Integracja Tauron e-licznik

Dajemy sobie spokój na tę chwile - bo siedzę nad tym od 10 rano a reszta w koło mnie leży i kwiczy.

@Krzyszof_K
Nie bardzo rozumiem z jakiej paki chcesz wykorzystać port szeregowy (do wykorzystania raczej tylko z gotowymi donglami WMbus), skoro równocześnie piszesz o donglu tunera dvbt (i wykorzystaniu SDR do podsłuchu komunikacji).

Bo nie za bardzo kumam opisy :slight_smile:
EDIT : znalazłem rozwiązanie i popchnąłem to do przodu, skompilowało się.
EDIT2 : Poddaje się - ma ochotę rozwalić monitor. Dongiel idzie w kubeł.

Chętnie go przygarnę, nie pozwolę żeby się zmarnował :grin:.

Ale nie napisałeś co należy zrobić, nie podzieliłeś się rozwiązaniem problemu.

1 polubienie

Bo kurcze nikt tego nie opisał tylko wzięli to co jest jawne.
Może mi ktoś powiedzieć czy licznik się zgłosi ?
Bo po puszczeniu polecenia :

wmbusmeters --debug --t1 rtlwmbus

a o czym piszący nie wspomniał że trzeba POCZEKAĆ zgłosił mi się :
a) Heat Meter,
b) Cold Water,
c) Warm Water.

To jeszcze nie przywykłeś do tego, że domowa automatyka wymaga cierpliwości? (tego nikt nigdzie nie pisze, bo to oczywistość :smiley: )
Gratuluję sukcesu.

No ale nie nie jestem zainteresowany tymi danymi XD - a chcę licznik Taurona a on mi się nie wyświetla.

EDIT: tak grzebałem , tak grzebałem że po poleceniu :

 rtl_test -t

otrzymuje to :

Found 1 device(s):
  0:  Realtek, RTL2838UHIDIR, SN: 00000001

Using device 0: Generic RTL2832U OEM

Kernel driver is active, or device is claimed by second instance of librtlsdr.
In the first case, please either detach or blacklist the kernel module
(dvb_usb_rtl28xxu), or enable automatic detaching at compile time.

usb_claim_interface error -6
Failed to open rtlsdr device #0.

I na tym mam zakończoną przygodę z RTL-SDR dzięki “poradnikom” na skróty.

A czemu ? Moje wnioski niżej :

  • “tutoriale” bazuje tylko na RPI a ja go nie posiadam i są niestety niuanse które spowodowały taki u
    mnie efekt.
  • Wszędzie opisane jest aby wyłączyć funkcje DVBT tego dongla aby móc używać go jako SDR.
    Okazuje że że jak to zrobimy to właśnie będzie skutek odwrotny jak u mnie na screenie.

Znalazłem jeszcze to :
Integracja Tauron

Ale styl pisania taki sam jak na blogu na literkę “H”

Jako jeden z przykładów wstawiam:

“After installing the libraries you will likely need to unload the DVB-T drivers, which Linux uses by default. To unload them temporarily type “sudo rmmod dvb_usb_rtl28xxu” into terminal. This solution is only temporary as when you replug the dongle or restart the PC, the DVB-T drivers will be reloaded. For a permanent solution, create a text file “rtlsdr.conf” in /etc/modprobe.d and add the line “blacklist dvb_usb_rtl28xxu”. You can use the one line command shown below to automatically write and create this file.”

echo 'blacklist dvb_usb_rtl28xxu' | sudo tee – append /etc/modprobe.d/blacklist-dvb_usb_rtl28xxu.conf

Czyli utwórz plik rtlsdr.conf a poniżej utwórz plik z zupełnie inną nazwą.

Nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych dróg i potencjalnych problemów w przypadku zagadnień dużo prostszych od podsłuchu komunikacji WMbus za pomocą SDR.

Próbowałeś kiedykolwiek napisać naprawdę dobry tutorial “od deski do deski”?
(pytanie retoryczne, bo odpowiedź chyba znam)

To naprawdę nie jest łatwe, zrzucasz winę na autora bloga na “H” (dużo pomyj na niego zostało już wylanych i to często nie bez powodu, ale tak naprawdę oprócz pomyj należy mu się medal za popularyzację idei ID), ale sam nie poświęciłeś czasu na dogłębną lekturę dokumentacji.

