Integracja licznika EON

Zawsze warto zadać parę dodatkowych pytań i nie liczyć na to, że ktoś coś powie sam z siebie.

W ogóle to warto obfotografować licznik (a głównie wyświetlacz) przed i po takiej interwencji (no ale teraz za późno i pewnie nie masz zdjęć porównawczych).

Zdjęć nie mam bo wziął mnie z zaskoczenia akurat jak miałem tel z pracy. Dzwonił do kogoś aby potwierdzić działanie modemu a inny Pan potwierdził, że jest zalogowany do licznika. Wychodząc wspomniał, że nie zna przypadku aby ktoś prosił o włączenie mbus w liczniku po prawej stronie Wisły :slight_smile: może jestem pierwszy? Aaaa i dodał, że pewnie będziemy się widzieli kolejny raz :slight_smile:

1 polubienie

Funny to read this, because the Polish regulation states that the meters should have Wireless mBUS for local communication. It doesn’t matter that the operator uses it or not. Remote reading has its own requirements. It can be by WmBUS, but it can be by PLC or GSM/LTE as well. But the WmBUS should be for local communication.

If you filed a request for activation, then you should ask them about what is going on, because they have 2 month to activate it.

Otherwise it is surprising that you met somebody who actually knows what’s he doing. My experience is complete opposite, all the technicians from ENEA had zero information about the meters, and they had no interest to know what they do.

Jak na razie nic nowego nie ma. Skanuję czasami sieć i nie widać liczników energii. Czasami zaglądam do licznika czy jakieś nowe diody nie świecą ale nic nie ma. TX i RX nie mruga :slight_smile: Mam nadzieję, że niedługo mi to włączą. Sprawa to w sumie 1,5 roku się ciągnie :smiley:

Dziwne, bo mój sąsiad ma w swoim włączone PLC a on w życiu tego nie używa. Przynajmniej na jego liczniku świeci się dioda od PLC a na moim nie :slight_smile:

Jak patrzę na zdjęcie wyżej to kiedyś na moim też się świeciła :slight_smile: teraz już nie.

Ja walczę od początku stycznia. Najpierw kilkanaście telefonów na infolinię, nikt nic nie wie o takiej możliwości i przekierowują do aktywacji e-odczytów. Ale byłem wytrwały i dzwoniłem co 3 dni. W lutym pojawił się formularz, uzupełniłem i wysłałem. Znów telefony. W końcu któregoś dnia dostałem smsa z hasłem do klucza który przyszedł na maila. Ucieszony odpalam CC1101 ale niczego nie znalazłem, żadnej ramki. Kolejne telefony, twierdzą że aktywowane zdalnie, potem że zdalnie się chyba nie da i ma przyjść ktoś aktywować podpinając się chyba bezpośrednio pod licznik. Na chwilę obecną licznik sygnalizuje dezaktywowaną komunikację poprzez WMBUS. Odnoszę wrażenie że porostu nie wiedzą jak to zrobić. Licznik Gama 350 zlokalizowany na Pradze Południe.

1 polubienie

Serwisant mi powiedział, że wmbus powoduje zakłócenia w zdalnym odczycie ichniejszym protokołem dlatego wyłączyli mbusa. Zobaczymy co to będzie dalej.
p.s. też mieszkam na PP :slight_smile:

Pewnie jeszcze zakładają aluminiową czapkę żeby im fal mózgowych nie zakłócało :joy:

2 polubienia

A powiedz mi proszę jaki klucz dostałeś? 32 znaki?

poatrz na to

ok, to czekam aż mi prześlą kluczyk i zobaczymy :slight_smile:

16 znaków, litery i cyfry

a działa Ci już czy nadal czekasz?

Cały czas czekam na aktywację wmbus

właśnie im email napisałem co się dzieje :slight_smile: czyli czekamy

tez ich zbombarduje i jeszcze zadzwonię na infolinię, ale oni czasem na samego maila potrafią odpisywać tydzień

Znaki z zakresu liczb heksadecymalnych?
(0-9, a-f)

nie hex; A-Z, 0-9, duże i małe litery, bez znaków specjalnych

Każdy znak ASCII ma swój kod w hex - spróbuj w tą stronę.

I jak tam sprawy Panowie? U mnie odpisali, że serwis prześle klucz w odrębnym emailu. Niestety nie napisali kiedy :smiley:

Był serwisant - niestety podczas mojej nieobecności. Aktywował WMBUS łącząc się z licznikiem przewodowo. Ikona informująca o dezaktywacji zniknęła. Nie posiadał urządzenia którym mógł zdalnie, poprzez aktywowany port dokonać odczytu i potwierdzić że licznik nadaje ramki. Ja przy pomocy ESP32 + C1101 + Supla GG nie odczytuję ramek, znajduję tylko te od wodomierzy.