Integracja Tauron e-licznik

Jaką masz antenę ? Polecam zakup na 868 Mhz to raz a dwa ma wzmocnienie sygnału.

To co widać wyżej to na takiej domyślnej, do DVB-T. Mam już w domu taką pod 868MHz ale czekam na przejściówkę na sma. Dość podejrzana regularność jak na problemy z antena, nie sądzisz?

1 polubienie

Nie mogę się wypowiedzieć - odczyt mam oddzielony od HA bo integracja niestety nie widzi mi licznika więc czyta to osobny komputer - mam na myśli sam licznik Tauronu ( innych nie czytam bo nie potrzebuję ). Dwa sam licznik mam przez drzwi dosłownie na klatkę, jakieś 5 m w linii prostej. Musisz uwzględnić swoje warunki lokalne.

U mnie odczyt też jest niezależny od HA. Tu wyżej wrzuciłem tylko obrazek dla czytelnego zobrazowania problemu.
Licznik na tym samym poziomie, na klatce, w zasadzie jedyna poważna przeszkoda to drzwi wejściowe, odległość nie większa niż 5m.
Rozumiem, że u Ciebie odczyt jest regularnie, co 1 minutę?

Odpowiem Ci za 24h , bo dopiero dzisiaj powtórnie skonfigurowałem odczyt.

EDIT : mam tę wartość inaczej przedstawioną:

Moment kiedy nie było odczytu :

:

Cały zakres od momentu rejestrowania :

Dziwne, tak jakby HA zapisywał Ci tylko rok do tej zmiennej. Masz klasę urządzenia w encji mqtt ustawioną jako timestamp?

Ja powoli zaczynam dochodzić do źródła moich problemów. Wygląda na to, że po tych kilku otrzymanych pomiarach >coś< przestraja mi dongla na inną częstotliwość, a po 10 minutach wszystko wraca do normy. Otworzyłem issue na wmbusmeters, zobaczę co tam powiedzą.

    value_template: "{{ value_json.device_date_time }}"
    json_attributes_topic: "wmbusmeters"
    device_class: timestamp
    state_class: measurement

Tak mam to zdefiniowane

To w sumie różni się tylko tym, że ja nie mam
state_class: measurement

Nie wiem dlaczego tak mi to czyta a nie jak u Ciebie.

Hej!
Pytanie do Was Koledzy!
Niestety Tauron nie udostępnił (mam nadzieję, że się to zmieni) możliwości uruchomienia HAN w moim eLiczniku (chiński licznisk sanxing S34U18) dlatego używam encji bezpośrednio z aplikacji eLicznika.
Jak wiadomo licznik pokazuje dane z dnia poprzedniego, natomiast HA w zakładce Energy sumuje kWh do dnia dzisiejszego. Czy istnieje możliwość ustawienia by sumował zużycie/wysyłkę prądu na dzień poprzedni? Mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi;)
Pzdr!

Tak, skorzystaj z utility_meter.

utility_meter:
licznik_import_daily:
source: sensor.tauron_amiplus_consumption_daily
cycle: daily
licznik_export_daily:
source: sensor.tauron_amiplus_generation_daily
cycle: daily

Ok, prośba jednak o nakierowanie:) Jak wykonać 24-gdzinne opóźnienie dla tych encji?

Rozumiem, że chcesz mieć zużycie z poprzedniego dnia?

Chciałbym zrobić tak by dzisiejszy odczyt (np 20.10) zapisywało w zakładce energia pod datą wczorajszą (19.10). To wszystko dlatego, że elicznik podaje odczyty z dnia poprzedniego.

W utworzonej w utility_meter masz atrybut:

Last period

który jest wartością z poprzedniego okresu - w przypadku “cycle: daily” to wartość z wczoraj.

W ten sposób dostanę wczorajszą wartość encji; zgadza się. Natomiast ja chciałbym dzisiejszą wartość encji zapisać w zakładce energy dla wczorajszego dnia. Coś idzie z tym wykombinować?

Mam taki tuner TV na USB i zastanawiam się, czy mi się przyda do odczytu liczników, czy go lepiej sprzedać. Na razie nie sprawdzę, bo nie mam licznika z nadalnikiem … stąd moje pytanie.

  0:  Realtek, RTL2838UHIDIR, SN: 00000001

Using device 0: Lifeview LV5TDeluxe
Detached kernel driver
Found Fitipower FC0013 tuner
Sampling at 1600000 S/s.
Tuned to 868900000 Hz.
Tuner gain set to automatic.
Reading samples in async mode...
Allocating 15 zero-copy buffers
Signal caught, exiting!
Short write, samples lost, exiting!

Używam go z umiarkowanym powodzeniem.
Jest problem z anteną. Złącze w tym donglu to TV IEC, natomiast w antenie będzie prawdopodobnie SMA. Nie znalazłem nigdzie lokalnie ani nawet na allegro pasującej przejściówki, zamówiłem taką. Mimo dedykowanej anteny i tak czasem na kilka-kilkadziesiąt minut tracę telegramy.
Poza tym mam spory offset częstotliwości na której odbieram, tak jak wyżej pisałem, u mnie telegramy z 868.95MHz odbieram na 868.42MHz.

Ok, to zostawię sobie, może kiedyś mi licznik z nadajnikiem zamontują, na razie mam nadajnik impulsów wbudowany w licznik więc jest ok :wink:

Cześć. Od 8 listopada wtyczka " Tauron AMIplus sensor" przestała czytać dane z eLicznik. Macie ten sam problem?