Integracja klimatyzacji Gree z Home Assistant (lokalnie)

@RobinI30 - co masz na myśli piszą NR?

Możesz mi powiedzieć w jaki sposób odczytujesz temperaturę z klimatyzatora?

Możesz mi podesłać jak odczytać temperaturę z jednostki? Znalazłem taki kod, nie testowałem go - to miałeś na myśli mówiąc o czytaniu temepratury?

climate:
  - platform: gree
    name: downstairs_ac
    host: 192.168.90.28
    port: 7000
    mac: '50:XX:XX:XX:XX:9C'
    target_temp_step: 1
    temp_sensor: sensor.tempdown

sensor:
  - platform: command_line
    name: tempdown
    command: "python /config/submodules/gree-remote/PythonCLI/gree.py get TemSen -c 192.168.90.28 -i 50xxxxxxxx9c -k 5uxxxxxxxxxxxx6R | grep 'TemSen =' | awk '{print $3}'"
    unit_of_measurement: "°C"
    value_template: "{{ value | float - 42 }}"

NR tak się utarlo, że to node-red.
Z wyglądu config wnioskuję że zainastalowałeś z HACS.
Musisz poczytać znaczenie poszczególnych opcji ale nie znalazłem żeby podawała temperaturę jednoski. Musiał byś zobaczycz w narzędzich deweloperskich jakie atrybuty dostarcza encja. Można dodać sensor wlasnego czyjnika temperatury aby klima pracowała wg. niego ale gree tego nie obsługuje.
Odczyt temp umożliwia integracja przez NR.

Ok - a mam pytanie (może trywialne ale ja czegoś może nie łapię) - moja Lomo Luxury, pokazuje temperaturę aktualną i zadaną (to jest inny serwer, inna lokalizacja, oparta o GreeClimate i HA którego nie zaktualizowałem) - i o ile zadaną jak rozumiem nie ma problemu to z aktualną jest jakiś problem w odczytaniu z jednostki - dobrze to rozumiem?

To co potrzebuje wykorzystać w automatyzacji to odczyt tej temperatury zadanej i chłodzić dotąd aż parametr Current temperature nie osiągnie jakiejś wartości - pytanie czy jestem w stanie odczytać i użyć ten parametr w module z HACS?

Znalazłem w oficjalnym źródle GreeClimate takie parametry:

def current_temperature(self) -> float:
    """Return the reported current temperature for the device."""
    return self.coordinator.device.current_temperature

@property
def target_temperature(self) -> float:
    """Return the target temperature for the device."""
    return self.coordinator.device.target_temperature

Pytanie w jaki sposób odczytać parametr current_temperature używając modułu z HACS?

Przecież odczytujesz jak widać na twoim obrazku temperaturę “current”.
Możesz podejrzeć w narzędziach deweloperskich stany jakie inne jeszcze atrybuty czyta z encji “climate” i ewentualnie jak chcesz to stworzyć sensor z atrybutu.

Kilka dni temu jeszcze był, aktualizacja dodatku naprawiła sprawę :slight_smile: :+1:

OFF TOPIC
W HACS nie ma żadnych Dodatków dosłownie ani jednego…
to może jest komponent niestandardowy?

Wiedziałem, że czegoś tam nie ma - strzelałem 50/50 :laughing:

Dzięki! Jak mi admin nada stałe IP urządzeń to dam znać co tam wyszło : ).

Hej dzięki za polecenie HACS. Zintegrowałem urządzenia. Mam pytanie tylko o sprawdzenie stanu klimatyzacji - generalnie w warunku automatyzacji chce się dowiedzieć czy jest on czy off. Próbowałem robić to przez czytanie atrybutów ale bez powodzenia. Może ktoś podpowiedzieć jak zapisać to w kodzie do automatyzacji?

condition: state
entity_id: climate.pokoj_105
state: “‘off’”
attribute: hvac-modes

Edit:

Rozwiązałem zagadkę - nie jest potrzebny atrybut i wtedy można sprawdzić stan klimy.

condition: state
entity_id: climate.pokoj_105
state: “‘off’”

W tym temacie warto dodać że nastąpiła zmiana protokołu komunikacji wraz ze zmianą firmware w module wifi od 1.21 . Jeżeli zaktualizujecie moduł wifi to zamiast klucza encryption_key: trzeba wprowadzić encryption_version: 2. Wtedy wszystko zaczyna fajnie działać dla aplikacji gree z HACS (custom components)

Lub zaktualizować firmware na modowanej aplikacji Gree+ która łączy się z serwerem testowym i tam widoczny jest firmware 1.51 który już działa z HA.

