Integracja Fronius Symo z licznikiem SO zakładka Energia produkcja i zużycie

Po podłączeniu HA do falownika mam kilkanaście encji, ale interesuje mnie ta z bieżącym zużyciem z falownika Fronius (do falownika podłączyłem licznik SO ( czyli licznik impulsów ) ) encja to [sensor.power_real_fronius_meter_0_…] oraz drugą pokazującą podobne wskazania (sensor.power_load_fronius_power_flow_0_…) jak z tych encji zrobić licznik “total” który będę mógł użyć w zakładce energia “Użycie energii z sieci” przy pomocy którego będę widział aktualne zapotrzebowanie mojego domu na prąd . Licznik podłączony w linii w głównej magistrali zasilania przed falownikiem wiec liczy całkowite zużycie w domu.

Na podstawie integracji domyślnej będzie przekłamywać (odpytuje falownik co ok 60s), najlepiej dodać integrację z HACS i ustawić 5s.
Ja dodatkowo zmieniłem znak na “+”

template:
    sensor:
    - name: "Pobierana Moc"
      unique_id: "sensor.pobierana_moc"
      icon: "mdi:flash"
      unit_of_measurement: "W"
      state: >
        {% set P = states('sensor.fronius_house_load') | float(0) | abs  | round(2) %}
        {{ P }}
sensor:
  - platform: integration
    source: sensor.pobierana_moc
    name: energia_pobrana
    unit_prefix: k
    round: 2
utility_meter:
  zuzycie_godzina:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: hourly
  zuzycie_dzien:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: daily
  zuzycie_miesiac:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: monthly
  zuzycie_rok:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: yearly

PS: Aby Ci licznik prawidłowo liczył to nie powinien być wpięty w głównej magistrali zasilania, a jako zużycie - czyli falownik powinien być przed tym licznikiem, a jedynie zużycie domu na tym liczniku - według tego schematu licznik pierwotny.

Super liczniki działają,

Co do licznika źle się wyraziłem , licznik mam wpięty dokładnie jak na schemacie jako licznik pierwotny, przed falownikiem od strony odbiorników miałem na myśli :slight_smile:
Dziękuje i polecam używać innym użytkownikom Froniusa

Edit:

Skoro liczniki już działają teraz trzeba wykonać następny krok: Home Assistant w panelu energia nie robi automatycznie dodawania - odejmowania energii pobranej czy wysłanej do operatora, wiec trzeba za niego odrobić prace :slight_smile: Moj pomysł jest taki : należy stworzyć automatyzację która na podstawie sumy godzinowej ( operatorzy energii rozliczają PV w cyklach godzinowych ) wyśle wynik do czujnika " Produkcja oddana do sieci energetycznej" jeśli wynik zużycia i produkcji jest dodatni lub " Pobranie energii z sieci energetycznej" jeśli wynik SUMY jest ujemny, stworzyć takie czujniki które będzie można użyć w panelu Energia. Widziałem wątek o rozpisaniu PV dla Taurona na podstawie Shelly 3EM ale to inna para kaloszy. Czy ktoś już próbował takiego rozwiązania może coś przegapiłem na forum.

Jak sobie poradziliście z karta energy? Czy faktycznie tylko integracja z HACS ma tutaj sens skoro i tak brane sa wartości total dla wszystkich danych wejściowych? Możecie podrzucić swoje konfiguracje?

Witam, możesz opisać dokładniej temat dla laika. Co zrobić z podanym kodem , do jakiego pliku go zapisać, do jakiego katalogu wrzucić plik, co oznacza dodać integrację z HACS, przepraszam za kłopotliwe pytania , ale HA mam od 3 dni poinstalowałem wszystkie potrzebne dodatki i staram sie pospinać to co potrzebuję.

@maciejd
Przepraszam, to pewnie zabrzmi demotywująco, ale po 3 dniach używania HA, to rzucasz się z siekierą na Słońce, to jest temat dla zaawansowanych użytkowników (by nie powiedzieć “hardkorowych wyjadaczy”).

