Integracja Tauron e-licznik

U mnie działa :slight_smile: Ver 2.0.4 Spróbuj reset home assistant czasami pomaga jak nie grzebią w tauronie :smiley:

1.Wyłącz integrację
2. Na stronie eLicznik odblokuj dostęp
3. Włącz ponownie integrację.

Dostęp do eLicznik zabija częste resetowanie HA, najlepiej na czas zmian( jakichkolwiek prac) w HA wyłączać intergację Tauron.

Właśnie to było przyczyną. Wygląda, że eLicznik ma blokadę, jeśli w ciągu doby jest zbyt wiele logowań. Dzięki za pomoc!

Czy ktoś wie jak zmusić tę integrację do działania z taryfą G13 ?

Integracji raczej nie zmusisz, chyba że samodzielnie sobie zmienisz jej kod (sugeruję po prostu współpracę z autorem), natomiast być może problem można obejść

Ponieważ instalacja Wmbusmeters na Linuksie jest w tym wątku ( trudno się mówi ) to dopisze.
Z uwagi iż nie są to standardowe repozytoria więc Linuks sam z siebie tego nie zaktualizuje.
Sam posiadam wersje wmbusmeters ( którą instalowałem ) 1.4.1-40-ga9c1066 natomiast najnowsza to już 1.5.0: która jest z 2021-11-06.
Więc aby zrobić upgrade należy wykonać następujące kroki :

  1. Usunąć katalog do którego pobrana została wcześniejsza wersja wmbumeters lub utworzyć nowy,
  2. Pobrać ewentualne aktualizacje do Linuksa ( nastąpi restart )
    sudo apt-get dist-upgrade
    sudo apt update && sudo apt upgrade -y
    sudo reboot now
  3. Zatrzymać usługę
    systemctl stop wmbusmeters
  4. Pobrać i skompilować najnowszą wersję wmbusmeters ( katalog test to nowy katalog gdzie
    pobieramy wmbusmeters )
    mkdir test
    cd test
    git clone https://github.com/weetmuts/wmbusmeters.git
    cd wmbusmeters
    ./configure; make; sudo make install
    
  5. Sprawdzamy czy działa:
    wmbusmeters rtl433:t1
    
  6. Starujemy ponownie usługę
    systemctl start wmbusmeters
    systemctl status wmbusmeters
    systemctl enable wmbusmeters

7.Cieszymy się najnowszą wersją
image

Przetestowane dzisiaj w nocy z @rafkan i potwierdzone że działa.

EDIT 2021-12-31 ponieważ dzisiaj puściłem to jeszcze raz i mi się wykrzaczył należy pobrać brakującą biblioteke : apt install libncurses-dev
Dopisałem tę linijkę tam wysoooko w oryginalnym moim poście.

3 polubienia

Przepraszam za pytanie ale jakiego dongla w koncu używasz?:slight_smile:
https://shopee.pl/USB-2.0-Cyfrowy-tuner-DVB-T-SDR-DAB-FM-TV-Odbiornik-RTL2832U-i-FC0012-B.B--i.545148132.12526070414

czy

https://shopee.pl/USB-2.0-cyfrowy-DVB-T-SDR-DAB-FM-HDTV-tuner-odbiornik-klucz-drążek-RTL2832U-R820T2-i.548280656.10768840977

Najpierw był ten niebieski zwykły DVB-T:
image

Obecnie używam SDR-a który chodzi u mnie 24/h.
image

a jest jakaś różnica? czy wystarczy ten niebieski? Obydwa wydają się mieć pożądane funkcje.

Ten blaszany wydaje się mieć sensowne chłodzenie (ale to tylko moje przypuszczenia, bo nie zawsze Chińczyk też wpada na taki pomysł, jaki wydaje się sensowny) - dongiel dvb-t na Realteku podczas pracy jest zazwyczaj po prostu ekstremalnie gorący (a to nie wróży sensownej żywotności), oprócz tego metalowa obudowa poprostu ekranuje elektronikę.

Ma ulepszoną konstrukcje względem plastikowego , odprowadzenie ciepła oraz normalne złącze antenowe. Jest wyczuwalnie ciepły ale nie gorący.
Sorry za jakość ale lepszego obrazka chyba nie znajdę.
image

I to jest to :
SDR V3 PRO

A to oryginalny SDR

Do potrzeb W-Mbus praktycznie nie ma różnicy choć wydaje mi się że ten niebieski bardziej się grzał.
Różnice wyjdą gdy zaczniecie go używać jako właśnie SDR-a

1 polubienie

Rozumiem że wszyscy mieszkacie w okolicach Wrocławia i tauron udostępnia możliwość odczytania licznika przez HAN. Mi tak odpisali :

Dzień dobry,
opcja HANplus jest dostępna jedynie dla obszaru miasta Wrocław z licznikiem zdalnym.
Pan nie będzie miał możliwości aktywacji tej opcji gdyż jest Pan spoza w/w obszaru oraz posiada Pan licznik dwukierunkowy.

1 polubienie

Ja tak - Wrocław, ( uzupełnienie do 20 znaków ).

Mam tak samo, już się napaliłem że będę miał odczyty online, ale niestety. mam licznik online dwukierunkowy i wszystko jest z jednodniowym opóźnieniem

Sprawdź czy licznik jest wspierany przez rozwiązanie OneMeter - monitoring zużycia energii, może to jest jakaś alternatywa dla Ciebie.

Pomysł jest dobry, tylko musisz wykorzystać wczorajszą wartość encji dotyczącej produkcji.
Tzn, utworzyć nową encję z wartością Last period z produkcji (z falownika).
Wtedy będziesz miał obie encje z danymi z dnia poprzedniego.
Karta energia będzie wskazywała zawsze po aktualizacji danych z Tauronu dane z wczoraj.

Czy to rozwiązuje problem z przypisaniem daty z poprzedniego dnia do zużycia i produkcji? Korzystam z Tauron-AMIplus. Dane wyświetlam we wbudowanej integracji ENERGY. Encja Tauron AMIPlus consumption_monthly wyświetla skumulowane dane z bieżącą datą.
Dodam, że Encja Tauron AMIPlus consumption_daily, ma parametr state_class: measurement. Nie jest możliwe wczytanie tej encji do integracji wbudowanej w HA ENERGY.

Dane z Amiplus są z dnia poprzedniego.
Dane z falownika prawdopodobnie masz z dzisiaj.
Jeżeli uzyskasz za pomocą last period dane wczorajsze, to będziesz je mógł razem dać do HA energy.

Inną sprawą jest to, że dane z Amiplus się bardzo różnie aktualizują. Często kilka razy w ciągu dnia. I dopiero ostatnia aktualizacja daje pełne dane z dnia poprzedniego.

Ok dzięki za info. Podgląd z całego dnia w zupełności mi teraz wystarczy. Synchronizacja danych za pomocą last period jest dla mnie też jasna. Jednak mnie jestem pewien odpowiedzi dotyczącej daty.
Co bym nie robił dane z dnia poprzedniego będą mi się wyświetlać data dzisiejszą. Tak jakby HA zapisywał w bazie zużycie z datą, z która je otrzymuję z sensora. W rzeczywistości dane są z dnia poprzedniego.
Prowadzi to rozbieżności w tygodniach, miesiącach i latach. Jak temu zaradzić?

Na to nie mam pomysłu.
Dla mnie to nie ma aż takiego znaczenia. Ważne jest jak kształtuje się poziom autokonsumpcji i ilość energii w “magazynie Taurona”