OneMeter - monitoring zużycia energii

Korzysta ktoś z tego urządzenia i monitoruje za jego pomocą energię. Jak się sprawuje to urządzenie?

Ciekawe rozwiązanie, nawet ze wsparciem w HA:

To jest to samo czy coś innego ?

https://botland.com.pl/inode-czujniki-i-moduly-bluetooth-android/9929-inode-energy-meter-monitor-zuzycia-energii-fototranzystor.html

https://botland.com.pl/inode-czujniki-i-moduly-bluetooth-android/9930-inode-energy-meter-monitor-zuzycia-energii-magnetometr.html

https://botland.com.pl/inode-czujniki-i-moduly-bluetooth-android/18773-inode-energy-meter-monitor-zuzycia-energii-czujnik-odbiciowy-5903351245494.html

https://inode.pl/ Działanie chyba takie same tylko cenna trochę niższa

Sprzętowo bardzo zbliżone (ten pierwszy model inode, bo pozostałe używają innych sprzęgów), różnica jest na poziomie integracji - onemeter jest raczej dedykowany dla prostego użytkownika bo tam bramkę stanowi apka na smartfona + ich chmura zbiera dane (która stanowi też podstawę integracji w HA), a inode raczej dedykowany dla typowych “grzebców w DIY” :stuck_out_tongue: i zbieranie danych musisz sobie sam zapewnić.

Ciekawostka, nawet nie wiedziałem że Passive BLE Monitor integration już obsługuje iNode

Jest też dedykowana lokalna bramka (Przegląd - Dokumentacja OneMeter), która odbiera dane z urządzeń i wysyła do chmury ale nadal integracja jest z chmurą.

INode, to który z tych czujników do wody? Jak rozpoznać? Odbiciowe czy magnetycznae

ja myślę nad tym urządzeniem, ale niestety wg ich informacji, to moj licznik otus3 ma zablokowany (wyłączony) inferfejs optyczny przez Taurona. Czekam na odpowiedz od taurona czy faktycznie jest zablokowany i czy mi odblokują. Panowie z firmy OneMeter radzili w takiej sytuacji złożyć skargę do UOKiK, dlaczego mam zablokowaną możliwość bezpośredniego odczytu.

Fajnie jak by mieli już gotowy wzór takiego pisma :wink: .

pytałem, ale odpowiedzieli wymijająco, trzeba samemu się kopać, poczekam na odpowiedź z Taurona

Jak Ci się uda, proszę pochwal się treścią pisma.

Zapewne ani jedne, ani drugie, tylko ten trzeci (pierwszy z twoich linków),.

Przeczytać dokumentację licznika i obejrzeć go dokładnie, ten z fototranzystorem jest przeznaczony do liczników z diodą LED migającą co jakąś jednostkę, odbiciowy jest dla liczników z ruchomym lusterkiem (raczej stare konstrukcje z tarczą), a magnetyczny do liczników ze sprzęgiem magnetycznym (ruchomy magnes, np. typowe liczniki gazu mają taką budowę).

PS niektóre liczniki mają więcej niż jeden interfejs optyczny (może też być szeregowy port IR), a wtedy jest wymagana specyficzna konstrukcja sprzęgu, oprócz tego niektóre pracują w podczerwieni i po prostu tego nie widać.

Cześć, info z Tauora
Pierwsza wiadomość wymijająca - czyli jest dostępna aplikacja itp.
Druga wiadomość już od jakiegoś gościa z Taurona, że licznik ma zablokowany port optyczny fabrycznie przez producenta i nie mogą mi tego włączyć. Ale jest możliwość wymiany licznika na inny który może się komunikować i czy ma dalej pociągnąć temat.
Skontaktowałem się z serwisem Apatora (producent) i port optyczny jest zablokowane kluczami na prośbę klienta (Taurona)
Więc napisałem do tegoż pana z Taurona, że to na ich zlecenie port jest zablokowany i mają możliwośc odblokowania (podałem nr do serwisu, skąd ta informacja), oraz że jest do przyjęcia opcja wymiany licznika (ponoć kwota okoł 300zł - nie wiem czy jednorazowa), z tym że najpierw musiałbym wiedzieć jak on się komunikuje. Czekam na odpowiedź…

Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo… 300 zł odblokowanie licznika który jest zablokowany na zlecenie taurona, jeżeli jest zablokowany kluczami to po co wymiana licznika :slight_smile: . Czyli maja liczniki zablokowane i nie zablokowane :slight_smile:

Używam od roku i sprawuje się OK. jedyną niedogodność (chodzenie z telefonem celem odczytu danych) rozwiązałem przez instalację bramki na RBI3 na plecach skrzynki licznikowej i teraz mam to już z głowy.

Na blogu jest opis integravji OneMeterz z HomeAssistant (jeszcze tego nie zrobiłem ale się przymierzam)

Pozdrawiam
Mam też zainstalowany PVMonitor użytk. les51
Tam dane są pobierane z PV (FoxESS_T8), PC (OR-WE-516) i DOM (DTSU666)
Pozdrawiam
Zbyszek

1 polubienie

Jestem po wymianie licznika energii elektycznej na licznik Apator NORAX 3, czy ktoś używa OneMeter z tym licznikiem? Raczej nic innego nie będzie wstanie odczytać danych z tego licznika, pomijam odczyt impulsów z diody.

@macek nie wiem od jakiego operatora, ale podobno na Mazowszu PGE blokuje port optyczny.

Tauron Dystrubucja SA, na liczniku jest także ikonka RFID, monter tłumaczył mi, ze inkasent nie musi teraz wchodzić do domu żeby odczytać stan licznika, ile w tym prawdy nie wiem.

@macek
Doszedłeś już może czy ten licznik jest przystosowany ?

Temat wstrzymany ponieważ od 2 miesięcy nie ma dostępnych urządzeń OneMeter, wpisałem się wtedy na listę oczekujących i do tej pory cisza.

Na stronie Onemeter napisane - Już dostępny !

////////
UPS ! Faktycznie.
“Zapisz się na listę oczekujących”