Integracja Tauron e-licznik

Nie da się zrobić czegoś takiego dla PGE ?
Można w każdej chwili zmienić dostawcę na Taurona?

Wybraliście Taurona bo jest tańszy ?

Masz jakiś webowy panel lub PGE udostępnia API? no i to chyba raczej pytanie do autora integracji (jak widać ma dość spory dorobek):

Wirtualnie można - to kwestia z kim podpiszesz umowę, fizyczny dostawca się nie zmieni (chociaż zapewne wymienią licznik, tylko wtedy nie wiem czy można liczyć na takie cuda techniki)

  1. Podejrzewam, że zdecydowana większość ma “wybranego” dostawcę jak na tej mapce:

Witam,
Jestem tu zupełnie nowy :slight_smile: Szukałem informacji na temat REST-owego API do elicznika i trafiłem na ten wątek i skrypt pythonowy p. Machowskiego. Znam wszystkie potrzebne mi dane do logowania (username, hasło, meter_id). Tylko nie mogę zgadnąć jak mam te dane podać do skryptu sensor.py W jakimś pliku konfiguracyjnym, czy zahardkodować je gdzieś w skrypcie? Piszecie, że Wam działa, więc podpowiedzcie proszę jak to odpalić.
Z góry dzięki!

@rstan
Jeśli mówisz o HA to konfigurację komponentu niestandardowego przeprowadzasz w pliku configuration.yaml
a sam komponent można zainstalować na 2 sposoby: ręcznie kopiując pliki lub z HACS

Jeśli natomiast chcesz to wykorzystać do innych zastosowań to może być słabo bo jak znam życie to ten skrypt używa komponentów systemowych HA.

Szkoda tylko że puki co nowymi licznikami obdarzyli garstkę miast ;( Ale z tego co widzę to Tauron oficjalnie jest “zamieszany” w tą integrację. Mają apke na telefon. Niestety Kraków jeszcze takich liczników nie posiada, a przynajmniej nie ja. Ciekawe czy da się za opłatą wymienić licznik na zgodny z tą integracją.

@emanuel masz szansę na licznik do końca 2028 roku, na podstawie Tauron: Liczniki ze zdalnym odczytem będzie mieć 4,5 mln klientów do 2028 r. - Money.pl

obecnie montują je przy wymianie na dwukierunkowe przy odbiorze fotovoltaiki, ja się załapałem

Witam wszystkich serdecznie. Podczas moich poszukiwań nad sposobem “dobrania się” do licznika Taurona przez M-Bus natknąłem się na ten post. Od razu powiem, że nie jestem użytkownikiem HA więc kwestia integracji nie leży w moim spektrum zainteresowania :slight_smile: Ale za to staram się ustalić jak właściwie sczytać taki licznik. Jak się do niego dostać. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jakie urządzenia/soft jest konieczny, żeby czytać wskazania takiego licznika?
Będę wdzięczny.

Jeśli planujesz fizycznie, to rodzi się pytanie czy to jest legalne?
Drugie pytanie, jaki maiło by to sens skoro jest aplikacja, która te dane ukazuje?

Niczego nielegalnego nie planuję. Chodzi mi o bezprzewodowe sczytywanie stanu licznika po M-Bus. Tauron to oferuje:

https://amiplus.tauron-dystrybucja.pl/o-amiplus/han-tauron-amiplus

Sens jest taki, że eLicznik jest aktualizowany 1 raz na dobę (jak dobrze pójdzie) a lokalny odczyt bezprzewodowy co 30 sekund.

1 polubienie

No, ale musisz mieć do tego sprzęt - “odbiornik” wM-Bus, oni to nazywają HAN, ale nie wiem czy ktokolwiek miał to w ręce.

Jeżeli dobrze zrozumiałem dokumentację i wykorzystywane normy (EN 13757-4), to to samo jest wykorzystywane przy odczytach liczników wodomierzy (przez Wireless M-Bus), jedyna różnica to dodatkowo w Tauronie “liczniki AMI komunikują się z systemem odczytowym TAURON Dystrybucja S.A. zwykorzystaniem technologii komunikacyjnej PLC, wykorzystując sieć elektroenergetyczną niskiego napięcia”

Proponuje ten artykuł Home Assistant - odczyt stanu licznika wody z zakładką APATOR - HejDom, można samemu odczytywać dane wysyłane przez urządzenie przez Wireless M-Bus. O dziwo Tauron daje pełną dokumentację transmisji swoich liczników (https://amiplus.tauron-dystrybucja.pl/-/media/offer-documents/amiplus/tauron-amiplus-modu-wireless-m-bus-180122.ashx) a klucz deszyfrujący dostępny jest poprzez platformę TAURON eLicznik, tego się po tym dostawcu nie spodziewałem :slightly_smiling_face:.

Szumna nazwa ale to kolejna “bezprzewodowa sieć” tylko w standardzie Wireless M-Bus, masz coś podobnego tylko w standardzie Zigbee :grin:.

Fajne - ląduje na mojej liście “to do”, szkoda, że nie wiem kiedy uda mi się realizacja.

Chciałem to zrobić dla mojego wodomierza z nakładką MODUŁ AT-WMBUS -16-2 ale trochę mnie zmartwiło to stwierdzenia autora blogu:
nakładki dostosowane są do godzin pracy inkasentów, co za tym idzie wysyłają dane co ok 30 sekund w godzinach 5:00-17:00, a między 17:00 a 5 - co ok 20-30 minut. Próbując więc skonfigurować wieczorem odczyt można sobie poczekać na pierwszy pakiecik…
a największe zużycie wody jest u mnie po godzinach pracy inkasentów ale łudzę się, że technicy z wodociągów nie konfigurowali “specjalnie” nakładek i zamontowali je tak jak dostali od producenta więc jest szansa na domyślny odczyt co 30 sekund przez 24h :wink:.

1 polubienie

To mam pytanie a mianowicie: wykopałem w domu nie używanego dongla DBT.
Peszek polega na tym iż nie jest to chip Realtek a IT9135.
Ktoś może wie czy ten dongiel nadaje się do zczytywania licznika bo Wujek Google nie potrafi mi odpowiedzieć.

EDIT: nie nadaje się. Nie ma pytania.

Wujek google zna odpowiedź i brzmi ona “nie”, nie zdążyłem odpowiedzieć na czas, ale niech link zostanie dla innych

Zakupiłem takowyj ino mi jeszcze nie doszedł do drzwi.
A obawiam się że polegnę w boju aby zczytać licznik on-line bo programista ze mnie żaden a bazuje na tym co znajdę w sieci.

Teraz się przyglądnąłem i mnie chłopie oświeć : kupiłem taki jak był na stronie z nazwą Hej, tam wstawiony link do Ali. Natomiast Ty wstawiłeś mi wersje z tym drobnym dodatkowym napisem.
Wrzucę zrzuty ekranu aby to było widać:
To jest z linku twojego aukcji
image

Taka fotka jest z mojego zakupu
image

A taka fotka jest z linku źródłowego na podstawie którego kupiłem w Polsce ten dongiel:
image

I dopiero pod spodem aukcji jak to zwykle u Chińczyka są wrzucone jeszcze inne fotki:

I teraz pytanie czy to co ja kupiłem (a wg fotki nie mam napisu 820T2 ) czy zadziała, czy kasa wyrzucona w błoto ?
Bo niby zakupiłem z chipem RTL2832U który ma SDR.
Jak przeglądam aukcje to dongle z tym dodatkowym napisem są droższe ( pomijam zarobek Januszy o jakieś więcej 40 PLN od Ali ).

Zapytałam , brak napisu a ponieważ nie był wysłany wiec poprosiłem o anulację aukcji i kupiłem inny , już z napisem.
Rozważałem jeszcze dwie opcje czyli :

  • droższy dongiel niestety czyli praktycznie do SDR-a,
  • zakup bezpiecznika nadprądowego z Zigbee ( i wtedy miałbym to co chcę mieć czyli całe spektrum pomiarowe).
    W przypadku nr 2 czyli bezpiecznik , takowe są na znanym portalu aukcyjnym tyle że z samych fotek a nie z opisu występują w dwóch rodzajach ( podłączenie linii N) ale tylko jako typ C czyli do domu całkowicie nieprzydatne bo powinny być B a takich Chińczyk, co dziwnie nie robi w ogóle.