Nawet jeśli ktoś poda workflow jak na tacy, to i tak prędzej czy później będziesz miał z tym problemy do samodzielnego rozwiązania.
(Właściwie zdecydowałem się to napisać pamiętając o problemach z twoją proxmoxową instalacją, nie jest źle, bo sobie poradziłeś, ale z drugiej strony powinieneś na tym etapie przećwiczyć inne czarne scenariusze - np. zasymulować utratę zasilania i zobaczyć czy system się podniesie bez problemów, czy będziesz miał takie same kłopoty jak ostatnio i zrób to mając aktualne backupy póki instalacja jest wciąż “pusta”. Mam pewne podejrzenia, że po powrocie zasilania router wstał później niż wystartował proxmox i uruchomił VM, być może wystarczy dodać opóźnienie w autostarcie VM? Cokolwiek by nie było rozwiązaniem, powinieneś najpierw wdrożyć rozwiązania mające na celu utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności instalacji, zanim przejdziesz do zaawansowanego sterowania domem przez taką instalację…).

HACS sam w sobie jest dedykowany tylko dla zaawansowanych (bo modyfikuje działanie HA i to w sposób, który może uniemożliwić poprawne działanie) i co ciekawsze - nie zawiera żadnych Dodatków (używanie jakiejś spójnej terminologii jest koniecznością, to co instalujesz z HACS to Komponenty Niestandardowe).

Oczywiście wiele zależy od doświadczenia z wielu technicznych dziedzin, czy używania wcześniej systemów podobnych do HA - niektórym wystarczają tygodnie by się wdrożyć dostatecznie, innym to zabiera lata (widzę to po użytkownikach tego i innych forów, ba - sam mam jeszcze daleką drogę przed sobą…).

Dzięki za odpowiedź, pewnie masz rację. Co do zanikow i problemow z nimi związanych poradziłem sobie UPS`em. Do napisania postu skłoniła mnie taka sama konfiguracja instalacji PV z licznikiem SO. Mam do dashbordu Enargia dodaną energię wytwarzana przez PV i myślałem , że w prosty sposób dodam Uzycie energii z sieci.
W bardzo prosty sposób poradziłem sobie z moją druga instalacją PV, ale w offgridzie- dołożylem miernik zuzycia energii(Sonoff)na wejściu do falownika , drugi na wyjsciu i w ten sposób mam ją opomiarowaną w HA.

Idąc za ciosem - podstawa to czytanie dokumentacji (skoro poinstalowałeś już tyle, to znaczy, że jest dobrze), YAML zamieszczony wyżej przez @dar3k to fragmenty kodu do wrzucenia w configuration.yaml (oczywiście po modyfikacjach niezbędnych dla twojej instalacji i do wstawienia we właściwych sekcjach jeśli już takie posiadasz), ale…

Najpierw poczytaj dokumentację tych komponentów, które instalowałeś z HACS (uwaga, wiele dokumentacji takich komponentów zawiera też kroki potrzebne dla ręcznej instalacji - w tym kopiowanie plików w szczególne miejsca, zazwyczaj komponent dobrze dostosowany do HACS nie wymaga takich kopiowań, bo robi to proces instalacyjny HACS i wrzuca te pliki czasem w inne miejsca - dedykowane dla automatycznej instalacji).

Może dodam, że nie czytałem tej dokumentacji i nie znam komponentu, ale to powszechny błąd początkujących, że wykonują zbędne kroki tworząc sobie konflikty.

PS Off-topic:
Sam UPS wcale nie rozwiązuje problemu potencjalnej utraty zasilania (jakkolwiek jest idealnym rozwiązaniem na krótkie zaniki zasilania bądź awarie polegające na przekroczeniu poziomów dopuszczalnych napięcia)

  1. trzeba sobie opanować też sytuację krytycznego stanu rozładowania akumulatorów (nie zdarza się to u mnie często, ale przy poważnych awariach w sezonie huraganów zwykłe UPSy zazwyczaj nie są w stanie utrzymać włączonego systemu przez dłuższy czas, więc i tak trzeba być gotowym na zanik zasilania)
  2. nowe problemy wygenerują się same za jakiś czas - akumulatory AGM wytrzymują jakieś 3-4 lata pracy (raczej nie więcej, choć to też zależy od warunków i głównie temperatur w miejscu instalacji), więc trzeba monitorować ich stan

W odpowiedzi do Off-topic`a, w instalacji offgridowej mam zaadaptowany akumulator od samochodu elektrycznego 15kWh więc pkt 1 i 2 mam zalatwiony.

