement: 'W'      

    scan_interval: 20

1 polubienie

Ostatecznie poszedłem w sofar bo nie znalazłem nic dot.tego.

Witajcie!

Mam falownik Solplanet ASW 4000-T i myślę, jakby go podpiąć do HA. Póki co mam podgląd przez aplikację do danych wysyłanych przez falownik do chmury AISWEI Cloud, ale to mało koszerne :slight_smile:

Na razie przyjrzałem się falownikowi i ma gniazdo oznaczone COM1. Spodziewałbym się tutaj jakiegoś RS485, ale na razie nie odkręcałem złącza, bo nie udało mi się póki co znaleźć czegoś o tym złączu konkretnego. Docelowo planuję podpiąć to do Wemos/Tasmoty.

Więc pytanie bardzo ogólne - czy ktoś z Was przerabiał ten temat?

z suportu Solplanet miałem informacje, że wersje nowe T maja 2x port modbus jeden do modułu wifi drugi wolny - oba wyprowadzone na zewnątrz., ale szczegółów nie znam, bo…
Poprzedni model TLC z wyświetlaczem , który posiadam ja niestety ma jeden port, który do tego nie jest wyprowadzony na obudowę falownika. .Dane wędrują do chmury (wewnętrznym modułem com box z wyprowadzoną antena wifi i port LAN) albo mogą być wykorzystane do lokalnej komunikacji - ale jakos trzeba sobie samemu wyprowadzic.

Witam serdecznie. O to jak poradziłem sobie z podłączeniem Solplanet ASW_10K-LT-G2 do HA. Chcę w ten sposób pomóc. Trzeba zmienić swoje ip falownika i nr SZXXXXXXXXXXXX.

  - platform: rest
    resource: http://192.168.33.111:8484/getdevdata.cgi?device=2&sn=SZXXXXXXXXXXX
    scan_interval: "00:00:10"
    name: SP10KW Moc
    value_template: "{{ value_json.pac | float / 1000 | round(2) }}"
    unit_of_measurement: "kW"
  - platform: rest
    resource: http://192.168.33.111:8484/getdevdata.cgi?device=2&sn=SZXXXXXXXXXXX
    scan_interval: "00:01:00"
    name: SP10KW Suma
    device_class: energy
    state_class: total_increasing
    value_template: "{{ value_json.eto | float / 10}}"
    unit_of_measurement: "kWh"
  - platform: rest
    resource: http://192.168.33.111:8484/getdevdata.cgi?device=2&sn=SZXXXXXXXXXXX
    scan_interval: "00:01:00"
    name: SP10KW Dziś
    device_class: energy
    state_class: total_increasing
    value_template: "{{ value_json.etd | float / 10}}"
    unit_of_measurement: "kWh"
  - platform: rest
    resource: http://192.168.33.111:8484/getdevdata.cgi?device=2&sn=SZXXXXXXXXXXX
    scan_interval: "00:01:00"
    name: SP10KW Temp
    value_template: "{{ value_json.tmp | float / 10}}"
    unit_of_measurement: "°C"
  - platform: rest
    resource: http://192.168.33.111:8484/getdevdata.cgi?device=2&sn=SZXXXXXXXXXXX
    scan_interval: "00:00:10"
    name: SP10KW
    json_attributes:
      - flg
      - tim
      - pac
      - etd
      - hto
      - eto
      - vac
      - tmp
      - iac
      - vpv
      - ipv
      - fac
      - err
    value_template: "{{ value_json.flg}}"
    
    
  - platform: template
    sensors:
      falownik_vac3:
        friendly_name: "SP10KW ACF3-V"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'vac')[0] | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "V"
      falownik_vac1:
        friendly_name: "SP10KW ACF1-V"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'vac')[1] | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "V"
      falownik_vac2:
        friendly_name: "SP10KW ACF2-V"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'vac')[2] | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "V"
      falownik_iac3:
        friendly_name: "SP10KW ACF3-A"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'iac')[0] | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "A"
      falownik_iac1:
        friendly_name: "SP10KW ACF1-A"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'iac')[1] | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "A"
      falownik_iac2:
        friendly_name: "SP10KW ACF2-A"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'iac')[2] | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "A"
      falownik_vpv1:
        friendly_name: "SP10KW PV1-V"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'vpv')[0] | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "V"
      falownik_vpv2:
        friendly_name: "SP10KW PV2-V"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'vpv')[1] | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "V"
      falownik_ipv1:
        friendly_name: "SP10KW PV1-A"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'ipv')[0] | float(0) / 100)}}"
        unit_of_measurement: "A"
      falownik_ipv2:
        friendly_name: "SP10KW PV2-A"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'ipv')[1] | float(0) / 100)}}"
        unit_of_measurement: "A"
      falownik_hto:
        friendly_name: "SP10KW Czas Pracy"
        value_template: "{{ (state_attr('sensor.sp10kw', 'hto') | float(0) / 10)}}"
        unit_of_measurement: "h"
      falownik_err:
        friendly_name: "SP10KW Awaria"
        value_template: "{{ state_attr('sensor.sp10kw', 'err') }}"
        unit_of_measurement: ""
2 polubienia