W przypadku softu open-source często instrukcje “na skróty” mają bardzo krótki “termin ważności” (skoro używasz HA to pewnie już nieraz miałeś okazję dostosowywać konfigurację do “breaking changes”, a czasem zdarzało się że oficjalna dokumentacja bądź była przestarzała, bądź wyprzedzała zmiany w sofcie).

Skoro udało się podsłuchać liczniki wody (to mam w planach, więc jeśli wyrzucasz dongla to zapisuję się do kolejki chętnych, choć czasu ostatnio brak), to i licznik Taurona powinien być słyszalny (przynajmniej teoretycznie, tzn. o ile ma aktywowany WMbus).

Z drugiej strony, skoro masz licznik, który wysyła dane do chmury, to czemu nie spróbujesz z niej skorzystać?

PS w komunikacie błędu masz informacje o 2 potencjalnych przyczynach, ta druga przyczyna to inna instancja librtlsdr (możesz spróbować ją skillować lub po prostu zrtestartuj maszynę) oczywiście najpierw usuwając blacklisty (jeśli nimi “z rozpędu” wyłączyłeś sobie dongla).

Denerwuje mnie tylko sposób pisania nie tylko przez autora bloga na “H” ( bo jest to pisanie na skróty ) ale taki właśnie styl choć sam tam byłem najpierw a potem mnie skierowano tutaj.
Jeśli coś piszę jak staram się napisać od A do Z po kolei co robiłem aby ktoś inny mógł skorzystać.
Jestem niecierpliwy do fakt ale nie całkowity amator - lecz pewnych rzeczy nie przeskoczę u siebie.

Mam wolne wiec chciałem to u siebie zrobić z czystej ciekawości bo licznik mam przez ścianę - jak wrócę do pracy to mi chęci i czas wolny się dramatycznie skończą. Nie jest to u mnie must have.
Dlatego wspomniałem jakie warianty rozważałem tyle że żółci nie robią taki bezpieczników nadprądowych tzn robią ale typu C a ja potrzebuję B i wtedy miałbym pomiar bez dongla i bez licznika.

To mnie dziwi że dongiel go nie widzi pomimo iż szyfruje transmisję, powinien się jakoś przedstawić ( chyba że dopiero po konfiguracji z kluczami ).
Dokumentacja jest dla mnie mętnie napisana , niejasno bo przykłady są do wodomierzy co jest za łatwe a nie ma to urządzeń które mają zaszyfrowaną transmisję - czyli właśnie Tauron

Sama chmura Tauronu mnie nie zadowala - to działa lub nie.

“PS w komunikacie błędu masz informacje o 2 potencjalnych przyczynach, ta druga przyczyna to inna instancja librtlsdr (możesz spróbować ją skillować lub po prostu zrtestartuj maszynę) oczywiście najpierw usuwając blacklisty (jeśli nimi “z rozpędu” wyłączyłeś sobie dongla).” - tego właśnie nie potrafię zrobić a próbowałem wszystkiego co mi Wujek Google podpowiedział.

1 polubienie

To zależy co konkretnie zrobiłeś - ale w tym co wspomniałeś wyżej jest informacja o tworzeniu pliku konfiguracyjnego (tekstowego) lub uzupełnianiu jego treści - znajdź plik i używając dowolnego edytora (nano jest chyba w każdej dystrybucji, a jeśli to desktop to możesz nawet używać okienkowego edytora) usuń to co tam pododawałeś (a jeśli pliki zawierają tylko twoje wpisy, to usuń całe pliki). Prawdopodobnie musisz to robić będąc administratorem (w wielu dystrybucjach załatwia to sudo przed poleceniem).

BTW nie skumałem co tu mają bezpieczniki do rzeczy…

To PROXMOX czyli Debian w trybie tekstowym, loguję się poprzez konsolę.
Mam nano.
Nie wiem jak “posprzątać” bo błędnych komendach bo raczej to już wlazło moim zdaniem do kernela i stąd się buraczy. W etc/modprobe.d jest plik “rtl-sdr-blacklist.conf” a w nim wszystko jako komentarze.
Bezpieczniki na Zigbee - mają to samo co licznik czyli raportują V, A i inne elektryczne parametry ( niestety nie wiem jakie jeszcze bo fizycznie ich nie mam ).