Wracając do tematu, chętnie poczytałbym dokumentację, ale nie moge odszukać jej nazwy, nie wiem jak ja poszukać. Z kopiowaniem plikow już sobie radzę za pomoca samby, z edycja YAML za pomoca notepad++. Dziękuję za cenne wskazowki i czekam na więcej :wink:

dar3k Napisał:
Na podstawie integracji domyślnej będzie przekłamywać (odpytuje falownik co ok 60s), najlepiej dodać integrację z HACS i ustawić 5s.
Ja dodatkowo zmieniłem znak na “+”

Mam integrację domyślną , ale co oznacza "najlepiej dodać integrację z HACS(jak jej szukać lub jak dodać, co to oznacza?)

1 polubienie

Jeśli mówisz o tym komponencie (nie wiem co przedmówcy mieli na myśli, bo nikt nie podlinkował - to kolejny błąd - niestandardowych komponentów mogących służyć do tego samego celu może istnieć więcej niż jeden!)

to poczytaj jego dokumentację na githubie (to jest dokładnie taki przypadek jak opisałem - podane są kroki instalacji ręcznej, a instalujesz z HACS i powinieneś je pominąć, to samo może dotyczyć i pewnie dotyczy wspomnianej tam karty, ale nie mam już czasu na dalsze drążenie tematu).


Masz konto na githubie? Zainstalowałeś HACS? Zapoznałeś się z jego zrzeczeniem odpowiedzialności i wymaganiach stawianych przed użytkownikiem (czyli czymś na kształt licencji)?

Ten komponent jest w standardzie dostępnym w HACS (jako jeden z 2 komponentów mających w nazwie fronius, ten drugi na moje oko korzysta z połączenia chmurowego, a nie z lokalnego), więc nie wymaga dodawania niestandardowego repo do HACS (to samo dotyczy power wheel card też jest w standardowych repo, więc pomijasz krok dodawania repo i wszystko związanie z ręczną instalacją)
Dokumentacje takich komponentów często powstawały lata temu i są dopisywane tylko nowości bez usuwania starych metod (choćby dlatego, że są instalacje, które wymagają instalacji ręcznej).

Ok, dziękuje, wiele mi to wyjasnia, zajme się tym , tak mam konto na github i zainstalowalem HACS.

Jest standardowa integracja z Fronius, nie trzeba używać HACS.

Wg dokumentacji rozdzieliłem oddanie i przyjęcie mocy energii z sieci na oddzielne encje

power_grid_import:
friendly_name: “Import z sieci”
unit_of_measurement: “W”
device_class: power
value_template: >-
{% set power = states(‘sensor.power_grid_fronius_power_flow_0_http_192_168_0_55’ )|float(0) %}
{% if power >= 0 %}
{{ power|abs }}
{% else %}
0
{% endif %}

  power_grid_export:
    friendly_name: "Export do sieci"
    unit_of_measurement: "W"
    device_class: power
    value_template: >-
      {% set power = states('sensor.power_grid_fronius_power_flow_0_http_192_168_0_55' )|float(0) %}
      {% if power < 0 %}
      {{ power|abs }}
      {% else %}
        0
      {% endif %}

i zamieniłem na energię wykorzystując całkę Riemanna.

Ustawienie Dashbordu

Efekt

Super, mam standardowa integrację, będę próbował. Sprawdzałeś jak się maja do siebie zużycie i pobór w HA z rzeczywistością- z licznikiem dostawcy prądu?
Grafika po prawej u góry to Powerwheel czy z dashboardu Energia?
Jak odczytujesz zuzycie gazu?

