Integracja licznika EON

Czyli będzie z tym problem jak widzę, U mnie chyba na tej 150 nie ma ikony o wmbus. Ja cały czas czekam :slight_smile:

Teraz mam hit sezonu :wink:
"Szanowny Panie,

dziękuję za przesłaną wiadomość.

Serwis Techniczny przekazał klucze do właściciela umowy.

Zlecenie zostało już zrealizowane.

W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.

Z wyrazami szacunku"

Ja jestem właścicielem umowy i nic nie dostałem :wink:
Interfejs w liczniku nic nie wysyła. Grubo…

1 polubienie

Mi przesłali klucz na maila którego podałem w formularzu + smsem hasło do odszyfrowania tego pliku (zip). Z jaką częstotliwością przesyła Wam odczyty? U mnie nadal nic, chyba się poddam i złoże sobie PZEM- 004

Mam licznik Gama 350
driver amiplus

w esphome odczytu mam od 2 minut do 15 minut
w wm-bus DVBT licznik energii wysyła co 2 minuty

podejrzewam że ESP gubi telegramy

Potwierdzam, gubi, mam odczyt licznika wody po ESP32 z ESPHome i po DVBT, sa różnice w częstotliwościach odczytu wskazań. Nie wiem od czego to zależy, dla ESP32 zmieniałem zasilacz, lokalizację modułu i nie jestem wstanie pozbyć się tego gubienia odczytu.

Ja dzisiaj otrzymałem hasło - fizycznie nikogo u mnie nie było, więc musieli zrobić to zdalnie. Zajęło im to tylko 3 miesiące - wniosek mailowo wysłałem 18.04.

Jednak nie udaje mi się niczego odczytać. Ani przy użyciu CC1101, ani przy użyciu RTL_433.

Czy wiecie może czy jakaś dodatkowa ikonka powinna pojawić się na liczniku? Dioda PLC się świeci - ale od zawsze, więc podejrzewam, że to zdalny dostęp z ich strony.

Pokaż zdjęcie, zamaluj tylko numery seryjne i inne dane potencjalnie wrażliwe (kody paskowe/QR itp.)
Jeśli dobrze podbijesz kontrast i zrobisz zdjęcie pod odpowiednim kątem, to jest szansa, że będzie widać zgaszone symbole i segmenty wyświetlacza.

To teraz mam hit sezonu. Zaczynam wątpić w ‘specjalistów’ ze stoen.

Do dziś nie dostałem wyjaśnień za to odezwał się do mnie ktoś ze stoen i przesłał plik z hasłem. Dostęp do pliku wymaga hasła które wysyłają smsem. Nigdy go nie otrzymałem. Podałem drugi nr kom. i nadal cisza. Nic nie dostałem. Co najlepsze, interfejs nie działa, nic nie wysyła.

Chyba kupię sobie jakiś licznik i zamontuję go za licznikiem stoen bo ręce mi opadają.

U mnie PLC nie świeci i nic nowego nie ma na liczniku. Piszą, że włączyli a nie włączyli. Wysłali plik z hasłem ale hasła do pliku nie wysłali smsem. Cyrk!

W sumie nie pomyślałem, żeby spojrzeć jakie ikonki mogą być jeszcze wyświetlone, dzięki!
Okazuje się, że jest test wyświetlacza, więc wygląda to tak:


Natomiast podczas normalnej pracy są takie:

Te same ikonki wyświetlają się u sąsiadów, a raczej żaden z nich nie requestował o włączenie interfejsu :slight_smile:

Ja już dawno założyłem pzem-004t, chodzi ponad rok i jestem zadowolony, bo mam i tak więcej danych niż z tego ich protokołu można uzyskać, no ale jak powinien działać, to powinien działać xd

Ciekawe co mówisz z tym hasłem SMS, bo do mnie nawet dzwonił ktoś oddzielnie, żeby upewnić się, że hasło w smsie na pewno doszło…

