Integracja licznika EON

Witam,
Czy ktoś dodał licznik EON do HA?
Znajduję go ale przy próbie wmbusmeters rtl433:t1 mam błędy

Warning! Auto scan has found an rtl_sdr dongle, but you have no rtl_sdr in the path! Warning! Auto scan has found an rtl_sdr dongle, but you have no rtl_wmbus in the path! [ALARM SpecifiedDeviceNotFound] the device rtl433:t1 is not working No wmbus device detected, waiting for a device to be plugged in. Notice! Other wmbusmeters (pid 26832) is running and it might hog any wmbus devices. No meters configured. Printing id:s of all telegrams heard! Warning! Auto scan has found an rtl_sdr dongle, but you have no rtl_sdr in the path! Warning! Auto scan has found an rtl_sdr dongle, but you have no rtl_wmbus in the path! Warning! Auto scan has found an rtl_sdr dongle, but you have no rtl_sdr in the path! Warning! Auto scan has found an rtl_sdr dongle, but you have no rtl_wmbus in the path!

Przy takim poleceniu licznik znajduję rtl_433 -c /dev/null -f 868.95M

Nie bardzo ogarniam ten wmbusmeters

Zbyt ogólnie, tylko Ty wiesz dokładnie co za licznik, model itd, w naszych szklanych kulach niestety jeszcze tego nie widzimy :wink:

Wmbusmeters dekoduje następujące liczniki:

Supported electricity meters:
Easy Meter ESYS-WM20 (esyswm)
eBZ wMB-E01 (ebzwmbe)
EMH Metering (ehzp)
Tauron Amiplus (amiplus) (includes vendor apator and echelon)
Gavazzi EM24 (em24)
Gransystems 301 and 303 (gransystems)
Kamstrup Omnipower (omnipower)

Czy Twój licznik to jeden z powyższych?

Mój licznik to GAMA 150, Typ G15

To masz odpowiedź czy Twój ruszy.

Możesz założyć Issues o dodanie Twojego licznika, jeśli prześlesz mu potrzebne informacje.

Postaram się jakoś to ogarnąć.

Mi też wymieniono na ten licznik. Może jakoś razem będziemy w stanie to zgłębić. @Ostap

Zasadniczo sprawa wygląda tak, że bez kodu do odszyfrowania nic nie da się zrobić.
Założyłem na githubie temat ale tak jak pisałem, bez kodu lipa.

Pisałem do operatora o udostępnienie kodu bo w instrukcji licznika znalazłem, że licznik ten posiada kilka kodów w zależności od potrzeb. Jeden z nich jest tylko do odczytu danych i o taki poprosiłem. Po wielu dniach dostałem odpowiedź. EON nie posiada takich kodów ponieważ odczyty robi dla nich inna firma stoen. Oczywiście napisałem do nich. Po kolejnych wielu dniach dostałem odpowiedź.

"Szanowny Panie,

dziękuje za kontakt.

Urządzenie pomiarowe jest własnością STOEN Operator Sp. z o.o. Informuję, że podstawową funkcją urządzeń pomiarowo rozliczeniowych montowanych w instalacjach odbiorczych jest pozyskiwanie przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego danych pomiarowych do rozliczeń na rynku energii elektrycznej oraz wykonane usługi dystrybucji energii elektrycznej. Obecnie nie jest Pan upoważnionym podmiotem ryku energii elektrycznej do pozyskiwania bezpośredniego wskazań urządzeń pomiarowych.

Zapraszam do kontaktu.

Z pozdrowieniami"

I to byłoby wszystko w temacie tego licznika.
Odpisałem im wiązankę i na tym koniec, nie odezwali już się.

Zamiast wiązanki należało się powołać na Dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej (EED)

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32012L0027

Życia by mi zbrakło aby ten bełkot zrozumieć :wink:

Wydaje mi się, że co bym im nie napisał to w życiu klucza nie dadzą.

Może kolega wyżej co ma ten licznik napisze do nich powołując się na to pismo. Zobaczymy co odpiszą.

A po co to czytać i rozumieć, piszesz i powołujesz się na dyrektywę, niech oni się martwią zrozumieniem tego :grin:.

Siemano. Coś ruszyło z tym licznikiem?

Napisałem kolejny raz do nich powołując się na treść wyżej i dostałem taką odpowiedź.

Szanowny Panie,

dziękuję za kontakt.

Iinterfejs u Pana nie został jeszcze uruchomiony. Zgodnie z rozporządzeniem mamy 2 miesiące od wpłynięcia wniosku na uruchomienie interfejsu HAN.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

Nie bardzo wiem jak to interpretować.

W 3 słowach: twój licznik nie wysyła danych do systemu bilingowego operatora lub nie ma aktywnego interfejsu wMbus (to drugie bardziej prawdoodobne).

Jak jest naprawdę nie mi to oceniać, chyba nie wiedzieli co odpowiedzieć więc postanowili przeciągnąć sprawę.

Temat jest ciekawy, możesz spróbować zaprząc do tego jakąś redakcję tzw. programów interwencyjnych, które są w każdej większej telewizji, dodatkowo dobry moment - alarmy smogowe itd. więc można to podpiąć pod ekologię…


No dobra coś się ruszyło :slight_smile:
Dziękuje za ten link o przepisach, wysłałem to do nich i zmienili podejście :slight_smile:
Czekam teraz na uruchomienie, będę dawał znać :slight_smile: