Integracja HA z AC Freedom AUX

Witam, chciałbym podłączyć pompę ciepła AC Freedom AUX, którą mam na działce do HA. Szukałem rozwiązań w Internecie i trafiłem na taki artykuł:

Ale coś mi nie idzie może ktoś mógłby mi to pomóc ogarnąć.

Sytuacja jest taka:

W studiu na serwerze mam HA. Pompa ciepła znajduje się na działce gdzie mam internet z karty Orange. Pompa ma wbudowaną kartę wifi więc łączy się z internetem na działce, a co za tym idzie mogę za pomocą aplikacji w telefonie sterować nią z każdego miejsca. Chciałbym mieć integrację pompy w HA.
Z poradnika wyżej musze zainstalować MQTT Broker. W poradniku jest też fragment gdzie należe podać IP Klimatyzatora, jeżeli mój jest na działce to mogę użyć openvpna i jakoś połączyć sieć działki z siecią w studiu?

Aby integracja była możliwa HA i to dodatkowe oprogramowanie do integracji z pompą ciepła muszą byc podłaczone do tego samo MQTT brokera, zakładając, że MQTT broker będzie zainstalowany na HA to wszystko to musi być widziane w ramach jednej sieci lokalnej. Rozumiem, że studio jest w domu, ten dom stoi na działce, na tej działce znajduje się pompa ciepła? :thinking:

Niestety nie, jakby wszystko było w jednym miejscu to nie było by takiego problemu. Studio jest w domu, a konkretnie w piwnicy w bloku. Miedzy domem, a studiem jest LAN, natomiast działka (RODOS) jest jakieś 15km dalej. Na działce mam tani modem 4G/LTE z wbudowanym ruterem. Mam tam też starego laptopa na którym mogę postawić serwer/HA/VPN w celu zmostkowania (połączenia) tych 2 sieci. Ruter na działce widzi pompę/klimatyzator jako AC_SMT-6c-cb-0f mam też IP i adres MAC urządzenia. Myślałem, że może skoro mam dostęp z aplikacji to uda się dodać integracje bez łączenia sieci.

Tak dalej szukałem w internecie rozwiązania mojego problemu i natrafiłem na dodatek remote instance który umożliwia komunikacje z innymi instalacjami HA co w połączeniu z ZeroTier One, który odpowiada za utworzenie wirtualnej sieci zdaje się rozwiązuje mój problem :thinking: Mam w studiu HA i na laptopie na działce zainstalowałbym też HA do niego podłączył bym pompę ciepła bo już po wifi powinna się pojawić jak dobrze skonfiguruje MQTT Brokera, następnie na obu HA instaluję remote instance i ZeroTier One i w studyjnym HA powinna mi sie pojawić pompa ciepła. Dorze rozumuje?

Być może.

Widzę że ten komponent niestandardowy jest przestarzały, jest dedykowany do starych modeli, więc jeśli nie masz 100% pewności, że zadziała z twoją klimą, to nie ma powodu do przeinwestowywania eksperymentu zarówno finansowo jak i wkładem pracy, spróbuj zrobić na bazie tego co posiadasz będąc na miejscu.

A czy komuś w ogóle się udało podłączyć AUX pod HA?

A w ogóle zajrzałeś w pierwszego posta?
I przeklikałeś choćby podlinkowany tam wątek na oficjalnym forum HA?

hint: np. jest dość świeży komponent dla ESPHome, choć nie jest to jedyne rozwiązanie tam proponowane

Hej, chciałem trochę odświeżyć temat, mianowicie posiadam klimatyzator AUX J-smart z adapterem wifi, czy ktoś może podpowiedzieć jak prawidłowo wykonać integrację?

2 Likes

Rowniez podpinam sie do pytania, komus udalo sie podpiac klime aux do HA ? Z gree sprawe zalatwilem paroma kliknieciami, tutaj juz tak prosto sie nie zapowiada …

co za dziwne pytanie? przecież lista przetestowanych modeli nie napisała się sama, tylko stworzyli ją użytkownicy, którzy “na własnej skórze” to testowali

no zdecydowanie prosto nie jest, ale jeśli zbudowanie takiej elektroniki Cię nie przerasta

Udalo mi sie do tego dotrzec, myslalem ze ktos zna jakies rozwiazanie ktore wszywa sie w ich api z ktorego korzysta rowniez mobilna apka. Znalazlem na githubie projekt ktory zaczal temat ale od paru miesiecy cisza na repozytorium wiec raczej nie ma sensu probowac pomoc dokonczyc temat. No nic… zamawiam od myfriendow potrzebne podzespoly i trzeba drutowac :smiley:

Pochwal się przejściami i efektem koncowym

Ja od roku z powodzeniem korzystam z tego projektu GitHub - ArtemVladimirov/broadlinkac2mqtt: Control your broadlink-based air conditioner using Home Assistant

Posiadam dwie klimy AUX J-Smart 7kW AUX-24J2O oryginalnie podłączone do aplikacji AC Freedom. Dodatek ten świetnie działa bez żadnej ingerencji w elektronikę itp. Tracimy możliwość korzystania z oryginalnej aplikacji, jednak w moim przypadku nie jest to problemem.

Cały problem z konfiguracją dodatku opiera się na tym aby podłączyć moduł wifi klimy do sieci wifi za pomocą aplikacji AC Freedom ale zaraz po połączeniu przerwać dalszą konfigurację i nie podłączać jej do zdalnych serwerów AC Freedom (ponieważ wtedy moduł wifi blokuje jakiekolwiek inne próby połączenia) i dopiero wtedy uruchomić skonfigurowany dodatek.

Z pewnością pomocny będzie dostęp do rejestru routera i obserwacja momentu w którym klima podłączy się do sieci wifi, przy okazji odczytujemy nadany numer IP (warto potem ustawić statyczny IP) i adres mac które to musimy wpisać w konfiguracji dodatku.