Masz aktywna ikonkę nr 11, wg instrukcji port wmbus nie aktywny. Mi “aktywowali” stacjonarnie, tj. był technik i się podłączył kablem. Ikona zniknęła, ale nadal nic nie odczytuję. Na moją prośbę aby technik sam sprawdził czy ramki są nadawane, uzyskałem odpowiedź że nie mają urządzenia dzięki któremu mogliby dokonać odczytu po wmbus i potwierdzić że licznik rzeczywiście nadaje. Także klucz mam, licznik z teoretycznie aktywnym portem mam, ale odczytów brak.

image

Odwrotna logika: nie ma ikony - port działa, jest ikona - port nie działa czyli jak niczego nie ma na wyświetlaczu to znaczy, że wszystko działa, dobre :grin:, dla pewności ja bym poszukał oryginalnego manuala w wersji angielskiej :wink: .

3 polubienia

I bądź tu mądry, jak nie ma to jest, jak jest to nie ma, dobrze że pokazuje wskazania zużycia :slight_smile:. Idąc tropem instrukcji może technik był i wyłączył ikonkę :slight_smile:. Szczerze wątpię ze jest taka logika jak w instrukcji.

Do stycznia 2024 mój licznik wysyłał cały czas ramki przez mbus ale nie miałem klucza. Teraz jak mam klucz to ramek nie wysyła bo oni (stoen) to wyłączyli w każdym liczniku na osiedlu. Dodam, że mam klucz a nie mam hasła do odszyfrowania spakowanego klucza :smiley:
Cała ta firma to kpina a starszy spec co do mnie pisał nie ma pojęcia o niczym :smiley: Tragedia.

Wydaje mi się, że jako jedyny możesz potwierdzić jak powinien wygladać wyświetlacz licznika przy włączonym/wyłaczonym mbus’em.

1 polubienie

Jeszcze wczoraj mój licznik nic nie wysyłał. Dziś skubańca widzę już w sieci :slight_smile:
Ale nie mam hasła do odszyfrowania hasła :smiley:

edit.
Dostałem hasło z innego numeru od Pana który się tym zajmuje. I teraz obczajcie to

image

edit.
Dostałem poprawny kod, była literówka. Teraz mam wszystko, robię config :slight_smile:

edit.

Trafiłem na konkretnego Pana ze stoen i załatwił temat :slight_smile: mam odczyt
image

    "current_power_consumption_kw":0.24,
    "current_power_production_kw":0,
    "total_energy_consumption_kwh":4117.961,
    "total_energy_consumption_tariff_1_kwh":4117.961,
    "total_energy_consumption_tariff_2_kwh":0,
    "total_energy_consumption_tariff_3_kwh":0,
    "total_energy_production_kwh":0,
    "total_energy_production_tariff_1_kwh":0,
    "total_energy_production_tariff_2_kwh":0,
    "total_energy_production_tariff_3_kwh":0,
    "device_date_time":"2024-07-19 13:12:25",
    "timestamp":"2024-07-19T11:17:54Z"
1 polubienie

Ponawiam pytanie istotne dla pozostałych: wydaje mi się, że jako jedyny możesz potwierdzić jak powinien wygladać wyświetlacz licznika przy włączonym/wyłaczonym mbus’em.

Tej ikonki u mnie nie ma. Sąsiad ją ma a w życiu nie zgłaszał prośby o włączenie mbus.
Różnica jest jeszcze taka, że u mnie plc się nie świeci u sąsiada świeci. Ja mam jeszcze ikonę od zasięgu 3g bo mam modem założony ale to raczej nieistotne w tej sprawie.

Jak nieistotne, jak istotne, chyba że nikogo nie obchodzi PLC - jak masz modem GSM, to nie masz PLC.

Raz było plc a później znikło ale nie miało to pokrycia w czasie z montażem GSM. U sąsiada kiedyś się to nie świeciło z teraz jest. Mam wielu znajomych na osiedlu jak będę u kogoś to obczaję sobie ich liczniki z ciekawości. Najważniejsze, że u mnie już działa. Jak na razie bardzo dobrze czyta przez ESP.

edit.

Tych dwóch ikon, niebieskiej i zielonej mój licznik nie posiada.