Integracja Fronius Symo z licznikiem SO zakładka Energia produkcja i zużycie

Po podłączeniu HA do falownika mam kilkanaście encji, ale interesuje mnie ta z bieżącym zużyciem z falownika Fronius (do falownika podłączyłem licznik SO ( czyli licznik impulsów ) ) encja to [sensor.power_real_fronius_meter_0_…] oraz drugą pokazującą podobne wskazania (sensor.power_load_fronius_power_flow_0_…) jak z tych encji zrobić licznik “total” który będę mógł użyć w zakładce energia “Użycie energii z sieci” przy pomocy którego będę widział aktualne zapotrzebowanie mojego domu na prąd . Licznik podłączony w linii w głównej magistrali zasilania przed falownikiem wiec liczy całkowite zużycie w domu.

Na podstawie integracji domyślnej będzie przekłamywać (odpytuje falownik co ok 60s), najlepiej dodać integrację z HACS i ustawić 5s.
Ja dodatkowo zmieniłem znak na “+”

template:
    sensor:
    - name: "Pobierana Moc"
      unique_id: "sensor.pobierana_moc"
      icon: "mdi:flash"
      unit_of_measurement: "W"
      state: >
        {% set P = states('sensor.fronius_house_load') | float(0) | abs  | round(2) %}
        {{ P }}
sensor:
  - platform: integration
    source: sensor.pobierana_moc
    name: energia_pobrana
    unit_prefix: k
    round: 2
utility_meter:
  zuzycie_godzina:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: hourly
  zuzycie_dzien:
    cycle: daily
  zuzycie_miesiac:
    cycle: monthly
  zuzycie_rok:
    cycle: yearly

PS: Aby Ci licznik prawidłowo liczył to nie powinien być wpięty w głównej magistrali zasilania, a jako zużycie - czyli falownik powinien być przed tym licznikiem, a jedynie zużycie domu na tym liczniku - według tego schematu licznik pierwotny.

Super liczniki działają,

Co do licznika źle się wyraziłem , licznik mam wpięty dokładnie jak na schemacie jako licznik pierwotny, przed falownikiem od strony odbiorników miałem na myśli :slight_smile:
Dziękuje i polecam używać innym użytkownikom Froniusa

Edit:

Skoro liczniki już działają teraz trzeba wykonać następny krok: Home Assistant w panelu energia nie robi automatycznie dodawania - odejmowania energii pobranej czy wysłanej do operatora, wiec trzeba za niego odrobić prace :slight_smile: Moj pomysł jest taki : należy stworzyć automatyzację która na podstawie sumy godzinowej ( operatorzy energii rozliczają PV w cyklach godzinowych ) wyśle wynik do czujnika " Produkcja oddana do sieci energetycznej" jeśli wynik zużycia i produkcji jest dodatni lub " Pobranie energii z sieci energetycznej" jeśli wynik SUMY jest ujemny, stworzyć takie czujniki które będzie można użyć w panelu Energia. Widziałem wątek o rozpisaniu PV dla Taurona na podstawie Shelly 3EM ale to inna para kaloszy. Czy ktoś już próbował takiego rozwiązania może coś przegapiłem na forum.