Za rok z panelu energia:

Za rok z integracji Tauron (jestem w net meteringu) - brakuje dzisiajszego dnia, bo wysyłają dane jutro:

Gaz biorę z fabrycznego czujnika (kontaktron) impulsowego Apatora zbieranego przez Lan Kontroler.

Kilkanaście procent róznicy jest między licznikiem Taurona, a odczytem z HA, ciekawe z czego to wynika. Jeżeli chodzi o gaz zużywam tyle samo:).
W planach mam zamiar opomiarowac cała instalcję elektryczną, ale nie wiem na ile starczy mi czasu i przedewszystkim wiedzy. Poniżej schematycznie moja instalacja

Panel Enrgia traktuję poglądowo. Włożyłem tam kiedyś dane z integracji Tauron, był nawet podział na taryfy (mam G12w), ale po testach zrezygnowałem.

Różnice się biorą IMHO z licznika impulsowego S0 - jest niedokładny, bilansowania międzyfazowego i błędu całkowania energii.

Przesiedziałem pół dnia nad HA , szopen miał rację stan mojej wiedzy szybko ostudził moje zapędy.
Zacząłem od sposobu dar3k, do configuration.yaml wkleiłem część kodu podanego przez dar3k ,mój plik wygląda tak:

# Loads default set of integrations. Do not remove.
default_config:

# Load frontend themes from the themes folder
frontend:
  themes: !include_dir_merge_named themes

automation: !include automations.yaml
script: !include scripts.yaml
scene: !include scenes.yaml

# Example configuration.yaml entry
my:

sensor:
  - platform: fronius_inverter
    ip_address: 192.168.188.131
    powerflow: True
    scan_interval: 10
    power_units: W
    
template:
    sensor:
    - name: "Pobierana Moc"
      unique_id: "sensor.pobierana_moc"
      icon: "mdi:flash"
      unit_of_measurement: "W"
      state: >
        {% set P = states('sensor.fronius_house_load') | float(0) | abs  | round(2) %}
        {{ P }}

Dzięki temu miałem moc chwilową ze znakiem +, potraktowałem to całką Riemanna więc otrzymałem energię w kWh. Z grubsza można powiedzieć, że dostałem jakiś w miarę satysfakcjonujący wynik.
Gdy do pliku YAML dodałem resztę kodu dar3k,czyli:

sensor:
  - platform: integration
    source: sensor.pobierana_moc
    name: energia_pobrana
    unit_prefix: k
    round: 2
utility_meter:
  zuzycie_godzina:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: hourly
  zuzycie_dzien:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: daily
  zuzycie_miesiac:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: monthly
  zuzycie_rok:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: yearly

otrzymałem error:


Dlatego pozbyłem się tego kod z YAML i skorzystałem z całki Riemanna

Sposób SierekJacek Sierosławski wydawał się prosty, ale poległem na samym początku, nie wiem jak się tworzy encję, szukałem testowałem, wklejałem kod do configuration.yaml, tworzyłem customize.yaml, ale doczytałem, że już się od tego odchodzi, ostatecznie nic mi nie wyszło.

To jest YAML, każda sekcja kodu może wystąpić tylko raz.

więc jeśli gdzieś masz np.

sensor:
  - platform: fronius_inverter
[…]

to w innym miejscu nie możesz powielić tej samej sekcji z innym “wsadem”

sensor:
  - platform: integration
[…]

jeśli chcesz mieć sensory z różnych domen (integracji), to wszystkie mają być w tym samym bloku sensor: czyli to ma wyglądać jakoś tak

sensor:
  - platform: fronius_inverter
[…]
  - platform: integration
[…]

to samo dotyczy każdej innej sekcji YAMLa (pominąłem rozwiązania dla zaawansowanych, czyli include, najpierw musisz ogarnąć podstawową składnię)

Kod powinien być wklejony w confiuration.yaml, w sekcji

sensor:
  - platform: template
    sensors:

Encje energii z całką Riemanna zdaje się wiesz jak zrobić.

Tu jest mój configuration, proszę wklej do niego te encję, ponieważ gdzie bym nie wkleił jest błąd YAML`a