Integracja Tauron e-licznik

Czy próbowaliście używać?

ja próbowałem ale niestety nie wczytuje mi danych do Home Assistant. Chciałem zapytać w jakiej formie wpisujecie użytkownika? czy numer licznika? czy maila jaki macie na stronie.

Tak, na stronie wszystko widzę. Zastanawiam się czy problem nie jest w tym ze mam 2 liczniki na logowaniu z 2 lokalizacji. Dlatego pytałem czy w danych podajecie login czy numer licznika

Witam. U mnie wygląda to tak:

  • platform: tauron_amiplus
    name: Tauron AMIPlus
    username: xxxxx.xxxxxx@gmail.com
    password: xxxxxxxxxxxxxxxxxx
    energy_meter_id: xxxxxxxx
    check_generation: true
    monitored_variables:
    - zone
    - consumption_daily
    - consumption_monthly
    - consumption_yearly
    - generation_daily
    - generation_monthly
    - generation_yearly
    Login, hasło taki jak na stronie Tauronu ale potrzebujesz jeszcze id licznika. U mnie ruszyło od razu i działa tak jak powinno.
1 polubienie

a meter id? to który nr? ten wygrukowany na liczniku czy gdzieś na stronie jest?

Meter id masz w zakładce “Licznik/HANplus” w rubryce nr. licznika

Z tym numerem też już próbowałem.Obojętnie który nr wpiszę to w pomiarach jest nieznany. jedynie przy tauron AmiPlus zone jest 1

Cześć,
Spotkaliście się może z integracjami z RWE / Innogy ?

Wczoraj wymienili mi licznik bo skończyła się homologacja i od tej pory integracja śmiga :slight_smile:

Działa wam dalej wtyczka? czy mi coś po tym jak grzebali w tauronie padło

Już działa, ale też miałem problem przez kilka dni. Jeden z użytkowników githuba zastosował fix-a. Możesz poczekać aż autor (P.Małachowski) poprawi kod albo zmienić jedną linię (nr 100) w pliku sensor.py.

Również posiadam kompatybilny licznik i chciałbym to zintegrować z HA. Zastanawia mnie (nie ma tego jasno napisane ani na stronie Taurona ani integracji) co odbiera dane w standardzie Wireless M-Bus ? Macie do tego jakieś urządzenie ? Czy wystarczy router z wi-fi ? Ktoś może mnie oświecić ? :wink:
Jeśli komuś integracja działa prawidłowo prośba o screena jak to wygląda w HA i jakie dane widzimy.
Z góry dzięki i Wesołych Świąt życzę wszystkim.

@zaawii
wM-BUS pracuje na częstotliwościach poniżej 1GHz (pasma 868MHz, 433MHz lub bodajże 169MHz?), więc routera WiFi do tego nie użyjesz.

Nie wiem jak to jest rozwiązane w Tauronie, ale np. pomiar zużycia wody w miejscu gdzie mieszkam jest ogarnięty za pomocą centralek GSM, które obsługują odczyty liczników z kliku-kilkunastu mieszkań (oczywiście w blokowisku).
Natomiast integracja Taurona w HA opiera się na odczycie danych dostępnych dla użytkownika na serwerze (czy chmurze?) operatora.

Prawdopodobnie (niezależnie od dostawcy energii) masz jakiś webowy panel kliencki, z którego można czytać dane (o ile oczywiście licznik jest podpięty do systemu operatora, ale pewnie jest bo w innym wypadku miałbyś zainstalowany raczej licznik “starego typu”).

PS Istnieją też bezinwazyjne nakładki na liczniki umożliwiające np. podebranie sygnału optycznego (migania LED), takie konstrukcje pracują z większością liczników istniejących na rynku, wiem że są np. w wersji z-wave (sam się kiedyś nad taką zastanawiałem, bo możliwy jest odczyt także z mechanicznego licznika gazu - producent to NorthQ), są też inne konstrukcje - np. polski wynalazek pracujący jak czujnik BLE (OneMeter, zdaje się że już istnieje jakaś możliwość integracji z HA, ale tylko dla droższej wersji czujnika).

cześć, dokładniej mówiąc to: w sensor.py

Dzięki za wyjaśnienie. Miałem delikatnie mówiąc odległe wyobrażenie o tej integracji. Właśnie ją odpaliłem i wygląda na to, że encje coś wyświetlają. Podzielisz się sposobem jak te dane prezentujesz na dashboardzie ? Da się jakoś fajnie wyświetlić dzienne zużycie ? Zainstalowałem customową kartę do wykresów - mini-graph-card ale jeszcze jej nie ogarnąłem.

niestety, znów mi nie działa, ale to chyba wina taurona bo w aplikacji też nie widzę kilku ostatnich dni. Co do kart to nie mam nic, prócz samych encji, może ktoś ma

Co ile te dane się odświeżają ? Raz dziennie ? U mnie wczoraj zaczytało dzienne, miesięczne zużycie ale do tej pory nic się nie zmienia.

Nie mam integracji Taurona, ale wykorzystując kartę o której wspomniałeś można uzyskać coś takiego
mini-graph-card_Screenshot_2020-12-30 Przegląd - Home Assistant

type: 'custom:mini-graph-card'
show:
  graph: bar
  state: true
  labels: true
hours_to_show: 240
aggregate_func: max
group_by: date
name: Pralka
icon: 'mdi:washing-machine'
entities:
  - entity: sensor.pralka_today_kwh
    name: Pralka
    color: lightblue

Tak, karta fajna. Udało mi się wyświetlić dzienne zużycie:

Teraz próbuje jeszcze wyświetlić miesięczne ale nie wiem czy grupując po datach się uda.

tauron się przetkał i działa, tak mnie troszkę ruszyło z tymi kartami no i jeszcze znalazłem cos takiego w hacs: power-distribution-card
wygląda ciekawie, tylko jeszcze muszę ją troszkę opanować

image

Znowu nie działa ?

obraz_2021-01-02_015604