Integracja LCN/Domiq w NodeRed + MQTT

Patrzę tak na ten obrazek - to nie powinno działać. Skoro działa to coś spieprzyłem.
Zobacz w explorer czy nie ma naliczonych zbyt dużo wiadomości.
Przed funkcją “prepare” powinien być switsh, który przepuszcza topic zawierający “/set”
Można to samo stwierdzić po ilości komunikatów w debug dla jednego polecenia.

Nic a nic w Twojej konfiguracji nie zmieniałem. Dodałem tylko poniżej te nocy z roletami. Reszta jest jak w oryginale.

Nie chodzi o to, że coś namieszałeś, tylko od początku to ja nie powinienem robić “pętli” - której pewnie jeszcze nie widzisz :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nie pisz posta pod postem - gdy chcesz coś dodać po prostu edytuj.

Wszystkie rolety możesz załatwić jednym węzłem funkcyjnym - wszystkie wyjścia przekaźnikowe można stablicować, a rolety ponumerować.
Dla każdej rolety masz dwa przekaźniki: “sterujący” i “kierunkowy”.
Parametrem wejściowym byłaby komenda + nr rolety… takie wyzwanie na kiedyś - teraz zrób jak potrafisz.

W przypadku MQTT, tak
Ja pisałem o nodach z https://github.com/zachowj/hass-node-red
w przypadku restartu HA przy ponownym podłączeniu z NR ponownie są wysyłane ostatnie stany, tak jak w mqtt z retain

Jasne że można jednym :slight_smile:
No u mnie często niestety brakuje tego Po skończonej robocie przeważnie piszę wszystko od nowa. robie na szybkości, działa, zostawiam :stuck_out_tongue:
Ale jesli chodzi o clienta, to nie, mamy jednego na każdy zdefinowany serwer mqtt-broker

Jeszcze nie do końca widzisz jak to działa :stuck_out_tongue:
image
Puściłeś wartość która rozumie LCN najpierw do zmiany na wartość którą zapisujemy w mqtt, żeby ponownie ją pobrać z mqtt zamienić spowrotem na pierwotną wartość i wysłać do LCN :slight_smile: czyli tak:
image

No własnie to nie jest problem, wracamy do pierwotnego argumentu - “poczatkujący” a jednak potrafi w ten sposób łatwo zrobić. Miejsca w NR jest nieograniczona ilość :slight_smile: Z czasem nauczysz się jak to optymalizować. Narazie dla “wizualnej czytelnosci” zaznacz sobie wszystkie nody dotyczące jednej rolety i prawym klawiszem myszki sobie je zgrupuj i nazwij - ROLETA SALON - skopiuj całą grupę i zmień tylko wartości dla np. Kuchni itd…

Odnośnie nauki NR na przykładach, szczerze polecam filmy Artura na YT https://www.youtube.com/@ArturHome, krok po kroku, razem z komentarzem tłumaczy co i dlaczego, po oglądnięciu wszystkich filmów dotyczących NR od najstarszych, śmiało moge powiedzieć, że będziesz rozumiał co robisz i będziesz mógł robić co tylko sobie wymyślisz. W NR 90% rzeczy można zrobić standardowymi nodami, bez żadnych funkcji i programowania.

Tam ma być, aby nie łamać wymyślonej przeze mnie zasady, że komendy skąd by nie pochodziły zawsze wpisujemy do “topic/set” .a te pięć głównych węzłów pilnuje poprawności wpisywania //…
Każde polecenie musi przejść przez węzeł prepare - dlatego,że na końcu wymagane jest dopisanie \n\r.
@bartik22 …spróbuj za pomocą podstawowych nodów dopisać do stringa znak karetki .
Ten template +\n teoretycznie to robi a praktycznie nie :wink:
Tak więc, zaproponowania wyżej poprawka wygląda racjonalnie ale bez specjalnych zabiegów nie
będzie działać.
Założeniem było, że ma być tylko… ale poszły konie po betonie

Dzień dobry,
Nie miałem zbyt wiele czasu na naukę ostatnio, ale coś tam próbowałem zrobić w kwestii rolet. Bardzo proszę o uwagi na temat poniższego flow bo nie wiem czy idę w dobrym kierunku.
Jak na razie zamieniłem poszczególne konfiguracje przekaźników na komendy OPEN, CLOSE i STOP oraz stworzyłem encję sensora wskazującą na ostatnie wywołanie. Ale to (ta encją) chyba się do niczego nie przyda bo stanu rolet w taki sposób nie odczytam, a jedynie co ostatnio zostało kliknięte.
Teraz, o ile dobrze rozumiem, powinienem w jakiś sposób wysłać powyższe 3 komendy do MQTT - czy dobrze kombinuję ?

Tak, wiem… przyciski Testowe powinienem dawno usunąć :slight_smile:

Export… kolego, export :slight_smile:
Jeśli nic nie zepsułeś to z obrazka widać, że powinno już sterować wg tej ścieżki

image

W załączniku wyeksportowany plik
flows.json (10,6 KB)

Coś poknociłem. Najwyraźniej jeszcze tego nie rozumiem :frowning:

Noo… trochę namieszałeś.
Trudno coś poprawiać gdy nie wiem co wybrałeś jako integrację NR z HA… mqtt czy nody homeassistant?

W przypadku mqtt msg musi zawierać topic - jest to temat gdzie zapisujesz wartość wpisaną do payload.
11
Ta wiadomoś musi trafić bezpośrednio do węzła mqttout (możesz/powinneś) dodać nowy aby już nie mieszać w procesie konwersji LCN<>mqtt.
Nie ma w ogóle potrzeby aby coś dodawać w tym procesie - wszystkie “automatyzacje” przenieś do nowego procesu.


Wiem, że się uczysz więc nie sprzątałem.
flows (70).json (16,8 KB)

Dokładnie tak zrobiłem na początku, ale wydawało mi się że chyba komplikuję zagadnienie i “uprościłem”.
Natomiast wszystko teraz poprawiłem i nie działa. Wydaje mi się że coś przeoczyłem, bo przecież chyba nie wystarczy przesłać do MQTT samych komend OPEN, CLOSE i STOP. Równocześnie z nimi muszą iść rozkazy z przekaźników do LCN, a rozkaz z encji zawiera właśnie, tylko komendy Open, Close i Stop.