Czy komuś udało się jakoś wyłączyć buzzer w klimatyzatorach Gree?

Szanowni,
natknąłem się na wątek ponieważ jestem na etapie wyboru klimatyzacji do domu a następnie integracji jej z Home Assistant. Wybór padł na Gree Clivia w układzie Multi 1+2. Czy powinienem na tym etapie do jednostek dobrać akcesoria/moduły/sterowniki do integracji z HA?
Dziękuje za pomoc.

Możesz coś więcej z tą modowaną apką ? gdzie to znaleźć , bo mi dziś mój sinclair przestał działać

NIeaktualne - trzeba zmienić tylko encryption_version: 2

nie wiem jaki masz setup ale sugeruje najpierw sprawdzic bezpieczne rozwiazanie: uzyj tego GitHub - RobHofmann/HomeAssistant-GreeClimateComponent: Custom Gree climate component written in Python3 for Home Assistant. Controls AC's supporting the Gree protocol. i ustaw encryption_version: 2 jesli masz ten nowy firmware (wersja 1.21 lub nowsza) czyli na przyklad:

- platform: gree
  name: Bedroom AC
  host: 192.168.1.x
  port: 7000
  mac: '94:24:b8:xx:xx:xx'
  encryption_version: 2
  target_temp_step: 1
  temp_sensor: sensor.bedroom_ac_temp
  lights: input_boolean.bedroom_ac_lights
  xfan: input_boolean.bedroom_ac_xfan
  health: input_boolean.bedroom_ac_health
  sleep: input_boolean.bedroom_ac_sleep
  powersave: input_boolean.bedroom_ac_powersave
  eightdegheat: input_boolean.bedroom_ac_eightdegheat
  air: input_boolean.bedroom_ac_air
  target_temp: input_number.bedroom_ac_target_temp

jesli chcesz sie bawic z appka musisz sie liczyc z tym ze bedziesz musial postawic lokalny dummy-server gree i odciac klimatyzator od sieci, poniewaz uzyjesz wtedy firmware testowego na koncie testowym ktore gree moze w kazdej chwili uwalic. no i w takim wypadku zapomnij o kontroli przez aplikacje :wink:

1 polubienie

Dziwne rzeczy piszesz. Instaluje się modowaną apkę Gree, która łączy się z ich serwerem testowym, aktualizuje firmware, wraca do standardowej apki Gree i sterowanie działa z apki jak i z HA.

Niestety to chyba już nie jest możliwe… Zgodnie z aktualizacją opisu na stronie Unavailable Gree AC devices · Issue #109230 · home-assistant/core · GitHub

Update: This method is no longer available because the debug server returns version 1.22, not 1.53. Version 1.22 does not work with Home Assistant. :frowning_face:

Miesiąc temu zmieniałem firmware przez tą apkę w klimatyzatorze konsolowym na 1.25, które działa z HA.

Po aktualizacji HA 2024.9.3 mam problem z integracją gree , niby wszystko działa, ale zauważyłem problem , bo nie aktualizuje mi stanu po zmianie z pilota. Np. gdy załączę z HA stan włączona, wyłączę pilotem w HA dalej włączona. Podobnie z innymi funkcjami. Migrowałem z dość starej wersji HA chyba 2022.9.Ktoś miał może podobny problem, na forum nic nie znalazłem.

?

Może trzeba było starą instalację aktualizować na bieżąco, przez 2 lata było raczej sporo breaking changes

Generalnie migrację instalacji na innego hosta należy przeprowadzać zapewniając zgodność wersji (więc albo starą należało aktualizować, albo na nowej instalacji mogłeś cofnąć core do 2022.9 przed przywróceniem backupu, a potem wykonać aktualizacje wg scieżki comiesięcznej, po każdej aktualizacji dokonując ewentualnych poprawek w konfiguracjach, jeśli dotyczyło twojej instalacji jakieś breaking change)

Jest jakiś problem z ta integracją, do czasu jej poprawienia takie rozwiązanie przetestuję. Jak nie będzie poprawy, to integracja z HACS .Chyba działa?

description: ""
trigger:
  - platform: time_pattern
    minutes: /2
condition: []
action:
  - action: homeassistant.update_entity
    data:
      entity_id:
        - climate.1ebc17f2
        - climate.1ebdb9c3
        - climate.c69a5e84
mode: single      ```