root@pve:/etc/modprobe.d# lsmod | grep rtl
rtl2832_sdr            36864  0
videobuf2_vmalloc      20480  1 rtl2832_sdr
videobuf2_v4l2         32768  1 rtl2832_sdr
videobuf2_common       61440  2 rtl2832_sdr,videobuf2_v4l2
videodev              249856  3 rtl2832_sdr,videobuf2_v4l2,videobuf2_common
rtl2832                28672  0
i2c_mux                16384  1 rtl2832
dvb_usb_rtl28xxu       40960  0
dvb_usb_v2             49152  1 dvb_usb_rtl28xxu
dvb_core              139264  2 dvb_usb_v2,rtl2832
rc_core                57344  3 dvb_usb_v2,dvb_usb_rtl28xxu,cec

To mi teraz siedzi w systemie - dongiel nie jest wpięty.

Musisz odtworzyć co konkretnie robiłeś od momentu, gdy miałeś przechwyconą komunikację liczników wody (a może nawet wcześniej?) to może wtedy ktoś znajdzie, gdzie szukać.
Skoro blacklisty masz zakomentowane (i to nie twoja robota?) to przyczyna leży w innym miejscu.

Nie bardzo kumam - robiłeś to na maszynie hosta?? (no raczej nie po to jest proxmox)
czy w debianie jako VM w proxmoxie (wtedy posprzątnie bałaganu jest banalne), no już widzę jak, więc podnoszę ręce do góry :stuck_out_tongue_winking_eye:

Po kolei już nie powiem co robiłem.
Napewno min. wykonałem to :

git clone git://git.osmocom.org/rtl-sdr.git
cd rtl-sdr/
mkdir build
cd build
cmake ../ -DINSTALL_UDEV_RULES=ON
make
sudo make install
sudo cp ../rtl-sdr.rules /etc/udev/rules.d/
sudo ldconfig

Blacklisty sam za komentowałem.
Tak - wykorzystuje PROXMOXA czyli hosta do innych celów niż tylko podstawka pod HA w VM:

  • jako serwer dla traccara ( bo w HA to zepsuli ),
  • jako CUPS dla drukarki.

Czemu zatem nie wykorzystujesz możliwości jakie daje? - mając bałagan w VM sprzątanie zajmuje jeden moment, a mając skopaną konfigurację hosta będzie ciężko - pozostaje poczytać skrypty instalacyjne, żeby się z tego odkopać…

Echhh… Zawsze mogę postawić to na nowo tylko już mi się nie chce. Po drugie ma za mało miejsca na IT , po trzecie oryginalny skrypt autorstwa Whiskerza007 nie przewidywał takich fjuczerów jak dwa dyski w komputerze a mi się HA wiecznie w nocy wywalało bo się dysk kończył.
Więc mam drugi wpięty i zrobiony wolumen LVM dla HA. Odkąd to zrobiłem HA chodzi jak złoto.
Dlatego nie mam na nim innej maszyny wirtualnej.

To wiele tłumaczy… niestety nie jestem w stanie pomóc, sam tego typu eksperymenty robię na fizycznie oddzielnym sprzęcie (to co mam jest za biedne na wirtualizację, a jedyny sprzęt który by się nadał na proxmoxa i tak celowo poświęciłem na HA “bare metal”).

I tak dziękówa za czas :slight_smile: Dzięki Wam wiem więcej a mi jak wkurw przejdzie to wrócę do tego.
Moja wada że jestem niecierpliwy i trochę chaotyczny i stąd wyszło mi jak wyszło.

image

Byłem przekonany, że robisz to na maszynie wirtualnej uruchomej na Proxmoxie (tak samo jak dziala HA) a nie na systemie hosta, na którym działa Proxmoxa. W przypadku uruchomienia jako VM, można w przypadku porażki konfiguracji cofnąć się o “krok w tył” (do snapshotu) i testować wszystko od nowa dalej.

Ograniczają mnie zasoby więc poszedłem po bandzie XD

Już wcześniej miałeś “skopaną” konfigurację VM z HA (ten dysk), teraz dołożyłeś tylko do pieca, można sie tylko wściekać :grin:, linuxa można używać natywnie w Windows 10, w VirtualBoxie na Windowsie więc możliwości testowania, zabawy itd są nie ruszając śrdowiska produkcyjnego. Z czasem zdobędziesz cenne doświadczenie i będzie lepiej :slight_smile:.