Wielkie dzięki, dokładnie o to mi chodziło! Działa świetnie :slight_smile:

Super chlopy ja mám tiež 10KW a rad by som to pridal do asistenta ale nezma jak? [quote=“Maurycy, post:30, topic:4333, full:true”]
Wielkie dzięki, dokładnie o to mi chodziło! Działa świetnie :slight_smile:


[/quote]

Ahoj Matej!
Musisz dowiedzieć się jakie IP ma Twój falownik (wiesz jak?) a potem zrobić kopiuj-wklej konfigurację opisaną tutaj: Integracja falownika solplanet z Home Assistant - #29 przez Mirosław_Kozieł tylko zmień IP.

@Mirosław_Kozieł - mam jeszcze pytania dwa:

  • czy kolejność faz przy odczycie i dekodowaniu jest prawidłowa? Bo vac3 pobierany jest z [0], vac1 z [1] a vac2 z [2], czyli faza trzecia, pierwsza, druga. Nie powinno być pierwsza-druga-trzecia?
  • w moim przypadku falownik przy braku słońca wyłącza się i adres IP jest niedostępny, a co za tym idzie sensory stają się niedostępna więc i encje są niedostępne. Jak zrobić, aby w przypadku niedostępności adresu IP/sensora encja zwracała “0”? Przerobiłem sporo znalezionych rozwiązań, ale albo coś składnia się sypie albo nie działa…

Witam serdecznie.
Jeśli chodzi o kolejność faz to mam tak zrobione aby zgadzały sie z moim układem. Czyli licznikiem fazami na grzalkach itd. Mysle że to problem wynikający z zamiany okablowania we wtyczce do falownika. Mozesz ustawić swoją kolejność przypisując 0 1 2. W sumie nie miało by to znaczenia gdyby nie był problem ze zbyt wysokim napięciem na sieci i jego monitorowanie.
Natomiast również szukałem jak to zrobic aby nie wyrzucało w nocy jak falownik jest wyłączony. Tylko jedno rozwiązanie mi działa użycie pomocnika min max srednia i ostania znana wartość. Przepuszczasz przez pomocnika dany sensor. Tworzysz nowy zaznaczajac “Most recently updated”. Jest widoczny caly czas ale gdy zrestartujesz system rowniez staje sie niedostępny.

Ja som glupy ja neviem kde to mam skopirovat ani google mi nepomohol :smiley:

1 polubienie

Damy radę :slight_smile:
Tam gdzie masz instalację HA, tam masz główny plik konfiguracyjny o nazwie configuration.yaml
W tym pliku zrób taki wpis:

sensor pv: !include custom_config/pv.yaml

Teraz w głównym katalogu HA zrób katalog o nazwie custom_config, a w tym katalogu plik o nazwie pv.yaml,a w pliku wklej 1:1 jak jest w tym poście. I tylko zmień IP na IP swojego falownika.

Zapisz plik, zrestartuj HA i już :slight_smile:

4 polubienia

a skąd ten numer portu?
Z tego co widzę przynajmniej w serii TLC jak u mnie jest tylko otwarty 80

Jeśli używasz aplikacji Aiswei to masz tam tryb sieci lokalnej. Skanujesz urządzenie i wyświetla sie tam adres z którego pobiera dane. Ja używałem apki Matlog do wykrycia linku z jakim apka Aiswei sie łączy. Chyba ze to zeversolar to moze http://192.168.1.1/home.cgi zmien ip.na swoje falownika.

Ok, liczylem ze mozna cos wiecej. Kilkanpostow wyżej pisamem jak to mam zrobione.
Pod mim home.cgi są tylko 3 dane odświeżane co 20sek…
Te Solplanet to chybar 1:1 zever. Jak padł mi Modul Wi-Fi to dostalem drugi z Instrukcja montażu w zeverze


A używasz tej aplikacji zevercloud. Tam masz point to point. Powinni byc więcej parametrów online.

Aiswei ma swoje aplikacje aiswei i solplanet obie działają ale wspomniany tryb lokalny w aiswei nigdy nic przy skanowaniu nie odnalazł.